Кругосвітню подорож на яхті «Вікторія»

Той, хто погано знає природу, захоплюється біологією, хто не може розібратися в собі — психологією, а хто не розбирається ні в чому, відправляється навколо світу. Протягом 4 років — з 1995 по 1999 роки тривала будівництво «Вікторії». За цей час в будівництві вітрильника в цілому взяли участь понад 300 осіб.

Восени 1995 року я сидів у гірському шале в Татрах, на висоті 2225 метрів над рівнем моря. Навколо панувало буйне веселощі, п’яні туристи горланили пісні. Навпроти мене розташувався бородатий хлопець. Він був не дуже балакучий і майже не пив. Тиждень тому ми обидва приїхали сюди на щорічні туристські змагання.

«Чим взагалі займаєшся?» — запитав він. «Та так, подорожую», — відповів я. Мені виповнилося 27 років, я ніде не служив і вже три роки перебивався на вільних хлібах. «А ти що робиш?» — в свою чергу поцікавився я. «Ми з хлопцями будуємо корабель, думаємо відправитися в навколосвітню подорож». Він вимовив це так, наче мова йшла всього лише про чергову відпустку біля моря.

Я страшенно зацікавився і став його розпитувати. Мені здавалося, у них немає відбою від охочих відправитися в подорож, напевно спеціальна комісія відбирає найбільш гідних.

«Все, що тобі знадобиться, — це спальний мішок і спецівка, — сказав бородатий, якого, як я довідався, звали Петро Старопражски, або просто Старопрамен. — Приїжджай, і все побачиш своїми очима».

Виявляється, вони будували великий дерев’яний корабель, копію середньовічного вітрильника.

 

СЛІДАМИ МАГЕЛЛАНА

Все почалося в 1993 році, коли легендарний чеський яхтсмен Рудольф Краутшнайдер повернувся на батьківщину з кругосвітнього плавання, яке тривало ні багато ні мало три роки. Краутшнайдер — непересічна і енергійна людина. На вітрильних судах, збудованих власними руками, він избороздил північні і південні моря, заходив навіть у високі широти, де часто бувають сильні шторму.

Ще одним його чудовим задумом була споруда копії вітрильника «Вікторія», на якому португальський мореплавець Фернан Магеллан на початку XVI століття здійснив першу в історії навколосвітню подорож. Експедицію Магеллана фінансував іспанський король, завдяки його підтримці Магеллан зумів спорядити п’ять суден і найняти 250 членів екіпажу. На відміну від знаменитого португальця Краутшнайдер не чекав допомоги від спонсорів і вирішив все зробити самостійно. На гонорари від своїх книг він придбав ділянку лісу в Орліцкіх горах. Він рубав дерева, відвозив їх на лісопильню й вигідно продавав. При цьому кращі дерева він приберіг для спорудження корабля. Незабаром він забезпечив себе всім необхідним: і грошима, і будівельним матеріалом. Не вистачало тільки людей. — Кожен раз, коли я починав будувати судно, у мене знаходилося безліч помічників. Деякі з них навіть виходили разом зі мною в море. Але я завжди залишався на самоті, як тільки виходив в океан. Проте я сподівався, що цього разу все буде по-іншому, — згадує Краутшнайдер.

Набираючи екіпаж, він керувався простим правилом: «Будь-хто, хто хоче плавати, повинен спершу попрацювати. Для того щоб стати членом команди, зовсім не потрібно мати багато грошей. Не потрібно пред’являти мені диплом, який підтверджує, що ви тесляр, столяр або зварювальник. Просто приходьте і працюйте».

Будівництво вітрильника тривала з 1995 по 1999 рік. Протягом цих чотирьох років близько 300 осіб взяли участь в будівництві. Одних вистачало на день, інші трималися місяць, хтось приїжджав по вихідним. Зрештою, з усіх будівельників вдалося зібрати 12 чоловік команди.

Екіпаж вийшов досить строкатий: пожежник, студент, митник, медсестра — люди найрізноманітніших спеціальностей з різних куточків Чехії. Ми самі охрестили себе «дурнями». Коли нас питали, чому ми так принизливо відгукуємося про себе, Юлек Ешцы на прізвисько Сорель, конюх та учасник попереднього кругосвітньої подорожі, поставив зустрічне запитання: «А як ви думаєте, хто, як не ідіоти, взявся б будувати корабель без спонсорів і газетного галасу?»

 

Так, нелегко було побудувати вітрильник, так і плавати в океані теж заняття не з легких, тому нехай це послужить для всіх наочним прикладом, що немає нічого неможливого. Наш корабельний кіт виглядав швидше худим, ніж перекормленным. Коли у нас кінчалися гроші, ми затримувалися в якомусь порту, щоб підзаробити. Ми будували будинки, очищали днища суден і фарбували кораблі на верфях. Зате ми були вільні. Не треба було ні перед ким підлабузнюватися або підлещуватися, ми були самі собі господарі.

Як сказав Рудольф Краутшнайдер: «Хто захоче вийти в море, той вийде». А ми буквально рвалися в море.

 

ПІД ВІТРИЛАМИ — У ПОШУКАХ ДВИГУНА

Першого серпня 1999 року наш вітрильник вийшов з польського порту Щецин. За винятком Краутшнайдера, ніхто з нас не був справжнім мореплавцем. А точніше, половина екіпажу жодного разу в житті не бачила моря. Особисто у мене ніколи і в думках не було стати моряком. Одне лише плавання навколо Європи — по Балтійському і Північному морю, через Ла-Манш і Біскайську затоку — стало для екіпажу «Вікторії» суворим випробуванням.

Ні Краутшнайдер, ні бог морів Нептун не давали нам ні найменшої поблажки, і той, і інший були строгими вчителями. На судні не було двигуна, очевидно для того, щоб ми могли зайвий раз перевірити себе на стійкість. Як зауважив Сорель: «Плавати на такому допотопному судні, як наше, причому без двигуна, все одно що їхати на вантажівці без гальм. Ти хвацько мчиш по автостраді, і все йде чудово, поки на дорозі не виникає пробка. Але коли потрібно різко зупинитися, без гальм, а в нашому випадку без двигуна, доводиться нелегко». Ми, новачки, наївно вважали: «Якщо в XVI столітті Магеллан плавав на такому кораблі, то чим же ми гірші?»

Але в наші дні в більшості міжнародних портів вітрильним суднам забороняється заходити в гавань. І після того, як ми дивом уникли корабельної аварії біля берегів Мадейри, вирішено було взяти курс через Атлантику на захід, до берегів США, де, як нам здавалося, буде набагато простіше і дешевше придбати двигун.

Кожен в душі романтик, але не кожному вдається спробувати щастя, відправивши послання в пляшці. Я повідомляв у посланні про нашому кораблі і про екіпаж, наводив свій чеський адресу, а потім, як водиться, клав листа у порожню пляшку і запечатывал її. У кожному океані я кидав таку пляшку за борт судна.

«Тобі неодмінно відповість струнка двадцятирічна блондинка, власниця яхти, — сміявся наді мною Міхал Нешвара, колишній студент-фізик. І пропонував: — Хочеш, я порахую ймовірність того, що пляшка дійде до адресата, а не розіб’ється об скелі і не залишиться вічно кружляти в океані?» Але не пройшло і року, як ми отримали першу звістку.

Пляшку викинуло на берег Багамських островів. Її, наполовину засипану піском, знайшла подружня пара з Південної Африки. Ці люди вже років десять борознили простори Атлантики на власній яхті. Вони спершу розчарувалися, що це не карта, що показує, де зберігаються піратські скарби, але потім все-таки підрахували весь шлях, пройдений пляшкою. Виявилося, моя пропливла пляшка, увлекаемая морськими течіями і вітрами, близько двох тисяч морських миль, тобто майже 3700 кілометрів!

Перепливши «велику калюжу», як називають Атлантику, наш вітрильник нарешті причалив до берегів Флориди. Тут нам вдалося роздобути старий двигун із списаного риболовецького судна. За його ремонт — відчайдушна по своїй сміливості спроба — взявся Иидра Кухейда, майстер на всі руки. Затишну капітанську каюту він переобладнав в моторний відсік, заблагоухавший дизельними парами. Зате з двигуном плавати стало не тільки зручніше, але і безпечніше.

 

КУБИНСЬКЕ ІНТЕРМЕЦЦО

Покинувши Флориду, ми взяли курс на Кубу — гріх не побувати на цьому чудовому острові. Незабутній перший вечір на Кубі, перший кубинський бар, справжній кубинський ром… але перший же кубинець, з яким ми познайомилися, говорив по-чеськи! Штефан, або по-іспанськи Естебан, пропрацював чотири роки в Брно на сталеливарному заводі. Це був високий, стрункий чорношкірий кубинець з величезними ручищами.

Поруч з мозолистими долонями наші натруджені руки виглядали просто дитячими. Ми подружилися, і Естебан показав нам Кубу, яку туристам не показують. Чого варте одне святкування його дня народження! Це було справжнє родинне свято в дусі національних традицій. Купа друзів і родичів, кубинський ром, страви з квасолі, запальні звуки карибської сальси.

«Це будинок мого батька», — розповідав нам усміхнений Естебан. Він познайомив нас зі своїми рідними, а потім почалися танці. Про те, що вдасться тихо постояти в куточку з пляшкою рому, годі було й думати. Незабаром і я танцював як умів. Розпізнати, хто європеєць, а хто місцевий, було неважко: ми рухалися як ведмеді в цирку. Поки я смикався з грацією матраца, одна із дівчат зробила мені найприємніший комплімент, який я коли-небудь чув. Батько Естебана переклав мені її слова: «Знаєте, що вона вам сказала? Ви на Кубі всього два місяці, а вже добре танцюєте сальсу».

Як би не було нам добре на Кубі, але прийшла пора розлучатися. Наша «Вікторія» знову лягла на курс, прокладений Магелланом, і попрямувала до берегів Бразилії. Нам довелося зробити великий гак по Атлантичному океану, оскільки через зустрічних вітрів і течій доводилося весь час лавірувати. Ми повторили шлях, відкритий Колумбом в кінці XV століття, але іншого маршруту для вітрильника не існувало.

Після веселого відпочинку на суші океан готував нам нові розваги. Сильний східний вітер, що дув назустріч Гольфстріму, здіймав високі пінисті хвилі, то і справа захлестывавшие палубу корабля. Палубні дошки, рассохшиеся під жарким кубинським сонцем, вже не були водонепроникними, і вода залила всю нижню палубу. Наші ліжка промокли наскрізь. Щоб захистити нижню палубу від води, нам довелося влаштувати брезентові навіси. «Напевно, ми перші чехи, розбили наметовий табір прямо в море», — жартував Петро Татичек, пожежний з Праги. Але проти води навіть брезент виявився безсилим. Після вахти ми, зціпивши зуби, забиралися в спальні мішки і зігрівали власним тілом мокрі ліжку. Через кілька днів Індра дав влучне визначення такого життя: «Все це виглядало б романтично, якби мене тут не було».

Як би мені хотілося в цей момент, щоб всі, хто так заздрив нам, вирушали в кругосвітнє плавання, побували в нашій шкурі! Цікаво, що б вони сказали, якби їм довелося пробиратися по палубі серед бурхливих хвиль, коли вітер намагається зірвати з голови зюйдвестку і останні штани промокли наскрізь. А опівночі я би розштовхав їх, сонних, тому що прийшла їхня черга заступати на вахту. Нехай дізнаються, як у темряві під завивання вітру лізти на щоглу, щоб прибрати зайві вітрила.

 

НАВКОЛО ПАТАГОНІЇ

Всьому настає кінець, прийшов кінець і нашому плавання по Атлантичному океану. Ми три рази з кінця в кінець перетнули Атлантику, поки не досягли південного краю південної Америки, де знаходиться Магелланову протоку. Якщо вірити історичним документам, Фернан Магеллан був невисокий, всього півтора метра зростом, втім, як і більшість людей того часу. Але як точно підмітив Індра:

«Чим далі ми заходили вглиб протоки, тим помітніше виростав в наших очах Магеллан, поки не досяг справжніх масштабів своєї величі. Як він зумів, не знаючи дороги, проплисти крізь цей лабіринт островів, рифів і проток? Притому на вітрильниках, та ще й з бунтівним екіпажем! Влітку середня температура тут становить п’ять-десять градусів, часто трапляються шторми і бурі, а швидкість течії дорівнює десяти морських вузлів, що порівнянно зі швидкістю річок під час паводку. Так, то були справжні моряки! Кажуть, що в старі часи кораблі були зроблені з дерева, а матроси з заліза, хоча сьогодні це вираз, схоже, варто переробити навпаки».

 

Тим не менше ми успішно минули Магелланову протоку і нарешті опинилися в Тихому океані. Наша зустріч з океаном виявилася бурхливою і зовсім не відповідала його назві. Магеллан назвав океан Тихим, тому що його плавання в цих водах супроводжувалося напрочуд ясною погодою. Як справедливо зауважив хронікер експедиції: «якби Господь та Пресвята Діва не послали нам настільки сприятливої погоди, ми всі загинули б від голоду серед цього неосяжного моря». Нас Тихий океан зустрів штормом, найжорстокішим за весь час нашої експедиції.

 

Новачок на судні, пан Нешвара, батько Міхала, нещодавно вийшов на пенсію і вирішив відзначити цю подію, пропливши разом з нами на «Вікторії» вздовж берегів Чилі. Не маючи морського досвіду, не знаючи, як треба вести себе на вітрильнику під час шторму, він був неповторний. Коли розігрався шторм, він з виглядом бувалого морського вовка витяг на палубу відро і почав прати білизну. Я не повірив своїм очам, коли він почав розвішувати речі на снастях, а в цей час корабель переповнювали восьмиметрові хвилі. І лише коли потужна хвиля жбурнула його з бака на нижню палубу, він зрозумів, що вибрав не найкращий час для прання.

 

ХТО В СИЛАХ ВСЕ ЦЕ ВИТРИМАТИ?

Два з половиною роки минуло з тих пір, як ми вийшли в море, і все це час чисельність екіпажу повільно, але незмінно зменшувалася. Позначалися труднощі подорожі, морська хвороба і одноманітність обстановки.

Першим нас покинув Сорель. Ніхто його не відмовляв, бо він дійсно дуже сильно страждав через морської хвороби. Його рішення виглядало виваженим і мудрим: «При одній думці, що потрібно вставати щодня о четвертій ранку і заступати на вахту, мені хочеться стрибнути за борт». Він оголосив, що остаточно вымотался і повертається додому.

Рудольф Краутшнайдер, як не дивно, теж залишив «Вікторію», хоча саме він з самого початку стояв на чолі усього підприємства. Але Рудольф ще у Флориді зауважив, що серед нас з’явився лідер, який претендує на роль капітана. Після цього він довірив нам корабель, сказавши на прощання, що ми можемо повернути йому судно в будь-якому європейському порту, коли завершимо подорож. Нашим новим капітаном став Індра, колишній шахтар з Тршинца. На його плечі лягла велика відповідальність, але Індра успішно провів наше судно просторами всіх океанів, підтвердивши тим самим правильність нашого вибору. З часом з початкового складу залишилося лише троє — кістяк команди.

Без матросів на кораблі ніяк не можна, тому нам довелося поповнювати екіпаж за рахунок добровольців. Іноді це були місцеві жителі. Всім, хто виявляв бажання попрацювати, ми давали таку можливість. Шотландця Філа ми буквально вирвали з лап австралійської імміграційної поліції. У нього закінчився термін перебування в країні, і йому загрожувала депортація і заборона на в’їзд до Австралії протягом десяти років. Швидше за все, співробітник імміграційної служби вважав, що подорож на «Вікторії» буде для Філа достатнім покаранням. Інший приклад: приваблива бразилійка Аліна. Вона закохалася в Міхала і пішла разом з ним в плавання. Іноді новачки затримувалися на місяць, дехто протримався півроку. Але коли місцевих шукачів пригод не знаходилося, на допомогу приходили чеські товариші. Одним з них був Петро Нагі на прізвисько Марсель. Під кінець нашого плавання він три рази рятував нас, приєднуючись на час до нашої команди. Свої появи він пояснював, наприклад, так: «Напередодні весілля я сказав своїй нареченій, що мені треба ще раз все гарненько обдумати. А більш підходящого місця для роздумів, ніж на борту вашого корита, не знайти!»

 

НАША ГРОМАДСЬКА ЖИТТЯ

Під час плавання по Тихому океану нашим очам відкривалися дивовижні, чарівні за своєю красою місця: острів Пасхи, острови Піткерн, Французька Полінезія, острови Кука, острів Тонга, острів Ніуе та інші. Численні, немов намистинки в намисто, атоли з їх блакитними лагунами і білосніжним піском як ніби зійшли з барвистих рекламних картинок. Але навіть тут, на цих островах, приголомшливих по своїй мальовничості, найбільше нам запам’яталися зустрічі з їх гостинними мешканцями.

У кожній гавані і на кожній стоянці «Вікторія» відразу ж викликала неприховане цікавість у місцевих жителів. На тлі блискучих розкішних яхт наше судно виникало немов привид з минулого. В кінці кінців ми настільки лінуються, що навіть не сходили на берег. Адже все одно люди рвалися до нас на корабель. Чилійці, чий жорсткий іспанська чимось нагадував отрывистую автоматну чергу, кричав з берега: «Гей, хлопці, можна піднятися на борт?» Деколи на палубі буквально яблуку ніде було впасти.

Заходили до нас і чиновники, і представники міської влади, телевізійники, журналісти і члени «Берегового братства» — пірати в недавньому минулому, а тепер просто друзі моря. Одного разу до нас на борт з войовничими криками заскочили близько двох десятків таких «братів», озброєні до зубів. Гострі клинки виблискували на сонці, клацали курки старовинних пістолетів. В одного чорна пов’язка на оці у іншого замість ноги протез… З собою вони прихопили кілька ящиків прекрасного чилійського вина, тому ми не особливо сильно заперечували проти їх прохання, щоб на флагштоку «Вікторії» з годинку повисіла піратський прапор.

На острові Пасхи нас несподівано зустріла прекрасна Олена. Вона разом зі своїм приятелем підпливла до судна на полінезійському каное. Ми помахали один одному.

«Вітаємо вас на острові Пасхи» — крикнув, усміхаючись, її приятель. А Олена додала: «Ні, треба покликати їх на берег. Давай запросимо їх до себе в гості! — І, звернувшись до нас, вказала на будиночок, що стоїть на пагорбі: — Приходьте до нас на обід».

Слід помститися, що сотні гостей, які побували на борту нашого судна, швидко помічали, що, не відрізняючись швидкістю ходу і маневреністю, «Вікторія» як не можна краще підходила для свят, вечірок і просто дружніх зустрічей і випивок. Так, ми випивали, але тільки коли судно стояло на приколі в порту. В море ніхто не брав у рот жодної краплі спиртного, тому що немає більшої небезпеки для корабля, ніж п’яний матрос.

На «Вікторії» не було автоматичного управління, і, щоб судно не збився з курсу, хтось повинен був стояти біля штурвала. Вахта тривала шість годин. Через шість годин ми змінювали один одного біля керма. Всі інші обов’язки ми теж розділили порівну. Кожен з нас був штурманом, рульовим, боцманом, пірнальником і коком. Незмінним на судні був тільки один капітан. Старе мудре правило говорить: «Краще один поганий капітан, ніж два хороших». Дивно? Зовсім ні! Поки два капітана будуть судити та рядити, з якого боку краще обійти скелю прямо по курсу, судно може ненароком врізатися в неї.

Однією з найбільш важких обов’язків у нас вважалося приготування їжі. В їдальні стояла велика піч, яку топили дровами. Була в ній і духовка, де ми випікали хліб. Немає нічого смачніше свіжоспеченого хліба посеред океану. Саме під час плавання я зрозумів, що хрусткий шматочок хліба краще будь-якого біфштекса. Рецепт випічки простий. Спершу треба замісити тісто з борошна, дріжджів, кмину і морської води. Сіль додавати не потрібно, в морській воді її багато. Лотки з тестом ставите в гарячу духовку, і через півтори години хліб готовий. Тим часом ви готуєте обід на розпеченій печі. Ось така райдужна картина, але тільки за умови, що стоїть гарна погода. Під час шторму приготування їжі до смішного нагадує картини Дантова пекла, а кок повинен бути за сумісництвом повітряним акробатом. Каструлі неможливо наповнити більш ніж на третину, крім того, їх треба прикручувати до плити дротом. Судно то злітає вгору, то падає вниз, кипляча вода бризкає в усі боки, з-під кришок виривається пара, сокира кружляє в повітрі, а тісто ніяк не підходить. Часом тільки що зварена каша не потрапляла в рот, а в обличчя, ножі літали по повітрю, як у цирку.

Одним з моїх улюблених занять було виготовлення листівок. У нас були сотні друзів, яким ми обіцяли посилати звісточки з кожної гавані. Якби ми купували листівки, то в кінці кінців розорилися б, тому я змайстрував друкарський верстат. Шматок дерева, гострий ніж — все, що для цього потрібно.

Я вирішив: «Якщо Гуттенберг зумів, то зможу і я». На кожній стоянці «Вікторії» я друкував по сотні відбитків. З усіх куточків світу до нашим близьким і друзям летіли наші послання.

 

НОВІ РОДИЧІ

Як-то в Тихому океані ми кинули якір біля невеликого архіпелагу під назвою Вануату. Метеорологи обіцяли прекрасну погоду: «Спокійний бриз, швидкість вітру не більше двадцяти кілометрів на годину». Проте вночі приємний вітерець змінився штормовим вітром, небо затягло хмарами, що не передвіщало нічого хорошого. Вранці замість сонця на горизонті з’явилися дивні спалахи, а потім почався справжній ураган. Наше судно сховалося з підвітряного боку за островом Вануа-Лава.

Почався дощ швидко перетворився в потужний злива. Два вітрила були розірвані на шматки. З допомогою невеликого штормового вітрила і двигуна нам, промокшим і змерзлим до кісток, вдавалося утримувати корабель біля острова, щоб його не віднесло у відкритий океан. Після полудня ураган почав стихати, злива змінився дощиком, і незабаром знову заблищало сонце, а на небі з’явилася веселка. Природа зробила вигляд, наче не було ніякого урагану.

Трохи згодом до «Вікторії» підплив човен, і тубілець спритно перескочив па борт судна. «Повз нас пройшов ураган Джина. З вами все в порядку?» — розпитував він, з цікавістю оглядаючи «Вікторію». Він явно ніколи раніше не бачив такого корабля.

Тубільця звали Грем, він був сином вождя і піднявся до нас на борт, щоб запросити нас на урочисту зустріч. Але з порожніми руками до вождя не підеш, потрібний подарунок. І наш капітан задумався. «Потрібно приготувати частування, — вголос міркував Індра. — Картопляні пиріжки? Але у нас не залишилося картоплі. Солянку? Але у нас немає ні свинини, ні капусти. А що ж у нас є? Мука! Я приготую чеські здобні булочки!» І він їх спік.

Ми хотіли лише сховатися на острові від поганої погоди, а в підсумку знайшли нових друзів і навіть родичів. На Вануату звичай усиновлення вельми поширений. Першим з усиновлених виявився Міхал. У церкві він так налякав одного з маленьких дітей, той так кричав і плакав, що його батько вирішив усиновити Міхала. Він оголосив: «Тільки так мій син зможе звикнути до цього високого та лисою чужинцеві».

Міхал поставився до нової ролі дуже серйозно. Він куховарив і всіляко намагався догодити своїм новим родичам. Міхал був майстром на всі руки і чинив усе, що б йому не принесли: від старого радіо до дірявих черевик. Чим і заслужив повагу і захоплення остров’ян. Я ж подружився з чорношкірим туземцем по імені Бен, з хитрющими очима, як у лисиці. Коли він побачив, яким пошаною користується Міхал біля сусіднього племені, він вирішив, що і його племені непогано б узяти собі білого сина. Я пішов до нього в гості і відразу обзавівся не тільки ще одним батьком і матір’ю, але і цілим набором інших родичів, серед яких були брати і сестри, племінники і племінниці, дядьки і тітки, і в додачу до них купа кузенів і кузин. Тепер я не міг і кроку ступити по селі, щоб не зустрітися з ким-небудь з моїх родичів.

Найбільш важким випробуванням для команди «Вікторії» виявився зовсім не ураган і не шторм, не мілину і не напад акул. Найважче було розлучатися з улюбленим місцем, де у тебе з’явилися друзі. Прав був Плутарх, коли сказав: «Плавати по морю обов’язково, а жити — ні». Врешті-решт ми знову вийшли в море.

 

ВЕСІЛЛЯ

Успішно обігнувши Південну Африку, ми взяли курс на Бразилію, і 1 травня 2004 року, коли Чехія вступила в Євросоюз, ми в п’ятий раз перетинали Атлантику, тримаючи курс на Азорські острови. Цей перехід виявився найдовшим, він тривав 43 дні, але саме тоді на борту «Вікторії» відбулася перша чеська весілля. До нашого тріо приєдналася парочка закоханих — Пепа і Бланка.

Через місяць після відплиття Пепа підійшов до капітана і запитав, чи не може він їх повінчати. В міжнародних водах капітану надано право здійснювати церемонію одруження. Індра, якому не хотілося засмучувати молодих людей відмовою, погодився.

На судні почали готуватися до майбутньої церемонії. Ми витягли з рюкзаків білі сорочки, які за останні п’ять років нам ще жодного разу не знадобилися. Сорочки тільки називалися білими, насправді вони позеленіли від цвілі, тому нам довелося ретельно їх випрати, а потім відбілити під жаркими променями сонця. Індра одягнув піджак часів холодної війни, попередньо витрусивши з нього моль, бо піджак весь цей час теж пролежав без діла.

Опівдні судно лягло в дрейф. В бездоганно чистому одязі, причепурені, ми вишикувалися на палубі. Капітан урочисто прочитав уривок з Біблії, потім запитав: «Бланка Широва, чи згодна ти взяти в чоловіки Йозефа Шиндельку?» Наречена трохи завагалася й тихо промовила: «Так, згодна». «Йозеф Шинделька, чи ти згоден узяти в дружини Бланку Широву?» Ні секунди не роздумуючи, наречений вигукнув: «Так, згоден!»

Молодята обмінялися обручками, поцілувалися. Стали за традицією бити тарілки, що вдалося зробити лише з третьої спроби, такою м’якою виявилася дерев’яна палуба. Нарешті наречений взяв наречену на руки, щоб перенести її через поріг каюти. Пізніше по секрету він зізнався мені, що, можливо, помилився з напрямком. Йому варто було б перенести наречену через борт корабля, тоді йому було б набагато спокійніше. Церемонія завершилася святковим частуванням, серед страв, звичайно ж, був весільний пиріг.

Бриніла гітара, звучали пісні, як і годиться на кожному весіллі.

 

ВДОМА

Від Азорських островів до Європи рукою подати, ми навіть не помітили, як наше кругосвітнє плавання підійшло до кінця. 22 серпня 2004 року «Вікторія» увійшла в порт Щецин, звідки ми колись вирушили в навколосвітню подорож. На пристані нас зустрічала величезна юрба. Десятки простягнутих рук ухопилися за кинуті з корабля швартовочные канати, хтось закинув на борт барило з пивом. Індра заглушив двигун, Міхал зав’язав останній вузол на канаті. Клацали фотоапарати і дзижчали кінокамери, посипалися запитання журналістів, з усіх сторін лунали привітання від друзів і зовсім незнайомих нам людей. Ми ж вели себе дуже стримано і спокійно. Нам нічого не треба було говорити один одному. Ми були вдома.

Корабель повернувся в руки свого законного власника і першого капітана Рудольфа Краутшнайдера. Але як він точно помітив: «Одне плавання завершилося, інше тільки починається». Кожне судно виходить у море, якщо на ньому є команда. Залишалося лише побажати новій команді «Вікторії» того ж, що бажають всім морякам: «Попутного вітру і сім футів під кілем!»

 

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015