Чому дитина не спить вдень?

Безсумнівно, що здоровий денний сон дуже важливий для дітей. Саме уві сні малюки черпають сили для повноцінного росту і розвитку. Виспавшись дитина завжди веселий, бадьорий і активний. Він добре їсть, грає і з задоволенням йде на контакт. Вважається, що дитина має спати вдень приблизно до 6-7 років. Крім того, існують якісь норми сну. Наприклад, для новонароджених нормою вважається сон, тривалість якого становить 16-20 годин, з яких на денний сон припадає 6-8 годин (мінімум 4 рази); для однорічних дітей ця денна норма знижується до 4-6 годин (2 рази); а для дітей від півтора до 7 років — до 2-х годин (1 раз). Однак ми повинні розуміти, що ці дані мають усереднені значення і носять лише рекомендаційний характер. Усі діти різні і потреба в денному сні в кожного малюка індивідуальні. Деякі діти міцно сплять вдень навіть в підлітковому віці, деякі відмовляються від денного сну після 2-х років, а деякі не сплять і в рік.

До речі, 2-х річний вік є переломним і саме в цей час діти часто відмовляються від денного сну. При цьому занепокоєння матусь частіше пов’язано не з тим, що діти відходять від прийнятих норм сну і у них зникає всяка можливість зайнятися особистими справами, а швидше з тим, що діти,які відмовилися від обіднього сну, стають неслухняними і примхливими. При цьому до вечора вони починають скиглити і засипати, а коли приходить час укладатися на ніч, вони знову стають невгамовними і активними. Тому сьогодні ми поговоримо про те, чому дитина не спить вдень,і як навчити його відпочивати в денний час?

Основні причини, чому дитина не спить вдень:

1. Дитині не потрібен денний сон.

Звичайно, сон — це природна потребностьчеловеческогоорганизма, проте показником нормальної та повноцінної життєдіяльності дитини вважається не денний сон, а нічний! Якщо малюк міцно і солодко спить всю ніч, спокійно і швидко засинає ввечері, а вранці без проблем прокидається, — немає потреби турбуватися про те, що він відмовляється від денного сну. Чому дитина не спить вдень? Тому що йому це не потрібно.Але мова тут йде тільки про тих дітей, яким не притаманні такі речі, як: нервові зриви, погане самопочуття, неадекватна поведінка, безпідставні капризи, підвищена збудливість або спроби заснути раніше звичайного часу. Якщо ви періодично стикаються з подібними проблемами, — то, швидше за все, причина, чому дитина не спить вдень, зовсім інша.

Що робити в цьому випадку?

Заспокоїтися, зрозуміти специфіку організму вашої дитини і змиритися з тим, що ваш малюк не потребує в денному сні. Однак у цьому випадку вам все-таки необхідно навчити малюка розслаблятися протягом декількох хвилин в середині дня. Потрібно, щоб дитина могла спокійно полежати, нехай навіть не засинаючи, деякий час. Це особливо важливо для тих дітей, які ходять у дитячий сад.

Для того щоб покласти дитину в ліжко, спробуйте зацікавити його книжкою, казкою, розмовами або масажем. І, можливо, на радість вам, він все-таки засне.

2. Така специфіка його темпераменту.

У дитячій педіатрії існує таке поняття, як «діти з підвищеними потребами», або простіше кажучи, діти, які мають неврологічні особливості. Це не захворювання, але діагноз, від якого вам навряд чи вдасться позбутися, але до якого можна пристосуватися. По суті це гіперактивні діти. Вони дуже емоційні, вразливі, імпульсивні і надто активні. При цьому вони швидко втомлюються, не вміють розслаблятися і погано засинають. Як правило, саме у таких дітей бувають проблеми зі сном. Їх може мучити безсоння, лунатизм, нічні кошмари, патологічна сонливість, енурез і інші захворювання, пов’язані з розладом сну, навіть у дорослому житті.

Що робити?

Необхідна консультація, спостереження і, швидше за все, лікування у невролога. Таким дітям показаний суворий режим дня, емоційний спокій, любов і терпіння батьків, а також відсутність будь-яких нервових потрясінь. Їм протипоказані комп’ютерні ігри, перегляд телевізора протягом тривалого часу і занадто активні ігри.

3. Дитина перевтомилася або дуже збудився.

В даному випадку мова йде про разові події: похід в кінотеатр, цирк, зоопарк, тривалу подорож або якесь сильне потрясіння, як позитивне, так і негативне. Сюди ж можна віднести і накопичену втому — гиперусталость. Наприклад, якщо протягом якогось тривалого часу дитині доводилося вставати рано чи пізно лягати, а також, якщо протягом декількох днів його життя була дуже насичена, активна і емоційна, то небажання спати — це відповідна реакція дитячого організму на перевтому.

При подібних життєвих обставинах намагайтеся вкласти дитину в ліжко трохи раніше, ніж він захоче спати. Намагайтеся робити перерви між активними діями дитини, грайте в пасивні ігри і дайте маляті можливість більше відпочивати.

4. Дитина, навпаки, не втомився і не витратив свою енергію.

Дана причина теж, як правило, носить короткочасний характер. Діти у віці від року до 7 років мають стільки енергії, що кожному дорослому залишається тільки заздрити. Можливо, ваша дитина протягом певного часу внаслідок якихось причин, менше звичайного гуляв, грав і, відповідно, не витратив запас своєї денної енергії.

Збільшуйте час перебування на свіжому повітрі, відправте дитину в гурток танців, займіться спортом або пограйте в рухливі ігри.

5. У дитини немає режиму дня.

Якщо вчора ви прокинулися в 9 ранку, пропустили обідній сон, лягли в 10 вечора, а сьогодні встали в 7, замість денного сну пішли гуляти, а в 8 вечора вже поснули на ніч — не дивно, що ваш малюк не хоче спати в обід, а також погано спить вночі.

У цьому випадку необхідно скласти дитині режим дня і неодмінно дотримуватися його!

6. Дитина збив режим сну.

Чому дитина не спить вдень? Згадайте, можливо, сьогодні він задрімав в автобусі або на пару хвилин закрив очі в автомобілі. Можливо, вчора він пізно заснув із-за гостей або вранці встав дуже рано для того, щоб піти в поліклініку.

Що робити в цьому випадку?

Намагайтеся всіляко відволікати дитину під час поїздок і не давайте йому дрімати поза ліжка. Дотримуйтесь час і місце його нічного сну і денного відпочинку, незважаючи ні на які обставини вашого життя. Дотримуйтесь ритуали відходу дитини до сну. Самотнього повторювані дії перед сном: читання книги, спів колискової, масаж, поцілунок, і подібні речі звично розслаблюють дитини і налаштовують організм на сон. Намагайтеся, щоб дитина завжди спав в одній і тій же кімнаті і в одній і тій же ліжка.

7. Малюк відчуває фізичний і психологічний дискомфорт.

Погана погода,вітер, спека, холод або задуха в кімнаті, занадто туга або теплий одяг, некомфортне постільна білизна — все це може негативно вплинути на сон дитини. Причиною небажання дитину засинати, може стати перестановка меблів у кімнаті, ремонт або переїзд у нову квартиру.Також погано на сон малюка впливають комп’ютерні ігри і тривалий перегляд телевізора. Можливо, він надивився жахів, йому незвична нова обстановка або він просто боїться залишатися один в ліжку.

Що робити?

Зробіть момент засинання дитини комфортним, а при зміні обстановки — побудьте разом з ним. Поговоріть з дитиною про те, що може його лякати, а для спокою дайте йому щось знайоме, наприклад, улюблену іграшку.

8. У нього погане самопочуття або він хворий.

Ріжуться зубки, болить животик, стріляє вушко — мало що може турбувати дитину. Подібні проблеми зі сном починаються раптово: малюк засинає, але різко прокидається, кричить і плаче.

Знайдіть і усуньте причину нездужання дитини.

9. У житті дитини відбулися серйозні зміни.

Чому дитина не спить вдень? Можливо, це реакція на значимі зміни і події: ви переїхали або розлучилися з чоловіком, у вас народилася друга дитина або дитина пішла в дитячий садок — у вашому житті сталося щось неординарне, до чого дитина поки не звик і з-за чого може сильно переживати.

Якщо у вашому житті щось сильно змінилося, будьте терплячі до дитини, проявіть до нього більше турботи, ласки і любові. Покажіть малюкові, що незважаючи ні на що, у ваших з ним стосунках нічого не змінилося і що ви його любите.

Результатом сну дитини завжди має бути його відмінний настрій, активну поведінку і хороше самопочуття. Якщо ваш малюк, незважаючи на відсутність денного сну, бадьорий, активний і веселий, не варто зайвий раз турбуватися і міркувати про те, чому дитина не спить вдень. Однак якщо малюк погано спить вночі, важко прокидається вранці, вередує вдень засинає до вечора, а трохи пізніше ніяк не може заснути — постарайтеся знайти причину такої поведінки і навчіть його вдень, якщо не спати, то хоча б відпочивати.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015