Чим лікувати головний біль при вагітності?

Під час вагітності значно зростає навантаження на жіночий організм, що, безсумнівно, позначається на загальному самопочутті. Втрата апетиту, загальна слабкість, набряки нижніх кінцівок — все це дрібниці, порівняно з головним болем при вагітності, позбавитися від якої буває досить складно.

Чим лікувати головний біль при вагітності? Для вагітної жінки це не просто питання, а справжня проблема, адже більшість із звичних способів позбавлення від мігрені можуть завдати шкоди здоров’ю малюка. Незважаючи на обмежений вибір засобів від головного болю при вагітності, існують безпечні та ефективні методи її усунення.

Чим лікувати головний біль при вагітності? Встановити і усунути причину.

1. «Стрибки» гормонів.

Як не дивно, але головний біль нерідко є одним з ознак вагітність, що настала. Всьому є пояснення, і в даному випадку мігрень — наслідок гормональної перебудови в тілі жінки.

Лікування головного болю у першому триместрі вагітності — сон, відпочинок, емоційний спокій. Якщо жінка перебуває в гарному настрої, добре їсть, багато спить і при цьому відчуває постійну виснажливу головний біль, слід звернутися до лікаря.

2. Зміна артеріального тиску (АТ).

Непритомність, слабкість, запаморочення: коли АТ нижче норми. Зниження артеріального тиску (гіпотонія) характерно для першої половини гестаційного терміну, коли в організмі домінує гормон вагітності — прогестерон. Впливаючи на гладку мускулатуру, прогестерон не тільки перешкоджає скорочення м’язового шару матки, але також впливає на стінки кровоносних судин, знижуючи їх тонус. Зменшення опору в судинах сприяє зниженню артеріального тиску, внаслідок чого погіршується кровопостачання головного мозку. Як результат — нестача надходження кисню, гіпоксія тканин, головний біль.

В якості лікування головного болю під час вагітності, жінкам з гіпотонією показаний напівпостільний режим і дотримання деяких рекомендацій:

 • сніданок в ліжку: перед тим, як встати з ліжка, потрібно «підкріпитися» — це допоможе уникнути нападів слабкості і запаморочення;
 • неміцна кава або чорний солодкий чай: кофеїн і танін, що містяться в цих напоях, підвищують АТ;
 • мінімум роботи, максимум відпочинку: головний біль у поєднанні зі слабкістю, яка характерні для гіпотонії — не кращі «супутники» працюючої жінки в положенні.

Головний біль і підвищення артеріального тиску — ознаки пізнього гестозу. Навіть якщо вдалося вилікувати головний біль на початку вагітності, це не гарантує її відсутність в кінці терміну гестації. У третьому триместрі вагітності навантаження на жіночий організм досягає свого максимуму, що обумовлено збільшенням об’єму циркулюючої крові. При наявності захворювання нирок, серцево-судинної системи, порушення обмінних процесів (цукровий діабет, ожиріння) організм не в змозі компенсувати підвищене навантаження, в результаті чого розвивається пізній гестоз — стан, для якого характерні підйом артеріального тиску, поява головного болю і набряклості, виявлення білка в загальному аналізі сечі.

Перш ніж лікувати головний біль при гестозу під час вагітності, необхідно усунути фактори, які опосередковано можуть впливати на підйом АТ: стреси, важкі фізичні навантаження, відсутність відпочинку, похибка в дієті і т. д.

ВАЖЛИВО! Прееклампсія — небезпечне для життя матері і дитини стан, терапія якого повинна проводитися в лікувальному закладі.

3. Низький рівень глюкози в крові (гіпоглікемія).

Глюкоза (цукор), яка надходить в організм з їжею, є основним джерелом енергії для головного мозку. Багато жінок, боячись набрати пару зайвих кілограм за вагітність, обмежують свій раціон харчування, віддаючи перевагу низькокалорійним продуктам. На тлі «голодування» тканин мозку виникають головні болі.

Усунути мігрень під час вагітності в цьому випадку допоможе збалансований харчовий раціон. Рекомендується дотримуватися дробового харчування протягом всієї вагітності, то їсти часто і потроху. Таким нехитрим способом можна уникнути коливань рівня глюкози в організмі.

4. Загострення хронічної патології, а саме:

 • вегето-судинної дистонії;
 • шийного остеохондрозу;
 • гіпертонічної хвороби;
 • захворювання нирок;
 • гаймориту, синуситу і т. д.

Щоб потім не лікувати головний біль при вагітності, бажано пройти необхідне обстеження та лікування задовго до зачаття.

5. Стрес, перевтома.

Ненормований робочий графік, тривале перебування перед комп’ютером, страх і переживання, пов’язані з майбутніми пологами — все це і багато чого іншого позначається на здоров’я вагітної, провокуючи появу головного болю.

Перш, ніж лікувати головний біль при вагітності, необхідно повністю виключити вплив шкідливих факторів. Повноцінний відпочинок, призначення седативних засобів, нічний сон не менше 8 годин допоможуть забути, коли останній раз був напад мігрені.

Крім того, головний біль під час вагітності може виникати у метеочутливих жінок, при зміні кліматичних умов, перепадах атмосферного тиску, різкій зміні температурних умов. У цьому випадку варто утриматися від поїздок на великі відстані, вибравши найбільш сприятливий для самопочуття клімат.

Чим лікувати головний біль при вагітності? Безпечні лікарські засоби.

При виникненні нападів головного болю при вагітності слід утриматися від таких лікарських препаратів, як Анальгін, Темпалгін, Пенталгін, Аспірин і т. д. Компоненти, що входять до їх складу, вкрай негативно впливають на перебіг вагітності плід.

Препарати, за допомогою яких можна лікувати головний біль при вагітності

 • Парацетамол
 • Ібупрофен (Нурофен)
 • Но-шпа

ВАЖЛИВО! Бажано уникати застосування будь-яких лікарських засобів в I триместрі вагітності. Прийом вищезгаданих препаратів не повинен бути систематичним. При часто виникає мігрені при вагітності необхідно звернутися до лікаря.

Усуваємо головний біль при вагітності без допомоги аптечки.

Існує кілька ефективних способів швидко позбутися від мігрені за допомогою народних методів.

Компрес. Змочити рушник в теплій воді і прикласти до області локалізації головного болю. Холодний компрес в області шиї допоможе зняти спазм і напруга.

Відпочинок. Відпочинок в темній кімнаті і сон допоможуть усунути головний біль, викликаний перевтомою.

Масаж. Якщо причиною мігрені є остеохондроз, легкий масаж в області шиї і комірної зони посилить кровообіг і усуне біль. Таким же ефектом володіє масаж шкіри голови.

Прийняття ванни. Тепла ванна зніме напругу, розслабить м’язи. Холодний душ, у свою чергу, чудово тонізує, а отже, ефективний при гіпотонії.

Трав’яний чай. Відвар м’яти і меліси надають седативну дію на нервову систему вагітної. Відвар шипшини показаний при головних болях на тлі підвищеного артеріального тиску.

Інгаляції ефірними маслами м’яти і лаванди. Слід пам’ятати, що нанесення на шкіру ефірного масла в чистому вигляді може викликати опік.

Гомеопатія. Для лікування головного болю при вагітності за допомогою гомеопатичних засобів слід звернутися за допомогою до лікаря-гомеопата, який підбере необхідну комбінацію препаратів.

Чим лікувати головний біль при вагітності напевно знає лікуючий лікар. Головний біль, який найчастіше є симптомом захворювання, що не тільки негативно позначається на здоров’я вагітної жінки, але також впливає на загальний стан майбутнього малюка.

Ссылка на основную публикацию