Біль у вусі

Напевно, кожного з нас хоча б раз у житті турбувала біль у вусі і, хоча ми описуємо її по-різному, — свербить, свербить, шумить, стріляє, гуде, дзвенить, шкребеться, коле, зудится, булькає, пищить, свистить — суть від цього не змінюється. Давайте розберемося докладніше в різноманітті причин такого нездужання, як вушна біль.

Ці прояви важливі як ніякі інші, і сигналізують про більш або менш серйозні проблеми зі здоров’ям, таких як гострий або хронічний отит, отосклероз, хвороба Меньєра, мастоїдит, фурункульоз, сенсоневральна гематома, переохолодження організму, алергічні прояви. Найчастіше, больові відчуття у вушній раковині є ознакою будь-якого запального процесу, що протікає в організмі, тому не варто ні в якому разі займатися лікуванням хворого вуха самостійно. Спробуємо для початку вивчити симптоматику цього нездужання.

Які хвороби можуть викликати біль у вусі

При зовнішньому отиті (запаленні шкірного покриву зовнішнього слухового проходу) при жувальних рухах біль стає відчутнішою, і при натисканні на маленький хрящик в передній частині зовнішньому вуха — козелок.
При гнійному запаленні волосяного фолікула біль у вусі локалізується так само в області козелка, але значно інтенсивніше, вона пульсує, заподіює сильні муки і больові відчуття зменшуються тільки при мимовільному розтин фурункула і появі гнійного відокремлюваного.
Якщо до вищеперелічених симптомів приєднується зниження слуху, швидше за все, причина вушної болю — гострий середній отит, або так зване «запалення середнього вуха». При цьому захворюванні може підвищуватися температура тіла, виникають головні болі, і загальний стан хворого характеризується слабкістю.
Слід звернути увагу, що при виникненні у процесі захворювання гострим середнім отитом, набряку вуха, хворобливості або почервоніння в завушній області говорить про розвиток запалення в сосцевидном відростку — мастоидита.
Якщо біль у вушній раковині помірна, ніби розпирає, що давить, вона може бути ознакою розбухання, з причини, що потрапила в вухо води, сірчаної пробки, або, що набагато серйозніше, знаходження в слуховому проході чужорідного тіла.
Колір виділень з вуха при больових відчуттях теж інформативний, так незначні за кількістю виділення, схожі на сирок, сірого кольору, з чорними або білими крапками та свербіж у вушній раковині, виникають внаслідок зовнішнього отиту грибкової природи — отомикоза. У той час як, рожеві або кров’янисті виділення — ознака травматичного пошкодження вушної раковини.
Причиною закладеності і викликаної цим болю у вухах може стати банальна ГРВІ або хронічний риніт, так як при утрудненому носовому диханні порушується вентиляція в середньому вусі, що в свою чергу обмежує рухливість барабанної перетинки.
Якщо ви піддавалися дуже сильного звуку (акутравме), в результаті чого помітили явне зниження слуху і нездужання у слуховому проході, причиною є таке захворювання як гостра сенсоневральна приглухуватість.
Шум у вухах також допомагає визначити локалізацію проблеми, так, низький шум (гудіння) означає, що патологія торкнулася середнє вухо, що сірчана пробка утворилася в зовнішньому слуховому проході. Якщо ж шум на високих частотах (свист, писк), то проблему болю варто шукати у внутрішньому вусі.
Оскільки вухо виконує свою функцію в підтримці рівноваги, то при виникнення запаморочення за типом обертання предметів, наявні ознаки досить серйозного захворювання внутрішнього вуха, званого хворобою Меньєра. Зверніть увагу, що здатися при запамороченні варто ще і невролога, так як причиною можуть бути і захворювання головного мозку, наприклад, атеросклероз.

Крім усього перерахованого вище, вушні болі можуть сигналізувати про запалення мигдаликів або (при синуситах) придаткових носових пазух, або бути ознакою періхондріта (інфекційного процесу в тканинах, що покривають вушний хрящ). Ну і нарешті, гострий біль може бути ніяк не пов’язана з самим вухом — частенько так віддаються болю в шийному або хребетному відділі, або болю невротичного характеру.

Болі, що віддають в вухо

Джерелом болючих відчуттів, що віддаються в вусі, може бути, наприклад, свинка, при якому запалюється привушна слинна залоза, мозковий запалення, а також абсцеси і виразки, які вразили нижню щелепу, гортань, вхід в стравохід, мигдалини.
При такому поширеному захворюванні, як риніт, також може спостерігатися біль, що віддає у вушну раковину. При цьому першіння в горлі, почервоніння очей, і закладеність вух означає, що інфекція вразила вже носоглотку і пазухи, і стався набряк євстахієвої труби. Одночасно може спостерігатися тимчасова туговухість.

Біль у вухах і голові

Одночасна біль у вухах і голові — вірна ознака того, що вас десь протягло. А вже якщо їх супроводжують закладеність носа і хворобливі відчуття в горлі, значить, вам не уникнути простудного захворювання у повному обсязі.
Спробуйте прикласти до вуха примочки з товченої буряків або розім’ятого цибулі, від цього больовий симптом повинен пройти.
Іноді, синхронні болі у вухах і голові сигналізують про більш серйозні проблеми. Таких, як гострий середній отит — тоді біль у вусі спочатку колючий, потім пульсуюча і посилюється в горизонтальному положенні, або серйозна м’язова втома, так звані «болю напруги», у цьому випадку біль тісним, що тисне обручем оперізує всю голову. Такі болі в свою чергу супроводжуються запамороченням і шумом у вухах.

Біль у вухах при ковтанні

Якщо біль віддає у вухо при ковтанні, підвищується температура, і просто важко відкрити рот, наявні ознаки інфекційного отиту, викликаний гемофільної паличкою або пневмококами. Цим запальним процесам найбільш схильні люди з ослабленою імунною системою. Якщо вчасно не почати лікування, проблема посилиться появою гнійного відокремлюваного і утворенням тріщини в барабанної перетинки, що веде до погіршення слуху. При бурхливому перебігу захворювання, інфекція пошириться і спровокує менінгіт, лабіринтит, мастоїдит.
Такі ж симптоми — біль при ковтанні і вушна біль одночасно — можливі у хворого, який тільки що переніс флегмонозную ангіну. На відміну від фолікулярної чи лакунарної ангіни, іррадіація болю у вухо при ковтанні набагато сильніше, і значно посилюється при чханні, кашлі.

Біль за вухом

Запалення лімфатичних вузлів викликається лімфаденітом, — дуже часто при такому захворюванні страждають вузли за вухами, виникає біль за вухом. Такий запальний процес розвивається як результат гнійних захворювань і викликається гнійними агентами.
Лімфаденіт у більшості випадків протікає з утворенням «шишки» — запалених ран лімфатичним вузлом, хоча бувають випадки й без утворення гною. Запалений вузол нестерпно болить, «стріляючи» у вухо, іноді, таку біль приймають за біль у вусі. Найголовніші ознаки гнійного лімфаденіту, крім болю за вухом, це дуже висока температура тіла, загальне нездужання і безперестанна головний біль. Таке захворювання дуже небезпечно загальним зараженням крові.
При відсутності гною температура тіла, як правило, не збільшується, і процес викликає біль за вухом і запалення лімфовузла.
Лімфаденіт лікується тільки хірургічним втручанням в стаціонарі і з застосуванням антибіотиків. До звернення до лікаря хворому принесе явне полегшення прикладання до хворого місця льоду і прийом знеболюючих препаратів.

Біль у вусі. Що робити?

Від вірних дій в перший час при гострому болю у вухах залежить швидке одужання і взагалі збереження слуху. Які ж заходи необхідно вжити при болю у вухах до візиту до лікаря, що можна зробити вдома, при перших хворобливих симптомах? Важливо оберігати вуха від попадання вологи. Для запобігання попадання інфекції слід зробити джгут з вати і не занадто глибоко вкласти в хворе вухо.
При гострому болю у вухах можна випити таблетку знеболюючого засобу. Якщо знеболювальний знизило біль у вусі, все одно необхідна консультація фахівця, так як висока ймовірність виникнення парезу нервових закінчень на обличчі, особливо у дітей.
Якщо гострий біль у вухах не супроводжується високою температурою, нижче 38 градусів, то в першу чергу потрібно прогріти вухо. Для цього необхідно накласти зовнішню пов’язку, змочену в спирті, а зверху прикрити теплою тканиною. Не потрібно капати в вуха всі наявні в аптечці краплі, необхідно розібратися, що викликало запальний процес і викликало біль у вухах.

Біль у вухах у дитини

Якщо ваша дитина поскаржився на больовий дискомфорт в області вушка, обов’язково покажіть його спеціалісту, так як у цієї болю можуть бути різні причини — від чужорідного тіла до інфекції, якої найбільше схильні вушка малюків у віці від трьох до чотирьох років. Ні в якому разі без огляду, поки не знаєте, ціла чи барабанна перетинка, нічого не закапуйте в слуховий прохід.
Проте, буває, що дитина скаржиться на вушну біль вночі і немає можливості показати його лікаря. Аби дотерпіти до ранку і полегшити страждання свого малюка, можна використовувати будь-зігріваючий компрес, якщо, звичайно, немає високої температури і немає гнійних виділень з вушка.
При найменшому нежиті, потрібно відразу подбати про лікування, щоб не довести до вушної болю у дитини. Тому, насамперед, слід відновити носове дихання, акуратно очистити порожнину носа, і впорснути судинозвужувальні препарати, такі, як «Санорин», «Називін», «Тизин», «Виброцил».
Якщо малюк поскаржився на біль після купання, то можна спробувати просушити хворе вушко ватною паличкою або, по можливості, феном. Добре допомагає прогрівання за допомогою пляшки, наповненою гарячою водою, загорнутої в рушник. Щоб захистити маленькі вушка від попадання вологи, не дуже старайтеся з видаленням вушної сірки, яка до того живить корисні бактерії.
А ось потрапляння в вушко дитини хвороботворних мікроорганізмів як раз і є найчастішою причиною неприємних відчуттів в слуховому проході. Крім цього, спровокувати біль може переохолодження, забій, алергія.
Якщо інші симптоми відсутні, вушна біль проходить безслідно через десять-п’ятнадцять хвилин, не поспішайте поки з дитиною до лікаря. В іншому випадку, дайте малюкові знеболювальне, згідно з її віком і, не відкладаючи, зверніться до фахівця.
Буває, що вушна біль турбує немовля, яке ще не вміє говорити, і не може пояснити батькам, що його турбує. Визначити причину дискомфорту в такому випадку можна по невербальним ознакам — малюк весь час тримається за хворе вушко, чухає його, треться головою об подушку, при годуванні він нервує або навіть злиться, так як ковтання посилює біль. Якщо ж малюк несподівано розплакався, можна дізнатися, в чому справа, натиснувши на козелок — при вушної болю натискання на цей хрящик буде болючим.
Щоб вберегти малюка від подібних проблем, зверніть особливу увагу на профілактику. Тривале грудне вигодовування, відсутність протягів і контакту з алергенами, одяг та головні убори по сезону, особливо навесні і восени, коли холодна вітряна погода — ці нескладні правила будуть хорошою профілактикою від вушних захворювань вашого малюка.

Народні засоби при вушної болю

Пам’ятайте, що біль у вухах це сигнал про якомусь серйозному захворюванні вашого організму, тому, обов’язково слід звернутися до фахівця. Однак, профілактичні заходи мають важливе значення, так і деякі народні рекомендації дозволять зменшити або зовсім зняти больовий синдром у вушних раковинах.
Перш за все, здорове харчування — включайте в їжу щодня невелику часточку свіжого часнику і компоненти їжі, які містять вітаміни С і Е, бета-каротини і флавони.
На другому місці — ароматерапія — ефірні масла в малій концентрації допоможуть зняти вушну біль. Так, п’ять крапель масла лаванди або ромашки, додані в півлітра окропу в інгаляторі, не тільки зроблять вашу шкіру чистою і зволоженою, але і знімуть біль у вусі.
Якщо відсутнє виділення, то можна розвести три краплі лавандового масла з двома чайними ложками теплої оливкової і закопувати цю суміш прямо в слуховий прохід. Або три краплі будь-якого з вищезазначених масел додати дві чайні ложки мигдалевого масла і втерти кілька крапель в шкірний покрив навколо хворого вуха.
І нарешті, народні засоби при болю у вухах:
— Насипте в полотняний мішечок (або чистий бавовняний носок) три-чотири столові ложки крупної морської солі, потім помістіть в духовку або мікрохвильову піч. Гарячий, але не палюче мішечок притискайте до того вуха, яке болить, поки він не охолоне.
— Теплий сік цибулини, запеченої в шкірці, закопуйте в хворе вухо, або, при гнійному отиті, цей сік змішайте з невеликою кількістю лляної олії або вершкового масла, скрутіть ватяну кульку і помістіть отриманий тампон у вухо.
— Спиртовий екстракт прополісу змішати з медом 1:1 і закопувати на ніч кожен слуховий прохід по 2-3 краплі або з оливковою олією 1:2 і просочити цією сумішшю марлевий джгутик, який вкласти в хворе вухо на два-чотири години.
— Якщо дитина скаржиться на вушну біль, то слід налити в каструлю склянку води, покласти п’ять листя лавра, довести до кипіння, потім, щільно укутавши, відставити на два-три години. Закапувати у хворе вушко 8-10 крапель розчину і 2-3 столових ложки прийняти всередину.
— Якщо причиною дискомфорту в вусі не є гнійний отит, можна застосувати будь-який з варіантів зігріваючих компресів, основний ефект яких пов’язаний з посиленням руху крові по судинах в зоні середнього вуха. Їх потрібно робити так — скласти кілька шарів марлевого полотна, промочити цю пов’язку гарячою водою або горілкою (в якій можна розчинити мед), потім надрізати тканину до половини, щоб можна було надіти на вухо, яке болить. На пов’язку кладуть трохи більший за розміром шматок поліетиленової плівки, поверх накладають вату і закріплюють навколо голови бинтом або шарфом. Замість горілки можна розвести водою камфорний спирт.
— Відомо також старовинне знахарська засіб від глухоти і болі у вусі — аркуш білого чистого паперу згорнути конусом, вставити більш вузький кінець у вухо і широкий край підпалити. Коли воронка майже повністю згорить, рукою, легким ударом, вибити її залишки з вуха хворого. Повторити з іншим вухом. Глухота негайно покине хворого.

Лікування болю в вухах

Запальний процес у хворому вусі при перебігу хронічного середнього отиту може вважатися сприятливим, якщо вражає слизову оболонку в області середнього вуха (захворювання називається мезотемпанит), або несприятливим, коли запалення перетікає на кісткові тканини, з’являється гнійне відокремлюване (епітимпаніт). Іноді, у хворого, який переніс гострий отит, в результаті погіршення функцій слухової труби, в порожнині накопичується рідкий ексудат. Внаслідок цього у вусі утворюються спайки і рубці, мобільність слухових кісточок знижується, проявляється явна глухота, тоді медики діагностують адгезивний середній отит. Якщо функціональність слухової труби постійно порушується, утворюється таке серйозне хронічне захворювання, як тубоотит, що супроводжується тривалою закладеністю хворих вух.
Якщо ваш діагноз мезотимпаніт, то вам показано місцеве терапевтичне лікування болю у вухах з використанням протизапальних препаратів. Ліквідувати перфорацію (маленькі отвори) барабанної перетинки можна тільки шляхом планового хірургічного втручання, хворому проводиться так звана тимпанопластика.
Така ж операція проводиться після радикального оперативного лікування епітімпаніта у хворому вусі, коли після видалення пошкодженої кісткової тканини, виконується протезування слухових кісточок і слухова система повністю реконструюється.
При діагнозі — адгезивний отит призначається комплекс спеціальних заходів, що діють на спайки, які їх розсмоктують. Якщо таке лікування не допомагає, то проводиться тимпанотомія — операція, при якій видаляються хірургічним шляхом спайки середнього вуха, тим самим зменшуючи біль у вухах.
При лікуванні тубоотіта призначається процедура продування через ніс слухової труби і рассасывающая терапія. Ці дії спрямовані в першу чергу на відновлення слухової функції і зниження біль, що віддає у вухо.
Показанням до лікування обмеженого зовнішнього отиту (фурункула вуха, при якому випробовується біль у горлі, що віддає у вухо) є, лише, хірургічне розтин гнійників. Ця операція займає малу кількість часу, і далі лікується мазями, що містять протизапальні та антибактеріальні речовини.
Видалення сірчаних пробок, що заподіюють біль у вусі, проводиться отоларингологом в умовах стаціонару, це швидко і зовсім безболісно. З допомогою освітлювача фахівець відразу бачить, як видалити пробку, не зачепивши тканини слухового проходу чи перетинку, виробляє процедуру, вушна біль проходить і пацієнт миттєво відчуває полегшення. Неприпустимо і дуже небезпечно застосовувати для чищення вух гострі предмети, так як можна допустити необережність і пошкодити вухо, що призведе до запального процесу або травматичного пошкодження.
При отосклерозі спостерігається не проходять шуми і біль у вухах. У переважній більшості випадків показанням до лікування буде проведення спеціальної хірургічної операції — стапедопластики. Класичні терапевтичні методи зцілення, як правило, не допомагають.
Якщо у гнійних виділень немає виходу назовні, то може виникнути таке небезпечне захворювання, як мастоїдит. Виникає одночасно біль в правому і лівому вусі. Небезпека полягає в тому, що при відторгненні гною починають руйнуватися навколишні тканини, кістки і виникають ускладнення в головному мозку. Лікуванням буде проведення досить складної хірургічної операції — антромастоитомии, при якій проводиться розтин соскоподібного відростка.
У разі захворювання гострою сенсоневральною приглухуватістю в першу чергу призначається активна терапія для поліпшення функціонування кровоносних судин хворого вуха. При хронічній формі цього захворювання така терапія проводиться двічі в рік і основне завдання цього лікування — профілактика можливого погіршення стану хворого і зниження його слуху.
Хвороба Меньєра характеризується скупченням у внутрішньому вусі великої кількості рідини. Ці скупчення викликають нудоту, часті запаморочення та сильний біль, що віддає у вухо. Терапевтичні дії будуть спрямовані на нормалізацію кровообігу головного мозку і внутрішнього вуха. При неефективному лікуванні проводиться оперативне хірургічне втручання для видалення надлишків рідини.
При травматичному характер пошкодження кров локально накопичується у вушній раковині і утворюється отгематома. Лікування болю у вусі у цьому випадку показано тільки оперативне — місце забиття пунктируется голкою, кров видаляється, місце проколу накривається стерильною пов’язкою. При повторному скупченні застосовується інтенсивне місцеве знеболювання і отгематома розкривається.
Якщо пошкодження зазнала зовнішня частина вуха, то призначають місцеві протимікробні засоби, якщо поранення більш глибоке, необхідно накласти шви. У разі серйозної травми — розриву барабанної перетинки у разі сильного удару або поранення — лікування вушної болю проводиться із застосуванням антибіотикотерапії, для профілактики гострого отиту середнього вуха. При акустичної травми рекомендовано внутрішньовенне крапельне введення препаратів, які надають сприятливий вплив на постачання кров’ю внутрішнього вуха.
Болі у вусі із-за присутності стороннього предмета частіше діагностуються у малюків, адже саме вони можуть засунути в вушко дрібні намистинки, горошинки, гудзики і т. д. В свою чергу, дорослі можуть виявити недбалість при очищенні вух і в зовнішньому слуховому проході залишаються уламки сірники або шматочки вати. Ну і нарешті, ніхто не застрахований від болю і неприємних відчуттів через потрапляння у вухо комах.
Якщо сторонні предмети лежать в зоні вільного доступу, то їх видаляють за допомогою спеціалізованого інструменту у вигляді гачка або шляхом промивання. При відсутності такої можливості, чужорідні тіла віддаляються хірургічно, через невеликий надріз за вухом.

Антибіотики при болю у вусі

Якщо причиною вушної болю і запалення середнього і зовнішнього вуха обов’язково призначаються антибіотики. Однак, поведінка хворого в цьому випадку часто викликає нарікання медиків, так як добу — двоє пропивши антибіотики і відчувши, що біль у вусі відпустила, пацієнт самовільно припиняє прийом препаратів, а їх фармакологічна дія полягає тільки в курсовому застосуванні.
Застосування антибіотиків можливо різними способами — перорально, місцево, ін’єкційно. Найбільш зручні та ефективні препарати, що дозволяють перемогти мікробів, що викликають хворобливі відчуття у вухах, прямо в місцях їх скупчення, так звані спреї, що застосовуються для оброблення внутрішньої поверхні носоглотки.
Призначаючи ліки препарати групи аміноглікозидів, необхідно пам’ятати, що вони містять отруйні для середнього вуха компоненти. Навіть одноразове застосування подібних препаратів для зниження болю у вусі загрожує вірогідним сильним зниженням слуху або повною глухотою.
Обов’язковою попередньою умовою при призначенні антибіотиків є тест на чутливість мікрофлори. На жаль, трапляються такі ускладнення і запущені випадки, коли хворий вчасно не звернувся до лікаря з вушної болю, що немає часу для перевірки. У таких випадках спеціаліст може порекомендувати: ампіциліну тригідрат, амоксицилін, азитроміцин, цефазолін або ципрофлоксацин. При цьому схему застосування та вказівки по дозуванню варто уточнити у свого лікуючого лікаря.
Нетилміцин або хлорамфенікол призначають при хронічній формі отиту. А при гострому зовнішньому отиті виписують на тиждень граміцидин (софрадекс) локально три рази в день, для промивання хворого вуха.

Гімнастика для вух

Дуже часто саме люди у віці скаржаться на больові відчуття у вухах і зниження слуху. Справа в тому, що у літніх людей барабанна перетинка втрачає пружність. І щоб вдихнути в неї життя, її потрібно тренувати. Для цього російським лікарем Поповим були розроблені нескладні і результативні вправи.
Для початку закрийте ніс і, що є сили, роздмухати щоки, щоб відчути легкі поштовхи у вухах. Тепер видихніть і легенько поплескайте по зовнішній стороні вушної раковини. Ці прості вправи дозволять вам уникнути вушних болю через перенапруження барабанної перетинки.
Вранці, прокинувшись від сну, гарненько потріть вуха за годинниковою стрілкою, щільно притискуючи долонями. Потім різко притисніть їх до голови і відсмикніть руки. І нарешті, приставте палець до вуха, максимально щільно закривши зовнішній слуховий прохід, а потім різко відсмикніть палець.
Щоб не відчувати болю через закладеності і тяжкості у вухах, можна згадати дитяче привітання з днем народження, а саме потягувати 5-7 разів вуха зверху вниз і назад, а вперед-назад, а потім розімніть мочки вух до появи відчуття приємної теплоти.
Природа не випадково настільки активно сигналізує болями у вусі, адже саме так можна зрозуміти, що невідкладна допомога необхідна, щоб не допустити небезпечних для життя наслідків.
Адже вуха знаходяться по центру голови, між двома черепними ямками, у яких міститься головний мозок, отже, будь-яка вушна біль дуже легко перекидається на прилеглі оболонки головного мозку, і іноді навіть на сам мозок, якщо вчасно не втрутиться фахівець.
Саме тому, кожен повинен знати основні ознаки перебігу цих захворювань знати основи правильної поведінки у разі їх прояви.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015