Мобінг в колективі — причини та наслідки, як боротися з цькуванням на роботі?

Свій «козел відпущення» є в будь-якому колективі і суспільстві. Зазвичай ним стає людина, просто не схожий на інших. І не завжди колективу потрібен особливий привід для знущання — найчастіше мобінг (а саме так і називається цькування, терор в колективі) виникає стихійно і без вагомих причин.

Читайте також: Правила виживання дівчата в чоловічому колективі на роботі — чого очікувати і що робити?

Звідки «ростуть ноги» мобінгу, і чи можна від нього вберегтися?

Зміст статті:

 • Причини цькування на роботі
 • Види мобінгу та його наслідки
 • Як боротися з мобінгом — поради фахівців

Причини мобінгу — з чого починається цькування на роботі і чому саме Ви стали жертвою мобінгу?

Саме поняття з’явилося у нас недавно, хоча історія явища обчислюється сотнями століть. Якщо говорити коротко, моббінг — це цькування колективом однієї людини. Як правило, на роботі.

У чому криються причини явища?

 • Не такий, як усі.
  Ледве в колективі з’являється «біла ворона», такої людини «без суду і слідства» визнають чужинцем і з криком «ату його» приступають до цькування. Відбувається це автоматично, несвідомо. А раптом ця «біла ворона» — «засланий козачок»? На всяк випадок, затерроризируем його. Щоб знав. Ця ситуація звичайно виникає в тому колективі, який являє собою «застояне болото» — тобто, групу людей з уже сформованим кліматом, стилем спілкування та ін. У нових колективах, де всі співробітники починають з нуля, моббінг — явище рідкісне.
 • Внутрішнє напруження в колективі.
  Якщо психологічний клімат у колективі важкий (неграмотно організована робота, бос-диктатор, плітки замість обіду тощо), то рано чи пізно «греблю» прорве, і невдоволення співробітників виплеснеться на першого, хто попадеться під руку. Тобто, на самого слабкого. Або на того, хто в момент виплеску колективних емоцій випадково спровокує співробітників на агресію.
 • Неробство.
  Є й такі колективи, як це не сумно. Не завантажені роботою співробітники маються від неробства, зосереджені не на виконанні якого-небудь завдання, а на те, щоб убити час. І будь-трудоголік ризикує в такому колективі потрапити під роздачу. Мовляв, «а тобі що більше всіх треба? Не інакше, як перед босом стелешься, юда?». Така ситуація виникає, як правило, в тих колективах, де неможливо злетіти по кар’єрних сходах, якщо ти не ходиш у шефа в любимчиках. І навіть якщо людина дійсно відповідально виконує свої обов’язки (а не малюється перед начальством), то його починають цькувати ще до того, як бос його помітить.
 • Цькування «зверху».
  Якщо босові не подобається співробітник, то більша частина колективу налаштовується на хвилю керівництва, підтримуючи пресинг бідолахи. Ще складніше ситуація, коли нашу співробітницю тероризують з-за її близьких відносин з босом. Читайте також: Як протистояти начальнику-хаму, і що робити, якщо шеф кричить на підлеглих?
 • Заздрість.
  Наприклад, до швидко розвивається кар’єрі працівника, до його особистісним якостям, фінансового благополуччя, щастя в сімейному житті, зовнішності тощо
 • Самоствердження.
  Не тільки в дитячих, але і, на жаль, в дорослих колективах багато воліють самостверджуватися (психологічно) за рахунок більш слабких співробітників.
 • Комплекс жертви.
  Є люди з певними психологічними проблемами, які просто не здатні тримати удар». Причини «самознищення» — занижена самооцінка, демонстрація своєї безпорадності і слабкості, боягузтво та ін. Такий працівник сам «провокує» своїх колег на мобінг.

Крім основних причин мобінгу, є й інші (організаційні). Якщо внутрішня атмосфера компанії сприяє виникненню колективного терору (некомпетентність боса, відсутність зворотного зв’язку з начальством або субординації, потурання щодо інтриг тощо) — рано чи пізно хтось потрапить під каток мобінгу.

Види мобінгу — наслідки цькування в робочому колективі

 

Відомо чимало видів мобінгу, ми виділимо основні, найбільш «популярні»:

 • Горизонтальний мобінг.
  Даний вид терору являє собою утиски одного працівника його колегами.
 • Вертикальний мобінг (боссинг).
  Психологічний терор з боку керівника.
 • Латентний мобінг.
  Прихована форма тиску на співробітника, коли різними діями (ізоляція, бойкот, ігнорування, палиці в колеса тощо) йому вказують, що він — небажаний в колективі людина.
 • Вертикальний латентний мобінг.
  У цьому випадку бос демонстративно не помічає співробітника, ігнорує всі його ініціативи, дає найскладнішу або безнадійну роботу, блокує просування по кар’єрних сходах і пр.
 • Відкритий мобінг.
  Крайня ступінь терору, коли в хід йдуть не тільки насмішки, але й образи, приниження, відверті знущання і навіть псування майна.

Які наслідки мобінгу для самої жертви терору?

 • Швидкий розвиток психологічної нестабільності (вразливість, невпевненість, безпорадність).
 • Поява фобій.
 • Падіння самооцінки.
 • Стреси, депресії, загострення хронічних захворювань.
 • Втрата концентрації уваги та зниження працездатності.
 • Невмотивована агресія.

Як боротися з мобінгом — поради фахівців, що робити і як протистояти цькування на роботі

Боротися з терором на роботі можна і потрібно! Як?

 • Якщо вам «пощастило» стати жертвою моббінга, для початку розберіться в ситуації. Проведіть аналіз і з’ясуйте, чому це відбувається. Звільнитися, звичайно, можна, але якщо не зрозуміти причин цькування, ви ризикуєте знову й знову змінювати місце роботи.
 • Вас хочуть видавити з колективу? Чекають, коли ви здастеся і звільнитеся? Не здавайтеся. Доведіть, що ви — те саме виключення з правил, співробітник, якого не можна замінити. Всі випади і шпильки ігноруйте, тримайтеся впевнено і ввічливо, робіть свою справу, не опускаючись до відповідних шпильок або образ.
 • Не допускайте професійних помилок і будьте напоготові — уважно аналізуйте кожну ситуацію, щоб вчасно помітити «подложенную свиню».
 • Не пускайте ситуацію на самоплив. Одна справа — ігнорувати глузування, інше — мовчати, коли про вас відверто витирають ноги. Ваша слабкість і «терпимість» не разжалобит терористів, а ще більше налаштує проти вас. Істерити теж не слід. Найкраща позиція — по-російськи, з честю, гідністю і максимально ввічливо.
 • Виведіть на розмову головного винуватця цькування («ляльковода»). Іноді розмова по душах швидко повертає ситуацію в нормальне русло.

Діалог — завжди краще і продуктивніше будь-якого іншого способу вирішення конфлікту

 • Носіть з собою диктофон або відеокамеру. Якщо ситуація виходить з-під контролю, у вас хоча б будуть докази (наприклад, для пред’явлення в суді або начальству).
 • Не будьте наївними і не вірте фразі «жертва моббінга зазвичай не винна». Винні завжди обидві сторони, апріорі. Так, спровокована ситуація не вами, а колективом (або босом), але чому? Впадати в паніку, заламувати руки і займатися самоїдством не варто, але аналіз причин такого до вас відношення буде дуже корисний. Цілком може виявитися, що мобінг насправді просто є колективним неприйняттям вашої зарозумілості, зарозумілості, кар’єризму та ін. У будь-якому випадку інфантильна позиція «страуса» не вирішить проблему мобінгу. Вчіться менше говорити і більше чути і бачити — мудрий і спостережливий чоловік жертвою мобінгу ніколи не стане.
 • Якщо ж ви — людина розумна, з спостережливістю у вас все в порядку, зарозумілістю і высокомерностью не страждаєте, а тероризують вас за вашу індивідуальність, то вчіться її відстоювати. Тобто, просто ігнорувати чуже неприйняття вашої позиції (зовнішності, стилю тощо). Рано чи пізно всі втомляться вас чіпляти і заспокояться. Правда, це працює тільки у випадку, якщо ваша індивідуальність не заважає роботі.
 • Якщо цькування тільки-тільки починається, дайте жорстку відсіч. Якщо ви продемонструєте, що з вами даний номер не пройде, то, швидше за все, терористи відступлять.
 • Мобінг — те саме психологічному вампиризму. І вампіри, тероризуючи жертву, безумовно жадають «крові» — відповідної реакції. І якщо ні агресії, ні істерики, ні навіть роздратування від вас не виходить, то й інтерес до вас швидко охолоне. Головне — не зірватися. Запасіться терпінням.

Звільнення — шлях людини, який махає білим прапором. Тобто, повна поразка. Але якщо ви відчуваєте, що терор на роботі поступово перетворює вас у нервового людини з темними колами під очима, якому по ночах сниться автомат Калашникова в руках, то, можливо, відпочинок вам дійсно піде на користь. Хоча б для того, щоб підлікувати стрес, переглянути свою поведінку, розібратися в ситуації і, засвоївши уроки, знайти душевний колектив.

Читайте також: Як правильно взяти відгул за свій рахунок на роботі — інструкція.


Автор: Наталі.

Ссылка на основную публикацию