Міома матки лікування, симптоми, міома народні засоби, як лікувати міому матки

Найбільш часте гінекологічне захворювання — це міома матки, вона зустрічається у 30% хворих. Міому матки прийнято вважати доброякісною пухлиною, розташованої в гладких м’язових тканинах матки. Складається вона з тканин матки, сполучних, м’язових тканин. Може мати вигляд вузла, що виступає з оболонки матки, його називають миоматозным вузлом.

Хвороба вражає матку так, що відбувається рівномірне її збільшення. В залежності від тканин утворюють доброякісну пухлину захворювання поділяють на міому, фіброму, фіброміому.

Розміри міоми матки можуть бути маленькі малопомітні, а можуть досягати розмірів п’ятимісячного плода. Зазвичай розміри міоми матки рівні середнього розміру картоплі. Утворюватися вона може в різних частинах матки, але зазвичай локалізується в трьох місцях.

Субсерозная міома — розташовується на зовнішній стороні матки, зростання спрямований у бік тазу. Вона не впливає на перебіг місячних, але із збільшенням розмірів чинить тиск на інші тканини.

Интрамуральная міома — розростається з середнього шару м’язів матки і тягне за собою значне її збільшення. Наслідком її є порушення місячних, збільшує тиск і викликає болі в області таза. Це найбільш поширена форма міоми.

Субмукозная міома — утворюється в глибині матки, в слизовій оболонці. Може мати форму вузлів або кісти на ніжці. Їх зазвичай видаляють. Це найбільш рідкісна форма міоми.

Причини розвитку міоми матки

Точні причини розвитку міоми матки до теперішнього часу не визначені. Вважається що це гормонально залежна пухлина. Клітини гладка мускулатура матки мають рецептори, що реагують на гормон экстрадиол. Міома матки з’являється у жінок у віковому проміжку від 20 років до настання клімаксу. На початку цього періоду починається активне вироблення естрогенів, і скорочується в кінці.

Міома може виникати у жінок, які не народжували і народжували, які не жили статевим життям. Рідше спостерігається міома у народжували більше двох разів.

Причину розвитку міоми матки медики бачать у збільшенні кількості естрогенів, при нестачі прогестерону. Така ситуація виникає при порушенні діяльності яєчників.

Можуть сприяти утворенню та розвитку міоми матки аборти, гінекологічні операції, а так само хронічні запалення, частота виникнення яких сильно збільшилася останнім часом.

Міома причина виникнення може бути спадковість, в групу ризику потрапляють жінки, матері яких перенесли це захворювання.

Причиною розвитку міоми матки можуть бути ендокринні зміни в організмі. В першу чергу цукровий діабет, порушення обмінних процесів в організмі, надлишкова маса тіла.

Пізні пологи фахівці вважають однією з причин розвитку міоми. Її часом називають «хвороба жіночого кар’єризму». А так само відсутність сексуального задоволення, з порушенням кровотоку і застійними явищами в малому тазу.

Міома матки симптоми

У деяких випадках захворювання не проявляється, не викликає хворобливих відчуттів, виявляють міому фахівці під час профілактичних оглядів. Увагу жінок приваблюють інтенсивні і тривалі місячні, поява кров’янистих виділень різної інтенсивності в середині циклу. На такі прояви треба звертати увагу, вони можуть бути симптомами міоми матки.

Часті позиви до сечовипускання, з-за тиску на сечовий міхур теж ознаки міоми. Здавлювання прямої кишки і, як наслідок, запори. З’являються біль у попереку і тягнучі болі в нижній частині живота.

Міома матки загальні симптоми при будь-якому виді захворювання: тривалі і рясні менструації, біль в ділянці таза і ніг ззаду, больові відчуття під час статевих актів, тиск на сечовий міхур і кишечник, збільшення розмірів живота.

Яку небезпеку являє собою міома матки. Насамперед, вона може бути причиною значної втрати крові. Внаслідок цього може виникнути анемія. Вона негативно позначається на роботі розташованих поруч органів. І хоча міома вважається доброякісною пухлиною, в рідкісних випадках вона переростає в саркому. Міома незалежно від розмірів, може стати причиною безпліддя.

При міомі можливо крововилив у тканинах пухлини, нагноєння, складний і болючий запальний процес.

Діагностика міоми

Якщо ви помітили ознаки міоми у себе, зверніться до лікаря негайно. Лікар розпитає вас про наявність симптомів, постарається знайти причину їх виникнення, потім огляне вас на кріслі. В ході огляду визначить ступінь збільшення матки, зміни її контуру, запропонує провести додаткові дослідження для уточнення діагнозу і недопущення ускладнень. Провідним методом діагностики в гінекології є ультразвукові дослідження. Існують різні види УЗД матки, дозволяють точно встановити кількість, локалізацію вузлів, особливості їх кровопостачання, структуру матки.

Буде проведена біопсія ендометрію. У порожнину матки через канал шийки вводять інструмент і беруть шматочок тканини. У подальший тканини відправляють на дослідження для визначення їх стану.

Гістероскопія, дозволяє вивчити порожнину матки візуально, дозволить провести біопсію конкретних змінених ділянок. В ході эхогидротубации, що проводиться на УЗД апаратурі буде досліджена порожнину матки і прохідність труб. За допомогою лапароскопії будуть вивчені зміни в малому тазу.

Міома матки лікування

Лікування міоми матки в чому залежить від розмірів і кількості вузлів, віку хворої, загального стану її здоров’я, прагнення мати у подальшому дітей. Якщо міома матки не має симптомів, то лікувати її не слід, вона зменшиться з настанням менопаузи. Пацієнтці рекомендують змінити харчування, обмежити кількість жирів, вуглеводів, відмовитися від гострих і солоних страв. Обмежити час перебування на сонці, забороняють засмага в солярії. Пацієнтку попереджають про те, що можуть сприяти розвитку міоми масаж і фізіотерапевтичні процедури. Для нормалізації менструального циклу, призначаються вітамінотерапія та гормональні контрацептиви.

Якщо симптом є тривала і сильна кровотеча, то обов’язково проводять ендометрію і гістологію. У такій ситуації потрібно точно знати, що причиною кровотеч не є злоякісна пухлина. Виключивши злоякісну пухлину, хворий пропонує регулярно відвідувати лікаря двічі на рік для спостереження стану та зміни миамотозных вузлів і консервативне лікування.

Медикаментозне лікування міоми матки спрямоване на купірування пухлини. Пацієнтці індивідуально підбираються гормональні препарати, що перешкоджають розвитку опухали. Усунути міому повністю медикаментозно не вдається, але стримувати її зростання до настання менопаузи, періоду, коли пухлина здатна розсмоктатися сама, можливо. Такий спосіб лікування може бути рекомендований жінкам старшого репродуктивного віку. Для більш молодих жінок він неприйнятний. Для лікування застосовують імуномодулятори, і інші ліки здатні стримувати зростання міоми. Методи, як лікувати міому, залежать від локалізації та розмірів опухали, а так само від прояву симптомів.

Однак далеко не завжди консервативно можна вилікувати міому. При великих розмірах міоми, сильному матковій кровотечі, болях, здавлюванні сечового міхура і кишечника жінкам рекомендують видалення міоми. Великі пухлини, при яких розмір матки відповідає 15 тижнів вагітності та більше, тягнуть за собою порушення серцевої діяльності, кровообіг органів тазу, недокрів’я. В результаті тиску на задню стінку сечового міхура, відбувається попадання сечі в сечовід, виникає ризик запальних захворювань. Операція обов’язкова при переродження міоми і при крововиливі в тканину пухлини.

Серед жінок поширена думка, що операція з видалення міоми матки передбачає видалення всієї матки. Так трапляється, але це не обов’язкова умова. Матку видаляють в складних ситуаціях, при великих розмірах міоми або великій кількості миамотозных вузлів. Але якщо пацієнтка хоче зберегти дітородну функцію, то матку можна зберегти при будь-якої операції.

Міома матки, операція в сучасних клініках проводяться із застосуванням нових технічних засобів, що використовуються лазери, ультразвукові скальпелі. При проведенні лапароскопії роблять проколи розміром 5 мм, для введення в живіт інструментів, тому після операції залишаються помітними точки. Час перебування в лікарні скорочується до п’яти днів.

Активно впроваджується сьогодні в медичну практику методику емболізації маткових артерій, що дозволяє зменшити розміри міоми і зберегти матку.

Міома матки і вагітність

Лікарі відзначають, що міома матки стала все частіше зустрічатися у жінок до 30 років. І після встановлення такого діагнозу, у жінок виникає питання, чи вона зможе зачати і виносити дитину, і що за цей час відбудеться з міомою. Сумісні міома матки і вагітність?

Невеликі миомотозные вузли не заважають запліднення. Але причини виникнення міоми, такі як гормональні порушення і запальні захворювання матки можуть бути причинами безпліддя. Виходить, що міома і безпліддя можуть бути наслідком одних і тих же причин.

Якщо ж запліднення відбудеться, то плодове яйце може прикріпитися до ураженої ділянки матки. Така вагітність може перерватися в перші тижні через порушення кровообігу.

Міома матки при вагітності веде себе непередбачувано. Вузли до 5 сантиметрів не впливають на перебіг вагітності. Вузли великих розмірів можуть здавлювати плодовий міхур, впливати на дитину. Така вагітність повинна проходити під постійним наглядом лікаря.

Розміри вузлів після пологів зазвичай дорівнюють розмірам до вагітності. Тільки у невеликих підкинутих вузлів може спостерігатися регрес.

В цілому при міомі матки вагітність можлива, але велика ймовірність мимовільного переривання вагітності.

Лікування міоми матки народними засобами

Лікування міоми матки народними засобами поєднують з рекомендаціями лікарів. Лікування проводять травами, лікарськими зборами рослин. Рясні виділення, болі під час місячних можна полегшити цим способом.

Бадилля моркви культурної сушену або свіжу дві жмені заварити одним літром окропу, настояти 40 хвилин. Пити без обмеження кожен день до припинення кровотечі.

При маткових кровотечах допоможе горець почешуйный. 3-4 чайних ложки заварюють одним стаканом окропу і настоюють одну годину. Приймають за 30 хвилин до кожного прийому їжі по столовій ложці. Це сильне кровоспинну засіб. Після припинення кровотечі потрібно пити чай з деревію: на десертну ложку трави склянку окропу, натаивать годину. Пити чай за 30 хвилин до їди по 1/3 склянки. Протягом перших трьох тижнів додавати в чай одну чайну ложку настойки коренів родовика. Щоб приготувати настоянку потрібно три столові ложки подрібнених коренів залити 300 мл горілки і настояти два тижні. Після трьох тижнів прийому настоянку відміняють і п’ють тільки чай.

При фіброміомі матки корисний корінь лопуха.

Навесні копають коріння лопуха, рослин другого року життя, миють, дрібно ріжуть і висушують. Після висушування сильно подрібнюють. В термос поміщають 5г кореня, заливають 400 г окропу і настоюють 12 годин. Приймають чотири рази на день по 100 мл. Курс прийому один місяць, потім 10 днів перерви і продовжують прийом.

Допоможе при кровотечах кора калини. Одну столову ложку подрібненої кори калини заливають склянкою окропу і нагрівають на слабкому вогні 10 хвилин. П’ють по дві столові ложки 3-4 рази на день.

При маткових кровотечах в крові зростає число тромбоцитів, застосовують траву буркуну білого. Одну щіпку трави заливають склянкою окропу і настоюють півгодини. П’ють три рази в день до їжі. Хорошим засобом є чай з деревію з додаванням на кінчику ножа порошку буркуну.

При фіброміомі матки п’ють відвар насіння конопель по кавовій чашці три рази в день на протязі двох тижнів.

Народне лікування міоми листям кропиви. При міомі і маткових кровотечах столову ложку кропиви заварюють одним стаканом окропу, настоюють 30 хвилин. Пити по півсклянки три рази на день. Можна приготувати настоянку з сухого листя кропиви і горілки, змішавши їх в пропорції 1:3 і настояти тиждень. Приймати по чайній ложці три рази в день до їжі.

При міомі матки приймають відвар всієї рослини суниці. Одну столову ложку суниці, заварюють склянкою окропу, загортають і настоюють три години. Проціджують і п’ють по 1/3 склянка три рази в день.

Корисна при міомі настоянка шкаралупи і перегородок волоського горіха. Очищають один кілограм волоських горіхів, перегородки та шкаралупу заливають половиною літра горілки. Наполягають в темному місці десять днів. П’ють після їжі три рази на день.

Міома матки лікування народними засобами трав’яні збори

Збір №1. Приготувати збір лікарських трав: 50г суниці, 20г трави пустирника, 20 г трави звіробою, 20г ромашки аптечної, 20г квітів календули, 10г трави кропиви, 10г деревію. Дві столові ложки збору заливають одним літром окропу і настоюють одну ніч. П’ють два рази в день протягом 2 місяців, потім роблять перерву на 10 днів і п’ють ще два місяці.

Збір №2. По одній чайній ложці потрібно взяти: чистотіл, корінь валеріани, череда, кропива дводомна лікарська, звіробій, пустирник, м’ята, плоди або квітки глоду, плоди шипшини. Залити суміш трав одним літром окропу, настояти. Приймати два рази на день, обов’язково на ніч.

Збір №3. Трава м’яти, буркуну, материнки, грициків, зніту, деревію, споришу, шишки хмелю, звіробій, квітки ромашки, конюшини, листя кропиви, подорожника, берези і брусниці, кореня лопуха, кора калини. Для суміші береться однакову кількість трав. Дві столові ложки суміші заливаємо 0,5 літра окропу і запарюємо в термосі. При лікуванні міоми матки народними засобами п’ють п’ять разів у день до їжі ¼ склянки.

Лікування міоми матки народними засобами, з допомогою перепелиних яєць. Щоранку натщесерце потрібно випивати шість перепелиних яєць протягом трьох тижнів. Це засіб не може бути рекомендований хворим жовчнокам’яною хворобою. Сильний жовчогінний ефект яєць може викликати проблеми з жовчним міхуром, тому щодня потрібно пити відвар безсмертника або карсил по одній таблетці три рази на день.

Хороший ефект при лікуванні міоми дає настоянка трави борової матки. 50г трави заливають половиною літра горілки, настоюють у темному посуді десять днів. Настоянку потрібно періодично струшувати. Пити настоянку потрібно за схемою: десять днів по чайній ложці, десять — по столовій ложці на день, запивати солодкою водою. Потім слід зробити десятиденну перерву і повторити курс.

Народна медицина для лікування міоми і анемії рекомендує алое з медом. Алое (вік рослини повинен бути більше трьох років) не поливають п’ять днів, зрізають листя, миють і подрібнюють. На склянку подрібненого алое кладуть 200г меду, 400г вина «Кагор». Наполягають п’ять днів в темному місці. П’ють три рази в день за годину до їжі протягом 20-45 днів.

Для лікування міоми застосовують маткову гвоздику, рослину використовують повністю. 50г рослини заливають половиною літра горілки і настоюють 12 днів, періодично збовтують. Приймають три рази в день до їжі. Таким чином, можна приготувати настоянку барвінку.

Лікування міоми матки народними засобами, для тампонів готують суміш з меду, соку кореня лопуха, обліпихової олії. Інгредієнти беруть у рівних частинах. Тампон змочують отриманою сумішшю і ставлять на ніч.

Як жити після видалення міоми

Видалення міоми може здійснюватися кількома способами: видалення тільки миоматозного вузла, видалення всієї матки або емболізація маткових артерій. Це різні по складності операції і відновлення після них проходить по-різному.

Видалення міоми разом з маткою операція складна, відновлювальний період триватиме кілька тижнів. Багато залежить від дієти, правильно підібрана дієта та її дотримання будуть сприяти швидкому загоєнню. Треба обов’язково їсти м’ясо, яєчні білки, рибу, горіхи. Потрібно їсти багато білкової їжі продукти з високим вмістом заліза: печінка, буряковий сік, гранатовий. Якщо немає апетиту, тобто треба все одно.

Не забувайте про рух, що після операції рекомендується починати ходити на другу-третю добу. У перші дні це 5-7 хвилин два рази на день, а в подальшому виходите на прогулянку кілька разів в день. Фізичні навантаження заборонені, але рухатися треба обов’язково.

Після видалення міоми разом з маткою у багатьох жінок настає вимушений клімакс. З’являються такі неприємні симптоми: дратівливість, припливи, скачки тиску, депресія, слабкість, втома. У таких випадках призначають гормональну терапію, за кілька місяців самопочуття прийде в норму. Хоча препарати рекомендуються до прийому кілька років після операції.

Після операції з видалення матки, виникає ризик розвитку атеросклерозу, тому рекомендується спеціальна профілактика цього захворювання. Після відновлення організму рекомендується дотримання спеціальної дієти, що обмежує споживання тваринних жирів. З раціону виключається жирне м’ясо, сири, сметана, яйця, вершкове масло. Їх заміщають рибою, олією, овочами.

Видалення матки трохи змінить ваш звичний спосіб життя, однак після відновного періоду, ви можете займатися улюбленим видом спорту, відвідувати фітнес-центри, а басейн навіть рекомендується.

Після видалення міоми із збереженням матки, не дивлячись на те, що операція переноситься легко, досить багато обмежень. Всі вони пов’язані з забезпеченням майбутньої вагітності.

Через тиждень після операції жінку відпускають додому. Дуже важливо в цей час уникати запорів. Не можна, щоб жінка тужилася, в такі моменти підвищується внутрішньочеревний тиск, і шви на матці можуть розійтися. Уникати запорів потрібно ще й тому, що в результаті нерегулярного роботи кишечника можуть виникнути запалення матки або придатків. З раціону виключаються: слизисті супи, рисова, манна каші, протерта їжа, шоколад, сир, міцний чай, кава, кисіль, какао, гранат. Замість білого хліба і булочок рекомендуються житні сухарі. Щодня потрібно з’їдати кілька яблук, морську капусту, кисломолочні продукти, банани, ягоди, рослинне масло. Корисні будуть розсипчасті каші: пшоно, гречка, перловка, м’ясо і риба в цілому вигляді.

У разі запорів застосовуйте відвар крушини або препарат «Рамніл», що складається з екстракту крушини.

Покинувши лікарню, не взваливайте на свої плечі всі домашні турботи. У перші кілька місяців навантаження повинна бути обмежена, потрібно аби відбулося загоєння розрізів на матці. В цей період не можна піднімати тяжкості, стояти біля плити, займатися прибиранням квартири. Заняття спортом і фітнесом теж потрібно відкласти. Але й тільки лежати, теж не можна. Потрібно підібрати нескладні вправи, займатися дихальною гімнастикою, пішими прогулянками у нешвидкому темпі.

Тільки через три місяці після операції можна збільшувати фізичні навантаження і повертатися до звичайного життя. Виконувати обов’язки по дому, займатися спортом і фітнесом. Однак після видалення міоми обмежуються теплові процедури, які можуть сприяти рецидиву міоми. Краще відмовитися від лазні, сауни, обмежити перебування на сонці. Відвідувати пляжі рекомендується до 11 ранку і після 16, краще перебувати в тіні і не більше 1,5 годин.

Фахівці рекомендують робити УЗД органів тазу кожні півроку протягом двох років. Дозволяється вагітніти через рік після операції, попередньо зробивши УЗД.

Після операції емболізації маткових артерій обмежень практично немає ніяких. Жінка виписується з лікарні на 4-5 день. Операція тривати недовго, в посудину вводять катетер і зупиняють кров спеціальними кульками. В результаті харчування міоми припиняється і вона гине. Відразу після виписки жінка може включатися в звичайний ритм життя, обмежувати фізичні навантаження не вимагається. Немає й особливої дієти, харчування звичайне. Рекомендується робити УЗД кожен рік, а через півтора року можна планувати вагітність.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015