Акліматизація. Акліматизація у дітей.

Нарешті настав час нашого довгоочікуваного відпустки. Збираємо все саме необхідне, а це 2 великі валізи. В одному — речі для трьох, а в іншому — дитяча суміш, коробки з кашами, пляшки з водою, десятки різноманітних дитячих пюре (з нами 11-місячний син) і величезна аптечка з антигістамінними засобами (летимо в Тайланд, де місцева їжа, я впевнена, не доведеться за смаком ні мені, ні, тим більше, дитині). Але, як говориться, від всього не вбережешся і все не продумаєш. Щодо харчування я перестрахувалася, а от про акліматизацію я якось навіть і не подумала. Почалося все з того, що на 2-ий день малюк, відмінно переніс весь політ і дорогу до готелю, раптом став примхливим і плаксивим (втомився, подумала я). Потім у нього трохи піднялася температура (перегрівся, заспокоїла я сама себе), до обіду пропав апетит (мабуть, жарко, знову заспокоювала я і себе, і чоловіка), а до вечора почався нежить (прохолов під кондиціонерами, занепокоїлися ми разом). Безсонна ніч, з’явилася до ранку блювання, нежить і поганий стан малюка повністю підтвердили наші найстрашніші побоювання — синочок захворів. «Все, відпочинок коту під хвіст», — резюмувала я і викликала місцевого лікаря в номер. Однак доктор мій діагноз не підтвердив і сказав, що це не застуда, і навіть не отруєння, а акліматизація…

Що таке акліматизація у дітей?

Це хоч і знайоме, але не завжди зрозуміле слово «акліматизація», означає цілком природний процес звикання організму до змінених кліматичних умов. Це складний біологічний процес, який може бути викликаний будь-яким, іноді навіть незначною зміною географічного розташування людини. Звикання до нових географічним, погодних і кліматичних умов найбільш помітно протікає у дітей до 3 років.

Симптоми акліматизації у дітей.

Найпоширеніше — це відчуття нездужання, слабкості і запаморочення. Подібні неприємні відчуття маленька дитина не завжди може висловити словами, тому починає постійно плакати. Він стає примхливою, дратівливою, неслухняним і дуже млявим. Симптоми акліматизації у дитини сильно нагадують застуду, тим більше що у дітей в дні акліматизації може з’явитися ще й нежить. Бувають і головні болі, а також болі в горлі і невелике підвищення температури. Акліматизація у дітей може нагадувати і симптоматику отруєння: відсутність апетиту, нудота, діарея і блювання — все це теж може супроводжувати процесу звикання організму до змінених умов. Крім того, в перші дні адаптації до нових умов, у дитини помітно знижуються інтелектуальні та фізичні здібності. При цьому деякі діти стають пасивними і сонливими, а деякі, навпаки, активними і невгамовними. Найчастіше, такі перезбуджені від емоцій, які переповнювали їх малюки, страждають ще й безсонням, а через кілька днів починають відчувати сильний занепад сил.

Акліматизація у дітей починається, як правило, через добу після того, як змінюється їх географічне розташування. При цьому, чим сильніше відрізняються умови відпочинку від умов постійного місцепроживання дитини, тим більше виражені симптоми акліматизації. Тривалість цього неприємного стану може тривати від 2-3 до 7-14 днів. Причому час акліматизації залежить не тільки від умов, але і від фізичного стану дитини.

Слід мати на увазі, що, незважаючи на те, що акліматизація у дітей не є захворюванням, вона сильно знижує імунітет, і на її тлі малюки, дійсно, можуть серйозно захворіти. Однак акліматизація несе в собі і позитивні моменти. Справа в тому, що під час цього складного біологічного процесу, дитячий організм отримує нові здібності і якості адаптації до нових местоположениям, які в наступному подорожі допоможуть дитині швидше і легше впоратися з акліматизацією. Ця свого роду якась природна щеплення, загартування або підготовка організму до нових, раніше невідомих умов.

Акліматизація у дітей. Правила поведінки батьків.

Якщо в подорож з вами відправляється маленька дитина, вибирайте ті місця відпочинку, які б найбільш відповідали вашому часовому поясу або мали різницю з часом не більше ніж 3 години. Якщо різниця в часі все-таки більше — постарайтеся заздалегідь трохи скорегувати розпорядок дня дитини так, як це планується робити під час відпочинку.

Уникайте різких перепадів погодних умов. Якщо ви вперше берете з собою дитину, не вирушайте в подорож із зими в літо і навпаки.

Пам’ятайте, що для того, щоб акліматизація у дітей повністю пройшла, необхідно близько 2 тижнів, тому намагайтеся купувати тривалі путівки (3-4 тижні). Інакше організм дитини зазнає подвійної акліматизації: спочатку в новій країні, а потім і вдома. Цей процес називається реакклиматизацией — коли організм, який не встиг звикнути до одних умов, поміщається в інші, де починає давати сильні збої. Реакліматизація, хоч і переноситься легше, ніж акліматизація, але все-таки є неприємним процесом і негативно впливає на здоров’я і фізичний стан дитини.

Вибираючи транспорт пересування, віддавайте перевагу поїзду. Завдяки пересуванню на ньому, організм дитини поступово адаптується до зміни вже по шляху проходження до місця відпочинку. Відповідно, найгірше організм адаптується при різких змінах, що відбувається тоді, коли ви летите на літаку.

Якщо ви все-таки летите літаком, вибираючи країну для подорожі, майте на увазі, що перельоти з перетином часових поясів краще переносяться при переміщенні зі сходу на захід, а не навпаки. Так, слідом за сонцем, організму легше звикнути до різниці в часі і тому він швидше адаптується на місці.

Крім того, намагайтеся планувати авіапереліт так, щоб ви прилетіли в країну призначення пізно ввечері — у сні організму простіше підлаштуватися під нові умови.

За місяць до дати вашої подорожі почніть давати дитині полівітаміни і займіться зміцненням його здоров’я. Спорт, загартовування і будь-які інші, прийнятні для вас загальнозміцнюючі процедури, відмінно впораються з цим.

Підготувати дитячий організм до жаркого клімату допоможуть неодноразові відвідування перед від’їздом сауни або лазні, а холодного — прохолодного басейну.

Під час відпочинку в чужій країні, намагайтеся годувати дитину взятими з собою, або хоча б уже знайомими йому продуктами харчування.

Якщо ви відпочиваєте в жаркому кліматі — як можна більше давайте дитині води. Причому краще, якщо це буде вода з вашої країни або бутильована, куплена в місцевих магазинах, а не вода з-під крана.

Якщо ви відпочиваєте в холодному кліматі — збільшіть не кількість води, а кількість калорій, що містяться в продуктах харчування, які вживає дитина.

Завжди пам’ятайте, що акліматизація у дітей проходить легше, якщо їх батьки в умовах відпочинку все-таки дотримуються звичного розпорядку дня хоча б перші 3-4 дні.

Під час вашого відпочинку з дитиною, відмовтеся від екскурсій, які вимагають додаткові тривалі поїздки.

Якщо акліматизація у дитини вже почалася, постарайтеся приділити йому більше уваги. Захистіть дитину від сильних емоційних потрясінь і створіть йому домашні умови, до яких він звик. Дайте йому більше відпочивати і будьте до нього якомога уважніше і ласкавіше. А для поліпшення самопочуття дитини, вдамося до допомоги звичних для вас лікарських засобів, які допомогли б знизити всі наявні симптоми (жарознижуючий — при температурі, протиблювотний — при нудоті і т. п.).

Акліматизація у дітей, у разі міцного імунітету і відсутності супутніх захворювань, як правило, проходить швидко і практично безслідно. Але, пам’ятайте, що при акліматизації сильно знижується імунітет, а ймовірність захворіти при цьому значно збільшується. Тому, якщо стан дитини з легкого нездужання переростає в серйозні побоювання за його здоров’я — негайно звертайтеся до місцевих лікарів! Приємного вам відпочинку і здоров’я діткам!

Ссылка на основную публикацию