Де і як краще відпочивати — поради фахівця

Наближається черговий відпустку і знову виникає одвічне питання — як провести його з користю і для тіла, і для душі. Послухаємо спеціаліста.

— Що корисніше для здоров’я: проводити відпустку, лежачи на дивані, лежачи на пляжі або активно в туристичному поході?

— Все залежить від фізичної підготовки і звичного рівня навантажень.

Якщо ви регулярно займаєтеся спортом і знаєте як до якогось відпочинку підготуватися, то можете вирушати в похід.

Однак, якщо ви ведете малорухливий спосіб життя і раптом зібралися сплавлятися на байдарках, в кращому випадку , відпочинок не принесе вам радості, а в гіршому — стане серйозним стресом для організму, який може спровокувати не тільки травми для організму, але і загострення хронічних захворювань, загальне погіршення здоров’я.

Підготовку до активного відпочинку потрібно починати щонайменше за місяць до від’їзду: з щоденної гімнастики, прогулянок на свіжому повітрі, тривалих маршів і пробіжок. Проводьте більше часу на свіжому повітрі — катайтеся на лижах, велосипеді, грати у волейбол, теніс, займайтеся фітнесом під керівництвом тренера.

 

— Я люблю эксурсионные тури, але кожен раз повертаюся з них вичавлений як лимон.

— Знайомство з різними культурами — це, безумовно, цікаво. Але потік інформації, який обрушується на вас під час екскурсій, може втомити як фізично, так і морально. немає нічого страшного в тому, що якусь частину екскурсій , вызамените безцільної прогулянкою по місту. Це дозволить вам відновити сили і зануритися в атмосферу країни.

— В яку пору року краще всього їхати в теплі краї?

— Літати з зими в літо знаючі люди не радять. Вам доведеться пережити два періоду серйозною акліматизації: по приїзді на відпочинок і після повернення додому. Причому, остання проходить болісно, чревата стрибками артеріального тиску, безсонням, головними болями, депресіями і іншими неприємностями.

Якщо ви страждаєте на серцево-судинними захворюваннями, різка зміна клімату вам взагалі строго протипоказана. У спекотні країни краще вирушати навесні та восени, коли у нас вже не так холодно, а там тепло, але ще немає божевільної спеки.

Акліматизація буде менш виражена, якщо тривалість відпочинку буде три-чотири тижні. А щоб згладити наслідки зміни клімату і часових поясів, після повернення більше гуляйте, висипайтеся, стежте за харчуванням. Поїздка в жаркі краї буде приємно нагадувати вам про чудово проведений відпустці.

Якщо у вас є захворювання серця, судин мозку, серйозні проблеми з артеріальним тиском, відпочивати вам найкраще у своїй або близькою до своєї кліматичної зоні, для жителів середньої смуги Росії це, наприклад, Чехія, Польща, Скандинавія.

 

— Краще використовувати весь відпустку цілком або кілька разів на рік по кілька днів?

— Зараз багато хто воліє ділити відпустку на частини, але з точки зору здоров’я краще цього не робити.

По-перше, за кілька днів організм не встигне відпочити, особливо якщо планується далека поїздка або переліт. По-друге, якщо очікується зміна кліматичних зон або часових поясів, то невеликої відпустки з працею вистачить тільки на те, щоб організм адаптувався до змін.

Нетривалий відпочинок хороший у тому випадку, якщо він не виключає більш тривалої відпустки і не передбачає далекої дороги. Наприклад, кілька днів, проведених в заміському будинку відпочинку або санаторії, допоможуть вам відновити сили і відволіктися від повсякденних проблем.

 

— Від яких неприємностей потрібно застрахуватися, подорожуючи по залізниці?

— Подорож поїздом найменш травматично для організму. Головна проблема тут з харчуванням. Багато беруть з собою запас їжі на дві доби, а за цей час продукти псуються. Це підвищує вірогідність шлунково-кишкових захворювань, а також загострення хронічних хвороб шлунково-кишкового тракту. Пам’ятайте, що напівкопчена ковбаса, риба, курка можуть безболісно перебувати поза холодильника протягом трьох годин. Зварені круто яйця протримаються добу, якщо немає тріщин на шкаралупі. Нарізка у вакуумній упаковці псується у спеку досить швидко.

Зате гарні в дорозі соки в маленьких упаковках, печиво, горіхи, сухофрукти. Не купуйте їжу у перронных продавців.

 

— Чим загрожують авіаперельоти?

— З-за тривалого перебування в незручному положенні і зневоднення, яке виникає в польоті, може розвинутися тромбоз глибоких вен. Причому небезпеку «відриву» тромбу зберігається приблизно чотири тижні після авіаперельоту. До групи підвищеного ризику входять високі або мають зайву вагу люди, ті, хто часто літає літаком, а також ті, у кого є порушення процесу згортання крові. До речі, такому ж ризику, правда в меншій мірі, схильні і подорожують автобусом і автомобілісти.

Під час польоту пийте більше рідини (мінеральної води або соку), не паліть, не пийте міцний чай і каву, сидячи в кріслі, не кладіть ногу на ногу, гуляйте по салону, коли це можливо. У подорож краще надягати вільний одяг і взуття, а якщо має тривалий політ або ви входите до групи ризику, краще заздалегідь надіти противоварикозные панчохи або колготки. Для профілактики утворення тромбів за три-чотири години до польоту можна прийняти спеціальні препарати, попередньо порадившись з лікарем.

Під час польоту не пийте спиртні напої. Мало того, що алкоголь підвищує ризик тромбозу, його дію в повітрі посилюється і навіть невелика доза може негативно вплинути на самопочуття.

Ще одна можлива неприємність — загострення хронічних захворювань ЛОР-органів. Якщо у вас є такі захворювання, приблизно за 30 хвилин до польоту закапайте в ніс судинозвужувальні краплі, а під час набору висоти не забудьте про льодяник.

 

— Як зробити так, щоб у відпустці не загострилися проблеми зі здоров’ям?

— Якщо у вас є якісь хронічні захворювання, перед відпусткою сходіть на консультацію до фахівця, який вас спостерігає. Ваше здоров’я буде під надійною охороною під час вашої відпустки, якщо ви заздалегідь потурбуєтеся про це. Не забувайте, що, наприклад, при хронічному гастриті шлунку все одно, що у вас відпустка, і він зовсім не зрадіє щоденного поглинання жирних, смажених або гострих страв. А хронічний бронхіт або пієлонефрит не забаряться нагадати про себе, якщо ви вирішите вирушити у високогір’ї або станете кожен день мерзнути під час морських купань в холодній воді.

Плануючи поїздку, не забудьте уточнити, чи не потрібно зробити додаткові щеплення. Це може знадобитися не тільки при подорожі в екзотичні країни, але і, наприклад, на Алтай, де поширений кліщовий енцефаліт. Інформацію про необхідні щеплення можна отримати в турфірмі або у лікаря-інфекціоніста.

Приділіть належну увагу не тільки вбранням, які ви покладете до валізи, але і аптечці. Вирушаючи за кордон, подбайте про медичну страховку. Пам’ятайте про ваше здоров’я. Ну, і звичайно, не нехтуйте елементарними санітарно-гігієнічними правилами.

 

Статистика.

За даними ВЦВГД, минулого літа 15% росіян провели свою відпустку на дачі; 7% відпочивали на російському узбережжі Чорного моря; 7-9% — в інших місцях країни. Число тих, хто в останні роки побував на відпочинку в близькому чи далекому зарубіжжі, становить близько 5-6%.

 

 

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015