Дистрес плода. Дистрес плода при пологах. Дистрес плода під час вагітності.

Вагітність для жінки — це не що інше, як можливість відчути себе по-справжньому щасливою. Для кожної майбутньої мами важливо знати, що її малюк чудово себе відчуває, перебуваючи в утробі. На жаль, існує величезна кількість факторів, які можуть несприятливо впливати на загальний стан плоду, а саме, знижувати надходження кисню до органів і тканин.

Дистрес плода — стан, при якому малюк відчуває кисневе голодування, на фоні чого розвиваються важкі ускладнення з боку серцево-судинної і дихальної систем, головного мозку і т. д. У важких випадках дистрес плода є прямим показанням до оперативного розродження.

Дистрес плода. Що це за страшний діагноз?

Дистрес плоду (внутрішньоутробна гіпоксія, респіраторний дистрес-синдром (РДС), загрозливий стан плода, синдром дихальних розладів) — відповідна реакція плода на зниження концентрації кисню в крові. Згідно з даними ВООЗ, дистрес плода виникає приблизно у 20% випадків від загальної кількості вагітностей.

ВАЖЛИВО! Вплив несприятливих факторів призводить до порушення матково-плодово — плацентарного кровотоку, в результаті чого порушується надходження кисню і поживних речовин до тканини.

Наскільки небезпечний дистрес плода під час вагітності?

Як правило, наслідки дистресу плода залежать від терміну гестації, на якому він був визначений. При прогресуючої гіпоксії в першому триместрі вагітності спостерігаються такі ускладнення, як аномалії розвитку або відставання плода в зростанні. Якщо дистрес виник на 22-38 тижня гестації, існує високий ризик народження дитини з органічним ураженням ЦНС, затримкою у розвитку, порушенням адаптації після народження.

Чому розвивається дистрес плода під час вагітності?

Точно вказати причину, по якій розвивається дистрес плода, досить складно. Швидше за все, внутрішньоутробне кисневе голодування є наслідком дії одного або кількох чинників, на першому місці серед яких стоїть екстрагенітальна патологія.

Розвитку дистресу плода сприяє наявність у матері:

 • порушення обміну речовин (цукровий діабет, ожиріння);
 • важкої патології з боку серцево-судинної системи (вади серця, гіпертонічна хвороба, ревматизм);
 • захворювання крові (тяжка анемія, порушення згортання);
 • захворювання нирок;
 • патології біліарної системи (цироз печінки, вірусний гепатит, печінкова недостатність).

Дистрес плода при вагітності часто розвивається на тлі:

 • пізнього гестозу (прееклампсії);
 • багатоплідній вагітності;
 • інфарктів плаценти;
 • передчасне відшарування плаценти;
 • інфекцій, перенесених за час гестації (цитамегаловирус, краснуха);
 • паління, вживання наркотиків і алкоголю.

У деяких випадках внутрішньоутробна гіпоксія розвивається в результаті генетичних порушень, а також впливу тератогенних факторів на процес ембріогенезу.

Чому розвивається дистрес плода в пологах?

Розвиток гострої гіпоксії плода при активній родовій діяльності пов’язано із скоротливою діяльністю матки. Під час сутички матка чинить тиск на плід, сприяючи його вигнання. При скорочення міометрія судини в матці частково здавлюються, в результаті чого порушується кровопостачання плода. При нормальному перебігу вагітності організм плода легко переносить короткочасне кисневе голодування.

Дистрес плода в пологах найчастіше розвивається при:

 • передчасно почалася пологової діяльності (термін гестації менше 38 тижнів);
 • слабких або стрімких пологах;
 • багатоплідній вагітності;
 • клінічно вузькому тазі;
 • великому плоді;
 • відшарування плаценти з наступним розвитком маткової кровотечі.

ВАЖЛИВО! Гостра прогресуюча гіпоксія в пологах загрожує життю плода, тому вимагає негайного розродження. При дистрес плода в першому періоді пологів приймається рішення про проведення ургентної операції кесераво розтин. При розвитку дистресу плода в потужном періоді акушер-гінеколог проводить накладення акушерських щипців або операцію вакуум-екстракції плода.

Як проявляється дистрес плода?

Як згадувалося вище, при розвитку дистресу плода на ранніх термінах гестації порушується процес ембріогенезу (закладка органів), що часто тягне за собою завмерлу вагітність або викидень.

Внутрішньоутробна гіпоксія у другому триместрі є основною причиною затримки внутрішньоутробного розвитку, а також може спровокувати розвиток передчасних пологів.

Як правило, розвиток дистресу плода після 30 тижнів вагітності не представляє загрози для його життя, однак може вплинути на подальший розвиток новонародженого.

Ознаки дистресу плода в пологах.

Про розвиток дистресу в пологах говорить порушення серцевої діяльності плода. У нормі серцебиття ясне, ритмічне, від 110 до 170 ударів на хвилину. Допустиме прискорення або уповільнення серцебиття під час сутички, однак після її закінчення діяльність серця дитини повинна відновитися.

Запідозрити розвиток дистресу плода можна за характером його рухів. У першому періоді пологів малюк повинен здійснювати не менше 5 рухів за 30 хвилин. У нормі під час другого (потужного) періоду ворушіння плода відсутні.

Діагностика дистресу поду.

Аускультація серця плода.

Регулярне відвідування жіночої консультації під час вагітності сприяють ранній діагностиці внутрішньоутробної гіпоксії, а значить, підвищує шанси на своєчасне лікування патології і народження здорової дитини. Починаючи з 21-22 тижні гестації, акушер-гінеколог проводить аускультацію (вислуховування) серця плода. Нормальний серцевий ритм говорить про відсутність кисневого голодування.

Рухова активність плода.

З 28 тижня вагітності жінці рекомендується вести облік ворушінь плоду. У нормі маля робить не менше 10 активних рухів за 12 годин (з 9 ранку до 9 вечора). Низька активність протягом дня може вказувати на розвиток дистресу плода.

Варто зазначити, що надмірно бурхливий ворушіння плода також є ознакою кисневого голодування. Якщо малюк зробив більше 10 рухів за останню годину, необхідно поставити до відома про це свого лікаря.

Вимірювання окружності живота та висоти стояння дна матки.

Відставання в рості є важливою ознакою дистресу плода. Існує формула, за якою можна вирахувати приблизний вага плоду. Для цього з допомогою сантиметрової стрічки вимірюють окружність живота, висоту стояння дна матки.

Окружність живота матері помножити на висоту стояння дна матки = приблизний вага дитини в грамах. Наприклад: 100 см х 30 см = 3000 грам (3 кг).

Даний спосіб діагностики дистресу плода найбільш ефективний у третьому триместрі вагітності.

Інформативні такі діагностичні методи:

 • БПП (оцінка біофізичного профілю плода): враховуються такі параметри, як дихальна активність, кількість навколоплідних вод, тонус, активність, а також частота серцевих скорочень плоду;
 • КТГ (картиотокография): оцінка відповідності серцевого ритму плода, скорочень матки;
 • доплерометрія: оцінка матково-плацентарного кровотоку.

Профілактичні заходи.

Перш ніж планувати вагітність, потрібно переконатися в тому, що організм здатний впоратися з майбутньою навантаженням. Саме тому своєчасна діагностика та лікування соматичних захворювань допомагають уникнути розвитку дистресу плода.

Жінка в положенні повинна пам’ятати просте правило: якщо добре мамі, то добре і дитині. Це означає, що вагітній слід дотримуватися режиму праці та відпочинку, правильно харчуватися, відмовитися від куріння і вживання алкоголю. Коли мама здорова — дитині ніщо не загрожує.

Ссылка на основную публикацию