Хламідіоз під час вагітності. хламідіоз у жінок при вагітності.

Вагітність готує майбутній мамі безліч випробувань і сюрпризів, причому не завжди приємних. Практична кожна вагітна з нетерпінням чекає перше УЗД плода, розглядаючи його, як можливість на власні очі побачити свого малюка. Через деякий час малюк починає активно штовхатися в животику, постійно нагадуючи мамі про свою присутність. Нормально протікає вагітність — прекрасна можливість насолодитися розміреним життям дитини в суспільстві. На жаль, прекрасні миті виношування можуть бути затьмарені поганими результатами обстеження, зокрема аналізами на приховану інфекцію. Одним з найбільш частих інфекційних ускладнень в даному випадку є хламідіоз під час вагітності.

Хламідії, будучи внутрішньоклітинними паразитами, мають досить невеликі розміри, завдяки чому можуть тривалий час залишатися непоміченими. Налічується близько 30 видів хламідій, проте в період гестації найбільш небезпечними є ті, які вражають сечостатевої тракт. Хламідіоз при вагітності — небезпечний для плоду захворювання з безсимптомним перебігом (80-90%), яке найчастіше передається статевим шляхом. Розглянемо найбільш значущі моменти в діагностиці та лікуванні хламідіозу під час вагітності.

Хламідіоз під час вагітності. Як запідозрити?

Симптоматика урогенітального хламідіозу залежить від характеру перебігу захворювання. Наприклад, під час гострої стадії хламідіозу у вагітної можуть виникати скарги на тягнуть болі внизу живота, дискомфорт під час сечовипускання, свербіж і почервоніння зовнішніх статевих органів, зміна характеру виділень. Однак перераховані вище ознаки характерні не тільки для хламідіозу під час вагітності, але також можуть вказувати на наявність іншого урогенітальної інфекції (уреаплазма, мікоплазма, гонокок і т. д.). Якщо інфікування хламідіями сталося давно, захворювання часто протікає безсимптомно.

ВАЖЛИВО! Гонорея і хламідіоз мають дуже схожу симптоматику, зокрема хворобливі і часті позиви до сечовипускання. При такій клінічній картині і відсутності гонококів в мазку, практично в 70% випадків мова йде про наявність хламідійної інфекції.

Хламідіоз під час вагітності. Основні шляхи зараження.

Володіючи низькою стійкістю у зовнішньому середовищі, хламідії зберігають свою життєздатність тільки усередині живих клітин організму. Клітинами-мішенями для хламідій є епітелій, що вистилає слизову шийки матки, сечівника і т. д. Поразку хламідіями маткових труб і яєчників — одна з причин жіночого безпліддя.

Безперечно, у деяких випадках допускається ймовірність інфікування хламідіями контактно-побутовим шляхом, однак це відбувається вкрай рідко. Основний спосіб зараження хламідіозом при вагітності — передача статевим шляхом.

Розглянемо дві ситуації. У першій зараження хламідіозом сталося задовго до настання вагітності, вдруге — в період виношування. Як правило, саме гостра форма хламідіозу під час вагітності становить загрозу для плода, зважаючи високого ризику його інфікування при заковтуванні навколоплідної рідини, в якій також можуть мешкати хламідії.

ВАЖЛИВО! Щоб знизити ризик зараження хламідіями при вагітності, під час сексу необхідно користуватися презервативом. Для чоловіків хламідіоз також представляє небезпеку і може стати причиною безпліддя або імпотенції.

Хламідіоз під час вагітності. Чому це так небезпечно?

Не варто недооцінювати такого маленького «ворога», як хламідії. Саме завдяки своїм розмірам, збудник з легкістю проникає через гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ), вражаючи нервову систему плоду.

Ускладнення хламідіозу під час вагітності:

  • Запальні захворювання сечостатевої системи (ендоцервіцит, вульвовагініт, аднексит тощо);
  • Завмерла вагітність;
  • Аборт в ходу;
  • Передчасні пологи;
  • Порушення матково-плодово-плацентарного кровотоку (як наслідок — гіпоксія плода, порушення розумового і фізичного розвитку);
  • Інфекційне ураження плоду (кон’юнктивіт, пневмонія, отит тощо).

ВАЖЛИВО! При первинному інфікуванні або загостренні хламідіозу в першому триместрі вагітності ризик формування вад розвитку плода зростає в кілька разів. Загострення хламідіозу у другому і третьому триместрі гестації призводить до порушення кровопостачання, а також внутрішньоутробного інфікування плода.

Хламідіоз під час вагітності. Етапи діагностики.

Найбільш прийнятний варіант — обстеження сімейної пари на приховані урогенітальні інфекції при плануванні вагітності, що дозволяє вчасно пролікувати захворювання, запобігши несприятливі наслідки в подальшому.

Першим етапом обстеження є збір анамнезу: хронічні запальні захворювання органів малого тазу, патологія суглобів, неплідність, звичне невиношування, передчасні пологи, позаматкова вагітність і т. д. Після цього для виявлення збудника хламідіозу під час вагітності використовують один з наступних методів:

  • серологічний (визначення рівня антитіл (Ig) у крові вагітної; IgG — хронічний процес, IgM — гострий перебіг захворювання);
  • культуральний (посів на поживне середовище);
  • молекулярний (ПЛР — полімеразна ланцюгова реакція).

Такі методи визначення хламідійної інфекції володіють низькою результативністю (близько 30%). Найбільш інформативним є поєднання прямої імунофлюоресценції (ПІФ), що полягає у визначенні антигену збудника в аналізі виділень, з імуноферментним аналізом (ІФА), при якому досліджується кров вагітної.

Особливості лікування хламідіозу в період вагітності.

Лікування хламідіозу під час вагітності залежить від перебігу захворювання, а також гестаційного терміну. При гострому перебігу антибіотикотерапія проводиться не раніше, ніж після 12 тижня вагітності. Якщо мова йде про хронічному перебігу хламідіозу при вагітності, лікування проводять у відповідності з загальноприйнятими нормами в термінах 20 і 30 тижнів гестації. Обов’язковою умовою для досягнення доброго терапевтичного ефекту лікування обох партнерів.

Вибір і призначення того чи іншого антибіотика проводиться акушером-гінекологом в індивідуальному порядку, з урахуванням терміну гестації, давності захворювання, а також індивідуальних особливостей організму вагітної.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015