Аборт при міомі.

Погана екологія, емоційні навантаження, неповноцінний відпочинок, відсутність збалансованого харчування, шкідливі звички, інфекційно-запальні захворювання — список факторів, що роблять вплив на жіноче здоров’я, можна перераховувати до безкінечності. На жаль, несприятливі умови впливають не тільки на організм в цілому, але і на репродуктивну систему окремо, провокуючи появу цілого ряду захворювань.

Однією з найбільш поширених патологій органів малого тазу серед жінок є міома матки (фіброма, фіброміома). Захворювання, частота якого становить близько 25% від загального числа гінекологічних порушень, розвивається на тлі гормонального дисбалансу і характеризується утворенням в матці пухлиноподібних утворень. Незважаючи на те, що патологія більш характерна для жінок старше 35-40 років, в останні роки міома матки значно «помолодшала». Основна проблема полягає в поєднанні міоми матки і вагітності у молодих дівчат.

Мимовільний аборт при міомі матки. Чому не виходить виносити дитину?

Міома матки досить часто стає причиною безплідності, позбавляючи молодих жінок всіх принад вагітності і материнства. Щоб зрозуміти причину мимовільного аборту при міомі, необхідно вивчити механізм розвитку даного захворювання.

Фіброміома матки є естрогензалежним захворювання, патогенез якого до цих пір повністю не вивчений. В організмі пацієнток, у яких стався аборт при міомі, відзначається зміна чутливості матки до впливу гормонів, внаслідок підвищення рівня естрогенів у крові.

Імовірно, міома матки розвивається в результаті поєднання гіперстрогенії і наступних факторів:

 • пізнього менархе;
 • порушення менструального циклу;
 • спадкової схильності (міома матки, полікістоз яєчників по материнській лінії);
 • хірургічних втручань (медаборт, діагностичне вишкрібання, операції на придатках);
 • гінекологічних захворювань (хронічний аднексит, ендометріоз);
 • відсутність в анамнезі пологів до 30 років життя;
 • тривалого та неконтрольованого прийому оральних контрацептивів;
 • екстрагенітальних захворювань (цукровий діабет, ожиріння, патологія серцево-судинної системи, захворювання щитовидної залози).

Розташування міоматозних вузлів:

 • субсерозні (подбрюшинные) — в черевній порожнині;
 • субмукозні (підслизові) — в порожнині матки;
 • інтрамуральні (міжм’язові) — у товщі матки.

Фіброміома значною мірою ускладнює перебіг вагітності. Зважаючи на те, що пухлина деформує порожнину матки, імплантація плодового яйця утруднена. На тлі недостатнього харчування і неправильне прикріплення зародка розвиваються ембріопатіі, які і є основною причиною мимовільних абортів при міомі на терміні до 12 тижнів гестації. На жаль, з віком зростає ризик невиношування, істотно знижуючи шанси жінки стати мамою.

Відомо, що при порушенні кровопостачання миоматозного вузла, в організмі жінки підвищується рівень простагландинів, які сприяють підсиленню скорочувальної активності матки. В результаті скорочень маткової мускулатури, плідне яйце відшаровується, що призводить до припинення харчування та загибелі ембріона.

ВАЖЛИВО! Ступінь ризику самовільного аборту при міомі багато в чому залежить від кількості, розмірів і розташування міоматозних вузлів. У деяких випадках множинні дрібні вузли є найбільш сприятливим варіантом для виношування, ніж, приміром, великий одиночний вузол, розташований в порожнині матки (субмукозный).

Штучний аборт при міомі матки. Наскільки це небезпечно?

Наявність міоми матки зобов’язує жінку бути більш уважною до власного здоров’я. В першу чергу, слід підібрати надійний і зручний спосіб контрацепції, так як регулярне відвідування лікаря-гінеколога, ретельне обстеження і виконання низки рекомендацій не захистять від настання небажаної вагітності, яка становить величезну загрозу для здоров’я.

У більшості випадків штучний аборт при фіброміомі матки являє собою досить небезпечне хірургічне втручання. Зокрема, це стосується аборту при миоматозном сайті субмукозной локалізації, коли пухлина росте в порожнину матки. У даній ситуації при виконанні операції існує ймовірність порушення кровопостачання пухлини з розвитком некрозу, в результаті якого може знадобитися розгорнуте оперативне втручання. При порушенні живлення вузла аборт при міомі матки практично неминучий.

Крім того, аборт при фіброміомі може спровокувати стрімке зростання пухлини, а також розвиток інфекційно-запального процесу в порожнині матки (ендометрит).

ВАЖЛИВО! Ознаками некрозу міоми матки при аборті є підвищення температури тіла, інтенсивні болі в нижній частині живота, погіршення загального самопочуття. При появі цих симптомів слід негайно звернутися за лікарською допомогою.

Медикаментозний аборт при міомі матки. У яких випадках це можливо?

Зважаючи високого ризику післяопераційних ускладнень (інфікування, кровотеча, перфорація матки тощо), на малому терміні вагітності рекомендують проведення медикаментозного аборту при міомі. Методика переривання вагітності полягає в дворазовому прийомі фармакологічного препарату, що сприяє відторгненню і виходу плодового яйця. Медичний аборт проводиться під контролем УЗД, з метою визначення гестаційного терміну, виключення позаматкової вагітності, а також динаміки виходу плодового яйця з порожнини матки.

ВАЖЛИВО! Для проведення медикаментозного аборту при міомі розмір пухлини не повинен перевищувати 4 см в діаметрі. Термін вагітності, на якому допустимо медикаментозне переривання — до 5 тижнів.

Аборт при міомі — досить ризикована маніпуляція, яку, в ідеалі, повинні проводити тільки за медичними показаннями. Доведено, що вагітність і лактація сприятливо впливають на репродуктивну систему жінки, сприяючи регресії міоматозних вузлів. Акушери-гінекологи рекомендують зберігати вагітність при фіброміомі, якщо існує ймовірність виносити і народити здорову дитину. В іншому випадку, необхідно завчасно подбати про надійної контрацепції, щоб уникнути абортів при наявності міоми матки.

Ссылка на основную публикацию