Дитина спить на животі.

Багато матусі відзначають, що дитина спить на животі набагато довше і спокійніше, ніж в будь-якій позі. Так у малюка краще відходять газики, і він не заважає собі ручками уві сні. Але практично всі педіатри заявляють про небезпеку сну немовляти в такій позі, і, природно, це дуже лякає молодих батьків. Педіатри говорять про те, що дитина, що лежить під час сну на животику, може задихнутися, уткнувшись носом у подушку або матрацик. Справа в тому, що новонароджені діти приблизно до 3 місяців не мають дихального рефлексу і до того ж не вміють дихати ротом. Сон немовляти в позі на животі загрожує раптовою смертю — головні докази теорії неприйняття сну в такій позі. Проте небезпечною вважається і поза на спині, так як, срыгивая, малюк теж може задихнутися. Залишається поза на боці. І саме вона вважається найбезпечнішою для немовлят і саме набік педіатри рекомендують укладати новонароджених. Але і тут є свої підводні камені. У такій позі дитина ніби здавлює свої ще несформировавшиеся тазостегнові суглоби, а лежачи переважно на одну сторону, провокує розвиток кривошиї. Так як же бути? Як укладати дитини, адже приблизно до 5-6 місяців він не може сам прийняти зручну для себе позицію,і спить так, як його мама покладе. І як бути, якщо малюк самостійно перевертається і наполегливо спить тільки на животі — змиритися або постійно перевертати його назад?

Дитина спить на животі. Позитивні моменти.

Особистий досвід і спостереження багатьох матусь (в тому числі і автора цієї статті), а також людей, пов’язаних в силу своєї професії з маленькими дітьми, доводять, що сон на животі має ряд позитивних моментів. Малюк, покладений на животик, спить спокійніше, довше і міцніше ніж в інший іншій позі, тому що:

 • він не заважає собі руками і не здригається при різких звуках і шумі;
 • у нього краще відходять газики;
 • його менше турбують коліки;
 • у нього поліпшується робота кишечника;
 • він не може задихнутися при відрижці;
 • у нього швидше розвиваються м’язи живота і шиї, відповідно, він раніше починає тримати голову і впевненіше стає на карачки.

Крім того, якщо дитина спить на животі догори попою:

 • у нього краще і швидше формуються тазостегнові суглоби;
 • і не буває пітниці, так як нічого не пріє і все добре провітрюється.

Подібні речі пояснюють, чому багато новонароджені діти з задоволенням сплять на животику, а малюки старшого віку (після півроку), укладені турботливою мамою на бік або на спину, старанно перевертається на живіт, підтискаючи під себе коліна і виставляючи зад.

Дитина спить на животі. Негативні моменти.

Єдиний, але дуже важкий аргумент проти дитячого сну на животі — ймовірність виникнення синдрому раптової смерті. Подібний діагноз ставиться немовляті у разі раптової смерті у відсутності у нього проблем зі здоров’ям і яких-небудь видимих на те причин. Подібне трапляється, як правило, з дітьми молодше 6 місяців, в основному, у холодну пору року і завжди під час сну. У медичній літературі зазначається, що в 90% всіх випадків раптової смерті, померла дитина спав саме на животі. Вважається, що якщо дитина спить на животі, він перегрівається і не може повноцінно дихати, так як він вдихає насичений вуглекислим газом повітря, який тільки що видихнув, а потім і зовсім задихається. Чи це Так? Давайте розбиратися!

Вся правда про синдром раптової дитячої смерті.

Як вже згадувалося вище, новонароджені діти до 3 місяців не вміють дихати ротом і, при відсутності можливості дихати носом, не можуть його звільнити або хоча б почати ковтати повітря ротом. У цьому сенсі, м’яка подушка, матрац, ковдра і навіть щільна пелюшка, що перешкоджає проникненню повітря в дитячий носик, дійсно, може стати причиною смерті маленької дитини. Якщо дитина спить на животі, погодьтеся, ймовірність розвитку подібної трагедії цілком може бути. Однак спровокувати таку ж ситуацію може і звичайний нежить у поєднанні з високою температурою і низькою вологістю в приміщенні, в якому перебуває дитина. Мало того, сон на животі — це всього лише один(!)ряду факторів, які впливають на виникнення синдрому смерті дитини, серед яких:

 • вік до 6 місяців;
 • переважно чоловіча стать;
 • холодний час доби;
 • занадто м’яка поверхня ліжка, на якій дитина спить на животі;
 • перегрів малюка під час сну внаслідок надмірного укутування;
 • простудні явища і закладеність носа;
 • недоношеність або низький вага малюка;
 • сухість в приміщенні, де він спить;
 • куріння батьків під час вагітності і після;
 • зловживання лікарськими і психотропними препаратами, а також алкоголем матері під час вагітності і після;
 • родові травми і проблеми під час пологів;
 • дитина, яка народилася у матері молодше 20 і старше 40 років;
 • етнічна приналежність (частіше зустрічається серед афроамериканських дітей).

Як бачите, факторів, що провокують підвищення ризику виникнення синдрому дитячої смерті, дуже багато і заява про те, що дитина може померти лише тому, що він спить на животі, є необґрунтованим і не доведеним!

Дитина спить на животі. Рекомендації батькам.

Краще укладайте діток, які не досягли 3-х місячного віку, на бік або контролюйте сон немовляти на животі.

Щоб малюк міцніше спав, його не мучили коліки, а ви були в повній упевненості у безпеці малюка — покладіть його животиком до себе на животик і відпочиньте разом. Такий спільний сончас буде корисним і для дитини і для вас.

Пам’ятаєте! Окрема постіль дитини повинна бути якісною, жорсткою і безпечною. Ніяких м’яких матраців і тим більше подушок. Для немовляти 2-3 місяців досить згорнутої вдвічі пелюшки.

Обов’язково провітрюйте кімнату, в якій малюк спить, і стежте за вологістю.

Лікуйте нежить і постійно чистити ніс від сухих кірочок, які перешкоджають диханню дитини.

Не кутайте занадто дитини і не перегрівайте його.

Ведіть здоровий спосіб життя!

Кожен раз, укладаючи малюка в ліжечко, розгортайте його голову набік, при цьому постійно міняйте боку.

Завжди будьте напоготові і спите в одній кімнаті з малюком, щоб у вас була можливість у будь-який момент переконатися в безпеці дитини і в разі чого, прийти до нього на допомогу.

І пам’ятайте, що кожна дитина — це особистість, а бажання особистості потрібно враховувати. Якщо ваш малюк вже самостійно перевертається і не бажає спати ніяк інакше, окрім як на животику, дозвольте йому це. Не турбуйтеся про те, що дитина може задихнутися, адже якщо він сам знаходить собі позу для сну, значить, він сам може і позбутися від дискомфорту при утрудненому диханні або хоча б дати вам зрозуміти це.

Дитина спить на животі? Якщо йому немає ще 3-х місяців — будьте акуратні і уважні. Прийміть всі міри для того, щоб дихання малюка через носик нічого не заважало. Малюк вже сам перевертається і спить тільки на животі? Не бороніть йому. Поважайте його бажання, але забезпечте йому правильну ліжко і безпечне спальне місце. Солодких вам снів, спокою та довгих років життя!

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015