Антигістамінні препарати при вагітності.

Алергічний риніт, бронхіальна астма, харчова алергія, сверблячих дерматоз — на «сто бід» один відповідь. Ви запитаєте, який? Звичайно ж, антигістамінний препарат.

Напевно кожному з нас хоча б раз у житті доводилося вдаватися до допомоги протиалергічних засобів, будь то висип на шкірі після поїдання цитрусових, свербіж в результаті контакту з новим миючим засобом або набряк кисті при укусі бджоли. Що не кажи, але без антигістамінних засобів усунути прояви алергічної реакції вкрай складно, особливо коли мова йде про загрозливих для життя станах, наприклад, набряку Квінке або анафілактичному шоці.

На жаль, більшість антигістамінних препаратів мають ряд протипоказань, одним з яких є вагітність та лактація. Незважаючи на найширший асортимент протиалергічних засобів на вітчизняному ринку, вибрати найбільш відповідні антигістамінні препарати при вагітності досить складно.

Так які ж із препаратів можна до прийому для лікування алергії під час вагітності?Спробуємо з’ясувати, які антигістамінні засоби для вагітних є безпечними.

Антигістамінні препарати при вагітності: механізм дії та ефективність.

Для запуску механізму розвитку алергічної реакції повинні бути дотримані деякі умови.

1. Наявність алергену. Алергія на що-небудь» розвивається при контакті з тим чи іншим речовиною, виступаючим в ролі провокатора — алергену. Це може бути квітковий пилок, отрута комахи, шерсть домашніх тварин, продукт харчування, косметичний засіб і т. д. Саме контакт з алергеном запускає каскад реакцій, що призводять до розвитку алергічного відповіді.

2. Повторна зустріч з алергеном. Анафілактичний шок і набряк Квінке — алергічні реакції негайного типу, які можуть виникати при первинному контакті організму з алергеном. У всіх інших випадках поява симптомів алергії характерно для «другого побачення» з алергеном (антигеном), коли організм починає сприймати його як ворога, продукуючи у відповідь антитіла.

3. Вплив антитіл на гладкі клітини. При розвитку алергічної реакції задіяні огрядні клітини (мастоциты), які під впливом антитіл (ІдЕ) вивільняють вміст своїх гранул, в тому числі і гістамін, в навколишні тканини. У свою чергу, гістамін, переходячи в активну форму, якраз і провокує появу симптомів алергії: набряк, почервоніння, утруднення дихання, нежить, падіння артеріального тиску і т. д.

Як працюють антигістамінні препарати при вагітності?

Основним призначенням будь-якого протиалергічного препарату є усунення проявів алергії. Даний ефект досягається одним з наступних способів:

  • шляхом зниження концентрації гістаміну в опасистих клітинах;
  • за рахунок нейтралізації вже вивільненого гістаміну.

Слід пам’ятати, що ефективність лікування алергії залежить від запобігання повторного контакту імунної системи з алергеном. Жоден антигістамінний препарат при вагітності не буде працювати, якщо вплив алергену на організм носить постійний характер (наприклад, зміст домашньої тварини при алергії на шерсть вихованця, погрішності в дієті при непереносимості конкретних продуктів і т. д.).

ВАЖЛИВО! Мало хто знає, але антигістамінні препарати під час вагітності можуть бути застосовані не тільки для лікування алергії. Звернувши побічні ефекти на користь, ліки використовують в якості засобу боротьби з безсонням, ГРВІ, при блювоті вагітних важкого ступеня і т. д.

Антигістамінні препарати для вагітних. Які можна, а які ні?

Існує кілька поколінь антигістамінних засобів, кожне з яких відрізняється від попереднього кращим ефектом, при цьому розвиток побічних ефектів стає менш імовірним.

ВАЖЛИВО! Всі антигістамінні препарати під час вагітності впливають на плід в тій чи іншій мірі. Самолікування в період гестації є неприпустимим! Перед початком прийому будь-якого лікарського засобу необхідно проконсультуватися з лікарем.

Антигістамінні препарати при вагітності. Перше покоління.

Застосування таких антигістамінних засобів у період вагітності небажано. Всі представники цієї групи (Димедрол, Тавегіл, Супрастин, Піпольфен, Діазолін, Фенкарол) здатні спровокувати ускладнення перебігу вагітності.

Побічні ефекти: сонливість, сухість слизових, розвиток вад серця у плода.

Антигістамінні препарати при вагітності. Друге покоління.

Так само, як і попередники, протиалергічні засоби представленої групи під час вагітності застосовуються вкрай рідко, за життєвими показаннями з боку матері.

Представниками другого покоління антигістамінних засобів є Кларитин (Лоратадин), Астемізол, Фенистил, Цетиризин і т. д.

Переваги: в терапевтичних дозах не проникають через гематоенцефалічний бар’єр, отже, не викликають сонливості, мігрені і запаморочення.

Антигістамінні препарати при вагітності. Третє покоління.

На відміну від перших двох поколінь, антигістамінні засоби третього покоління не чинить кардіотоксичної дії.

Представники: Левоцетиризин, Дезлоратадин, Фексофенадин.

Дані протиалергічні засоби можуть бути використані в період вагітності тільки після консультації у лікаря.

Антигістамінні препарати в період гестації, прийом яких допустимо в окремих випадках.

Супрастин: протипоказаний у першому триместрі і в кінці вагітності; застосовується в окремих випадках.

Кларитин: призначення в період гестації тільки за життєвими показаннями.

Цетиризин: допускається прийом антигістамінного препарату при вагітності тільки під контролем лікаря; здатний проникати в грудне молоко.

Фексофенадин: дозволений прийом терапевтичних доз препарату під контролем лікаря.

Кромолін-натрій: належить до антигістамінних засобів непрямої дії. Дозволений до застосування з другого триместру вагітності під контролем лікаря.

ВАЖЛИВО! Загальним протипоказанням для прийому антигістамінних препаратів при вагітності є 1 триместр.

Заборонені антигістамінні препарати при вагітності.

Димедрол: заборонений протягом всієї вагітності; впливає на скоротливу здатність матки.

Бетадрин: абсолютно протипоказаний на всіх строках гестації.

Піпольфен: протипоказаний протягом всієї вагітності.

Тавегіл: протипоказаний в період гестації; існує ризик розвитку вад у плода.

Кларитин: протипоказаний; призначення тільки за життєвими показаннями.

Кетотифен: протипоказаний; немає точних даних про вплив препарату на плід.

Астемізол: протипоказаний; володіє тератогенним ефектом.

В результаті настільки ретельного аналізу напрошується висновок, що при вагітності антигістамінні препарати можна приниматьтолько в разі крайньої необхідності, коли очікувана користь для матері перевищує ризик для її майбутнього малюка. У будь-якому випадку, навіть перед одноразовим прийомом будь-якого з протиалергічних засобів у період гестації необхідно проконсультуватися з лікарем.

Ссылка на основную публикацию