Інсульт

Щорічно інсульт забирає життя майже шести мільйонів жителів планети. Кожна десята смерть, викликана хворобою, походить від гострого порушення мозкового кровообігу. Перші згадки про цю хворобу датовані 460 роком до нашої ери, коли Гіппократом були описані випадки втрати свідомості як симптоми захворювання головного мозку».

Жертвами інсульту були такі відомі люди, як Йоганн Себастьян Бах, Чарльз Діккенс, Дюма-молодший, Володимир Ленін, Йосиф Сталін і чимало інших історичних постатей.

Причини інсульту

Інсульт — гостре порушення кровообігу. Головним провокуючим фактором його, є гіпертонія — підвищений артеріальний тиск. Це захворювання поширене у всьому світі. Наприклад, у США щорічно його жертвами стають близько 800 тисяч американців. Страждають від нього і в країнах Європи.

Фоном для нього зазвичай є гіпертонічна хвороба, атеросклероз, аневризми та інші аномалії судин головного мозку. Цей стан може тривати до 24 годин і закінчитися смертю людини. Адже при нестачі кисню в мозку його тканини гинуть. Якщо кровообіг незабаром відновилося, то хворий має певні шанси на одужання.

Фахівці з упевненістю називають основні причини лише ішемічного інсульту. Це, зокрема, підвищений кров’яний тиск, перевищений рівень холестерину в крові, сіль, алкоголь, куріння, гіподинамія, цукровий діабет. Ймовірність виникнення інсульту залежить від наявних факторів ризику. Так, якщо у людини підвищений тиск, а він ще й курить, зловживає алкогольними напоями, то цим збільшує ймовірність захворювання в два-три рази.

Інсульт останнім часом «помолодшав». Скачки тиску спостерігаються навіть у дітей молодшого віку. Це може бути пов’язано як з генетичною схильністю, так і з придбаної. За інформацією вчених одного з американських університетів, підвищений тиск серед підлітків після досягнення ними десятирічного віку є другою після астми хворобою.

Причин багато і всі різні. Але найпоширеніші — величезні навантаження на розумову систему дитини в школі, сидячий спосіб життя. Тому батьки повинні уважно стежити за фізичним станом своїх дітей. У разі виявлення якихось відхилень з тиском негайно треба звертатися до лікарів, дотримуватися їхніх порад. Пам’ятайте: лише жорстким дотриманням медичних рекомендацій можна запобігти ускладнення, яке може виникнути при підвищеному артеріальному тиску.

Симптоми інсульту

Симптоми, що передують інсульту — запаморочення, раптова слабкість, оніміння, особливо з одного боку тіла, проблеми з мовою, нестерпний головний біль без яких-небудь причин, втрата координації рухів і рівноваги. Як тільки з’явилися перераховані ознаки, негайно повідомте про них рідним і близьким. А ще зробіть все можливе, щоб якомога швидше потрапити до лікаря. У більш складних випадках, потрібно викликати «швидку».


Види інсульту

Інсульт буває: ішемічний та геморагічний.

Ішемічний інсульт виникає, коли одна з артерій, живить мозок, закупорюється або звужується. Тоді з-за нестачі поживних речовин і кисню, клітини мозку відмирають. Ішемічний інсульт ще називають інфарктом мозку. Група ризику — особи, яким за 60; ті, хто переніс інфаркт міокарда; хворі на цукровий діабет; які мають порушення серцевого ритму і прохідності судин, з ревматичними вадами серця. Часто ішемічний інсульт вражає людину вночі або під ранок, і особливо у випадках, коли напередодні людина випробував психологічну, емоційну навантаження. Втрата свідомості при цьому інсульті не настільки глибока, як при геморагічному.

Геморагічний інсульт більш небезпечний. Виникає він, коли під тиском крові розривається посудину, викликаючи крововилив у шлуночки мозку, рідше в субарахноїдальний простір. Найбільш схильні до геморагічного інсульту гіпертоніки 45-60 річного віку, хворі з патологіями крові і церебральним атеросклерозом. А ось субарахноїдальний кровотеча найчастіше вражає 30-60-літніх. В першу чергу тих, хто курить, зловживає алкоголем, має підвищений тиск і ожиріння. Цей тип інсульту може бути спровокований також травмою голови.

Фактори, при яких виникає інсульт — емболія, тромбоз. Тромбоз виникає вранці або серед ночі. Ризик тромбозу збільшується після операції, серцевого нападу. Часто зустрічається у людей з надмірною масою тіла, курців. Останнім часом вражає і порівняно молодих. При крововиливі розривається артерія головного мозку. Цей вид інсульту можливий в будь-якому віці і викликається підвищеним артеріальним тиском. Може виникнути при малорухомому способі життя, застосування оральних контрацептивів, курінні.

При інсульті хворий непритомніє, розвивається коматозний стан, дихання стає хриплим, гучним, пульс збільшується, часто спостерігається блювання. Якщо таке сталося з людиною, поряд з яким ви перебуваєте, треба негайно викликати лікаря, а до його прибуття забезпечити хворому повний спокій і приплив свіжого повітря. Його голова повинна бути піднята, під неї покласти змочений в холодній воді рушник. На ікри і підошви — гірчичники. Важливо стежити за диханням хворого, щоб він не захлинувся блювотними масами. Не допускати западання язика.

Повторний інсульт

Чоловік, який переніс інсульт, ризикує повторно стати його жертвою. За статистикою, він виникає знову у 20 відсотків людей протягом року після першого інсульту, а у 40 відсотків хворих — протягом п’яти років. Причини різні. Зокрема, з вини лікарів, які не зуміли усунути причини першого, а також з-за атеросклерозу судин головного мозку з високим рівнем холестерину, артеріальної гіпертонії, порушення серцевого ритму, проблеми з серцем, ішемічної хвороби.

Як попередити інсульт

Щоб не допустити повторний інсульт, потрібно відмовитися від шкідливих звичок. По можливості збільшити фізичну активність. Важливо не «перевантажувати» головний мозок, правильно харчуватися. На жаль, сучасній медицині невідомі методи і способи, застосування яких дозволило б на сто відсотків захиститися від цієї хвороби. Зате відомо, як можна звести до мінімуму ризик.

Головна умова — здоровий спосіб життя. Якщо ви не бажаєте стати жертвою інсульту, забудьте про сигарети, оскільки нікотин руйнує судини, а також алкоголь. Займіться спортом або хоча б робіть зарядку.

Важлива роль у запобіганні інсульту приділяється харчуванню. Не секрет, що серед тих, хто став жертвою цієї підступної хвороби, чимало людей, які люблять сильно поїсти, в раціоні яких переважає висококалорійна жирна їжа. Все має бути в міру. Потрібно більше вживати їжі рослинного походження, багатою вітамінами. Це, звичайно, овочі і фрукти. Бажано замінити натрій, який містить сіль, на калій, корисний для організму. А знаходиться він в капусті, картоплі, апельсинах, моркви, редьки, бананах, абрикосах, куразі. Корисно з цих фруктів і овочів пити свіжовичавлений сік.

Дуже важлива нормалізація ваги. Не варто занадто захоплюватися виробами з борошна, солодощами, цукерками, тістечками. Бажаний хліб грубого помелу, а картоплю краще замінити капустою. Слід якомога більше перебувати на свіжому повітрі.

Якщо вам за сорок, то ви повинні постійно контролювати артеріальний тиск: тричі на тиждень.

Але слід пам’ятати, що його підвищення не завжди провокує інсульт. Причиною може стати надмірне хвилювання, стрес. Не просиживайте по вісім годин за комп’ютером, не відпочивайте на дивані перед телевізором. Перевагу віддайте спорту, помірним фізичним навантаженням. Це допоможе не потрапити в групу ризику людей, які можуть стати жертвою інсульту.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015