10 правил як навчити дитину читати по складах

Мої діти рано навчилися читати букви, а потім вже і по складах здорово шпарили. І ось знайомі попросили розповісти їм, як правильно навчити дитину читати. Справа в тому, що вони почали вчити дитину читати літери, як вони вимовляються в алфавіті, тобто «М» — це літера «Ем», «Б» — це буква «Бе» і т. д. Ех, навіщо вони так неправильно почали? «Тільки все зіпсували», — сказала я.Тому в даному матеріалі я дам свою методику, яка, втім, загальновідома, як швидко і правильно навчити дитину читати, щоб він до школи вже міг вільно прочитати будь-яку дитячу книгу для дошкільнят.

Ось основні моменти, які будуть розглянуті в цьому матеріалі:

— Вибираємо найкращу методику навчання — Вчимо голосні і приголосні — Повторюємо ще раз повторюємо — Починаємо читати по складах — Читаємо нескладні склади — Переходимо до складних складах — Починаємо читати слова — Стежимо за вимовою — Не забуваємо про вік — Вчимося граючи

Отже, ось основні правила:

1) Перше. Рада з вибору методики і допомоги. Найкраще буде, якщо ви купите буквар, автором якого є М.С.Жукова (див. фото).

 

Цей посібник дуже ефективно допомагає дитині зрозуміти, яким же чином починати складати букви в склади, читати по складах, а потім вже і цілими реченнями. У нього не так вже багато картинок, але їх достатньо, щоб ваша дитина не занудьгував. Обов’язково купіть цей буквар, він продається в будь-якому книжковому магазині з навчальною літературою (або можете завантажити он-лайн, якщо знайдете). Я своїх дітей вчила саме за цією методикою, переглянувши до цього купу інших і зупинившись саме на цій.

 

2) Друге.Як правильно вчити голосні і приголосні. Спершу вчимо відкриті голосні, тверді: А,О,У,И,Е .. Потім вчимо тверді дзвінкі приголосні: М,Л. Важливо: вимовляти приголосні треба тільки звуками, тобто не Ме, не Ем, а просто «М» і все. Потім вчимо глухі і шиплячі звуки: Ж,Ш,К,Д,Т і т. д.

 

3) Третє. Повторення-мати навчання. Обов’язково на кожному занятті можна повторити пройдений матеріал, тобто ті звуки, які ми вчили в попередньому занятті. Закріплення матеріалу дозволить швидше виробити правильний механізм читання у дитини.

 

4) Четверте.Читаємо по складах. А ось тепер, коли ми вже вивчили частину звуків, нам треба навчити дитину читати по складах. Насправді це не так складно, як здається. Розберемо склад «Ма».Подивіться в букварі, як перша буква складу — «М» — біжить до другої букви «а». Ось так і треба вчити дитину читати по складах: «м-м-м-ма-а-а-а-а» — «м-м-м-ма-а-а-а-а». Дитина повинна зрозуміти, що перша буква біжить до другої, і в підсумку обидві вимовляються злито, разом, невідривно один від одного.

 

5) П’яте.Вчимо нескладні склади. Перші склади, яким ви повинні навчити дитину читати, повинні бути нескладними, що складаються з двох звуків, наприклад, МА, ЛА, НА, ПРО,. Дитина повинна зрозуміти, яким же чином звуки складаються у склади, він повинен зрозуміти алгоритм цього читання по складах. Тоді через пару днів він вже як по накатаній почне читати більше складні склади: ЖУ, ВЕ, ДО, тобто з шиплячими і глухими приголосними.

 

6) Шоста.Вчимо більш складні склади. Поки ще рано переходити до читання книг, тобто вже до читання слів. Краще подовше позакреплять читання по складах, щоб дитина ґрунтовно зрозумів механізм складання складів, а з них — вже слів. Отже, після того, як дитина вже почала читати по складах, що складається з двох літер, починайте давати йому більш складні склади, в яких голосна йде попереду приголосної: АВ, ОМ, ВУС, ЕХ.

 

7) Сьоме.Вчимо читати перші прості слова.А ось вже тут можна починати давати почитати перші нескладні слова: МА-МА, РА-МА, МО-ЛО-КО.

 

8) Восьме.Стежимо за вимовою. Щоб навчити дитину добре читати, обов’язково стежте за першим вимовою складів. Увага: деякі батьки і навіть вчителі і вихователі в дитячих садах змушують дітей співати склади. Діти звикають до цього і починають співати їх постійно, при цьому навіть проміжки між словами не роблячи. Тобто «ма-ма-ми-ла-ра-му» співається такими дітьми на одному диханні. А деякі діти навіть примудряються співати весь текст абзацу, не роблячи пауз навіть коли стоять крапки, коми або окличні (запитальні) знаки.Тому: якщо ви вчите дитину читати, вчіть добре відразу — не дозволяйте дитині співати все підряд, обов’язково змушуйте його робити паузи між словами і між реченнями. Відразу навчіть дитину так: проспівав слово, пауза, проспівав друге, пауза. Потім він паузи сам буде скорочувати, але для початку паузи робити треба обов’язково.

 

9) Дев’яте.У якому віці треба навчати дитину читати?Не квапте події. Якщо вашій дитині 3 або 4 роки, йому зовсім не хочеться сидіти і кропеть над книгами, швидко читати чи складати букви в склади. В цьому віці ще рано починати вчити дитину читати, якщо звичайно, він сам не виявляє свого сильного бажання оволодіти грамотою. Інша справа, 5 і навіть 6 років — в цьому віці, фактично підготовчому віком до школи, дітей обов’язково треба навчити читати і писати основні фрази друкованими літерами. Типу «МАМА», «КОРОВА», «МОЛОКО». Зазвичай з цим справляються вихователі в дитячих садах. Але ті діти, що не ходять в садок по тим або іншим причинам, обов’язково повинні отримати ці знання дому від батьків або бабусі з дідусем, або від репетитора. Справа в тому, що сучасна програма навчання в середній школі вже передбачає, що дитина приходить у перший клас вже вміє читати по складах. Тому, якщо ви її навчіть до школи, то в школі йому буде дуже легко читати, і перший стрес від школи він переживе спокійно.

 

10) Десяте.Вчимося граючи. Не намагайтеся відразу навчити дитину читати побіжно, або виразно. В першу чергу, він повинен навчитися складати склади самостійно, читати їх у книзі, складати слова і пропозиції, тобто оволодіти просто технікою читання. Нехай спочатку це буде дуже повільно, нехай складно для нього. Але ви повинні плавно, тихо і спокійно виправляти його помилки, як би граючи. Адже гра — це завжди розслаблення, відсутність стресу. А саме це і потрібно, щоб дитина спокійно зрозумів усе, що від нього вимагають дорослі.

 

І останнє. При дотриманні всіх цих 10 порад-правил ви навчите дитину читати досить швидко — за 1,5-2 місяці. У мене вони навчилися вже в 5 років у літні канікули, коли дитячий садок був закритий. А в першому класі вони вже досить побіжно читали. І, до речі, більшість дітей в першому класі вже вміли читати і рахувати до десяти, так що моїм дітям не треба було їх наздоганяти.

 

Ну і наостанок дві методики навчання читання дітей на відео:

1) На цьому відео представлена традиційна методика:

Dim lights

2) А на цьому відео представлений популярний останнім часом ребус-метод (але я все-таки вважаю, що найкраще використовувати представлену мною методику):

Dim lights

Поліна Васильєва спеціально для жіночого сайту «Собі на замітку»

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015