Догляд за нігтями дитини

Розглядаючи майже прозорі м’які нігтики на крихітних пальчиках свого новонародженого немовляти, багато молоді матері не наважуються їх зістригати з побоювання заподіяти шкоду малюкові. А через кілька місяців вже сам дитина, відмовляючись розтиснути кулачок і брыкаясь всім тілом, може перетворити цю елементарну гігієнічну процедуру в бойову операцію. Як правильно доглядати за нігтями малюка та не налякати його? Відповімо на всі хвилюючі питання.

Рогова нігтьова пластинка формується і починає відростати ще під час внутрішньоутробного розвитку плоду. Більшість доношених дітей народжується з нігтиками, не тільки повністю покривають нігтьове ложе, а й виходять за його край. Тому майбутньої матері краще заздалегідь придбати індивідуальні ножиці або манікюрний набір для свого чада. Процес ретельного вибору і покупки принесе їй задоволення, а після пологів не потрібно буде бігти в магазин.

Коли потрібно обрізати нігті в перший раз?

Як правило, зробити це краще після першого купання. Після зняття родової змазки у багатьох малюків спостерігається крупнопластинчатое лущення шкіри, в тому числі на кистях і стопах. Тому у мами буде можливість зрізати не тільки гострі нігтики, але і численні задирки.

Педіатри рекомендують завжди обрізати нігті після купання або хоча б вмивання ручок з дитячим милом. Так мама убезпечить немовля від інфікування випадково завданих подряпин або від розвитку панарицію.

Якими повинні бути ножиці для стрижки нігтів малюка?

По-перше, досить гострими, щоб легко зрізати і не деформувати тонкі і м’які нігтики. По-друге, безпечними. Кінчик лез повинен бути тупим або з захисним наконечником. Адже як би мама старалася бути акуратною, малюк буде всіляко їй заважати: стиснути кулачок, з цікавістю хапати її пальці і ножиці іншою ручкою, вириватися. І головне — вони повинні належати тільки дитині. Різати нитки, папір, а тим більше батькам зрізати власні нігті, ні в якому разі не можна. Так леза швидко затупився, а у малюка може розвинутися мікробне або грибкове ураження нігтьових пластинок. Адже йому, на відміну від дорослих, щоб захворіти, достатньо буквально одного спори мікроорганізму.

Як підготувати ножиці?

Після покупки з допомогою теплої мильної води з леза потрібно ретельно змити залишки технічних масел, металевого пилу і інших випадкових домішок. Потім просушити на серветці і прожарити на відкритому вогні або гарячої спіралі. Після цього леза протирають тампоном, змоченим в етиловому спирті (горілці, септоциде), просушують на повітрі і укладають у футляр.

В подальшому безпосередньо перед стрижкою і відразу після неї досить протирати леза тампоном зі спиртом.

Як ще можна зістригти нігтики?

Сьогодні в магазинах, крім ножиць, можна придбати манікюрні щипчики для скушування дитячих нагідок. Крім того, вкорочувати або підрівнювати вільний край нігтьової пластинки можна м’якої пилкою. Для цієї процедури не годяться зуби матері, її власні манікюрні ножиці і жорстка пилочка для дорослих нігтів! Це травматично, викликає больові відчуття і породжує страх, який згодом буде дуже важко побороти. Крім того, в порожнині рота у мами живе безліч не найкорисніших для нігтів бактерій, здатних швидко викликати гнійне запалення навколонігтьової ложа.

Як часто стрижуть нігті дітям?


Рекомендація тут одна — по мірі необхідності.
Якщо вдалося зістригти всі нігті рівно і коротко, то в наступний раз це потрібно буде зробити дня через три-чотири. Але у збудливих дітей, при діатезі, що супроводжується свербінням шкіри, можливо, доведеться брати в руки ножиці щодня. Щоб не дозволити дитині поранити себе, потрібно після підрівнювання нігтів перевірити подушечкою свого пальця, не залишилося гострого шматочка.

Починати зрізати нігті краще з тих пальчиків, де вони галузі найбільше. Так мама встигне з ними впоратися до того часу, поки дитині набридне терпіти. Якщо дитина не дає закінчити нігтики обрізати відразу на всіх пальцях, то краще не наполягати, а повторити процедуру назавтра. В іншому випадку наступного разу домочадцям доведеться довго зображати з себе мешканців зоопарку, щоб зупинити гучний нестримний плач улюбленого маленького тирана.

На стопах нігті ростуть повільніше, тому обрізають їх два-три рази на місяць.

Як правильно стригти нігті дитині?

 1. Намагатися зробити це за один прийом для кожного нігтика.
 2. Не потрібно зрізати «під корінь»: це боляче і небезпечно.
 3. На руках край нігтьової пластинки злегка заокруглені, на ногах зрізають рівно по прямій лінії.
 4. Леза ножиць тримають строго перпендикулярно краю нігтьової пластинки, щоб не пошкодити її.
 5. ВАЖЛИВО: руки у мами повинні бути чисто вимитими і теплими, а шкіра долонь — м’якою.

Що робити, щоб не злякати дитину під час обрізання нігтів?

Деякі рекомендації вже були наведені:

 • обов’язково враховувати настрій малюка і не змушувати його. Звичайно, фізично дитина не зможе протистояти батькам, але обов’язково помститься за свої страхи: наступного разу за ним доведеться грунтовно побігати по будинку або діставати визжащее сопротивляющееся чадо з-під столу;
 • придбати безпечні ножиці, щоб ненароком не завдати болю, уколів непосиді пальчик або долоньку;
 • залишати близько 1 мм отросшего нігтя для попередження травматизації нігтьового ложа.

Додамо ще кілька корисних порад:

 1. Посадіть дитину спиною до себе на коліна, обійміть його руками, притисніть ніжно і погладьте. Спокійним тихим голосом розгляньте разом з ним його нігтики, примовляючи: «Ай-яй-яй, які брудні довгі нігтики. Фуп. Давай зробимо їх гарними й чистими». Обрізаючи нігті, кожен додатково коментуйте, а після — хваліть з радісним вигуком: «Ось який став чудовий ногтик!»
 2. Не відволікайтеся на бесіду, а тим більше на суперечку з іншими членами сім’ї. Мамин спокійний лагідний голос подіє на малюка краще, ніж окрики і загрози.
 3. Перетворіть процедуру в гру: розкажіть ритмічну потешку або веселий віршик про пальчиках, наспівуйте улюблену пісеньку, злегка похитуючи в такт їй сидить на колінах малюка.
 4. Якщо малюк все стоїчно витримав — обов’язково заохотите його дзвінким поцілунком, посмішкою і похвалою.

Що буває, якщо доглядати за нігтями неправильно?

Крім підірваною нервової системи у батьків, при неправильному догляді за нігтями в першу чергу можуть бути ускладнення у дитини. Найпоширенішим з них є панарицій. Запальний набряк навколонігтьової валика викликає дуже сильний пульсуючий біль, яку не кожен дорослий може витримати. Яке ж тоді бідному дитині? А якщо захворювання вчасно не зупинити, відбувається гнійне розплавлення ділянки нігтьового ложа. В деяких випадках це закінчується поширенням інфекції на м’язи і зв’язки пальця, аж до кісткової фаланги. Тоді в кращому випадку залишиться деформуючий рубець, а в гіршому — доведеться ампутувати кісточки.

Чим молодша дитина, тим вище ризик важких гнійних ускладнень. Тому не треба сподіватися тільки на народні методи лікування, які тільки заберуть дорогоцінний час. Обов’язково покажіть дитину хірурга!

Нерідкі і менш тяжкі наслідки неправильного догляду: розшарування і деформація нігтьових пластинок, підвищена їх ламкість, поява поперечної смугастість і білих горизонтальних смуг, потовщення з роговим переродженням шкіри навколонігтьової валика, приєднання грибкової інфекції.

Бажаємо малюкові здорових і гарних нігтиків.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015