Локальний гіпертонус матки при вагітності.

Матка — це порожнистий м’язовий орган, призначений для розвитку і виношування плоду. Протягом дев’яти місяців вона є теплим і затишним домом для малюка. Розтягуючись і збільшуючись в розмірах у десятки разів за час вагітності матка демонструє чудову еластичність, якої не має жоден інший орган.

Вагітність завершується народженням дитини, в якому безпосередню участь бере матка, що володіє високою скорочувальної здатністю. Як правило, до початку пологової активності матки у майбутніх мам знаходиться в розслабленому стані, за винятком тренувальних перейм, характерних для другої половини гестаційного терміну. Під впливом несприятливих факторів підвищується скорочувальна здатність органу, що призводить до появи локального гіпертонусу матки при вагітності. Чому зростає тонус матки раніше передбачуваного терміну? Чим небезпечний локальний гіпертонус матки при вагітності, і як його попередити?

Підвищений локальний тонус матки під час гестації — норма чи проблема?

Стінка матки складається з листків:

 • зовнішнього серозного (периметрія);
 • середнього м’язового (міометрія);
 • внутрішнього слизового (ендометрію).

Міометрій складають гладком’язові клітини, здатні до скорочення. Поряд з ростом плода, відбувається збільшення розмірів матки, обумовлене розвитком клітин міометрія. За час гестаційного терміну кожне з м’язових волокон збільшується більш ніж у 10 разів. Завдяки наявності м’язової системи, матка під час пологів скорочується, чинячи тиск на плід і сприяючи його вигнання.

ВАЖЛИВО! На скоротливу здатність матки впливає кількість актимиозина — білка, який відповідає за роботу м’язових волокон. Доведено, що матка має частковим автоматизмом, тобто здатна до скорочення рефлекторно, незалежно від зв’язку з головним мозком.

Як би дивно це не звучало, але матка скорочується, тому що володіє такою здатністю. У відповідь на будь-який подразник, наприклад, переповнений кишечник або сечовий міхур, стрес, статеве збудження, міометрій скорочується, внаслідок чого виникає локальний гіпертонус матки при вагітності.

Ступінь ризику при підвищенні тонусу матки залежить від строку вагітності та супутніх симптомів. На малих термінах виношування гіпертонус міометрія нерідко є причиною переривання вагітності, тому розцінюється як загрозливий для життя плода стан.

Підвищення тонусу у другій половині гестаційного терміну викликає порушення кровопостачання в матці з розвитком внутрішньоутробної гіпоксії плоду.

Ближче до кінця вагітності локальний гіпертонус матки не представляє небезпеки, так як є одним із провісників пологів.

Чому підвищується тонус матки під час вагітності?

1. Гормональний дисбаланс

 • Низький рівень прогестерону;
 • Гіперандрогенія;
 • Зростання гормону пролактину — антагоніста прогестерону.

2. Гінекологічні захворювання

 • Інфантильна матка (недорозвинення жіночих статевих органів);
 • Ендометріоз;
 • Міома матки;
 • Безпліддя в анамнезі;
 • Запальні процеси органів малого таза;
 • Раніше перенесені операції (аборт, кесарів розтин).

3. Перерозтягнення стінок матки (багатоплідна вагітність, багатоводдя)

4. Емоційні і фізичні навантаження

 • Фізично важка робота;
 • Ненормований робочий графік;
 • Часті відрядження.

5. Інфекції (пневмонія, пієлонефрит, ГРЗ, грип тощо)

6. Куріння і вживання алкоголю.

Симптоми локального гіпертонусу матки при вагітності.

Якщо матка знаходиться в підвищеному тонусі, у майбутньої мами з’являються скарги на тягнуть болі внизу живота чи поперекової області. При пальпації матка пружна, «кам’яна». Поява мажуть кров’янистих виділень із статевих шляхів говорить про загрозу переривання вагітності.

ВАЖЛИВО! Локальний гіпертонус матки при вагітності малих термінів може стати причиною мимовільного аборту. Скорочення міометрію призводить до часткової відшарування плодового яйця і порушення кровопостачання ембріона.

Локальний гіпертонус міометрія проявляється напруженням певної ділянки передньої або задньої стінки матки.

Ознаки гіпертонусу передній (міхурово) поверхні матки при вагітності:

 • тягнуть болі в нижній частині живота;
 • дискомфорт в області промежини;
 • кров’янисті виділення із статевих шляхів.

Ознаки локального гіпертонусу матки при вагітності по задній (кишкової) поверхні:

 • незначні болі тягнучого характеру в нижніх відділах живота;
 • відчуття тяжкості в поперековій області;
 • відчуття розпирання в області промежини та прямої кишки.

Як правило, по інтенсивності больові відчуття схожі з менструальними болями. Слід пам’ятати, що кров’янисті виділення під час вагітності в будь-якій кількості є головною ознакою загрозливого аборту.

ВАЖЛИВО! Для другої половини вагітності характерно підвищення маткового тонусу — поява тренувальних перейм Брекстон Хікса, які поступово готують матку до пологів. Тренувальні перейми є нормою і не супроводжуються больовими відчуттями.

Діагностика локального гіпертонусу матки при вагітності.

Одним із найбільш достовірних методів діагностики змін тонусу міометрія є УЗД. Підвищення тонусу матки визначається у вигляді тотального або локального напруги міометрія.

ВАЖЛИВО! В період гестації УЗД матки за допомогою трансвагінального датчика не проводиться.

Жінка цілком може оцінити тонус матки в домашніх умовах. Для цього необхідно лягти на спину і зігнути ноги в колінах. М’язи черевної стінки в даному положенні розслаблені, що дозволяє оцінити тонус матки. При підвищеному тонусі матки тверда, виступає у вигляді горбка.

Локальний гіпертонус матки при вагітності. Профілактика і лікування.

При перших ознаках підвищення тонусу міометрія, слід негайно звернутися до лікаря. Лікування гіпертонусу матки повинно проводитися в умовах стаціонару.

При відсутності можливості звернутися за медичною допомогою, можна спробувати зняти тонус матки в домашніх умовах.

Лікарські засоби:

 • спазмолітики («Но-шпа» — 2 таб. одноразово, свічки ректальні «Папаверин»);
 • седативні засоби (настоянка валеріани, «Персен»).

Горизонтальне положення. Лягти на ліжко і не вставати без крайньої необхідності. Перед відпочинком спорожнити сечовий міхур, який також чинить тиск на стінку матки.

В якості профілактики локального підвищення тонусу матки при вагітності використовують наступні методи:

 • погладжування живота: протягом 15 хвилин вранці і ввечері погладжувати живіт круговими рухами; м’язи черевного преса і матки в цей час повинні бути розслаблені;
 • носіння бандажа (з другої половини вагітності): підтримує матку, знижуючи навантаження на черевний прес;
 • прийняття ванни (не гарячою!): тепла вода сприяє розслабленню м’язів матки;
 • корекція харчування (більше злакових, горіхів, зелених фруктів і овочів): вживання продуктів, багатих магнієм.

Локальний гіпертонус матки при вагітності — стан, знайоме багатьом жінкам. Слід пам’ятати, що протягом вагітності багато в чому залежить від уважного ставлення жінки до власного здоров’я, а також ранньої діагностики змін в матці.

Ссылка на основную публикацию