Моя поїздка у місто Карлові Вари (відгук)

«Наш літак готовий до посадки», — повідомила прокуратура. Внизу, потопаючи в зелені, мальовничій купкою стоять різнокольорові будиночки курортного містечка Карлові Вари з червоними черепичними дахами. «А карловарські води, вони взагалі від яких хвороб?» — запитала я свою попутницю. Вона озирнула мене поглядом: «Своєчасний питання». І ми покотилися зі сміху.

Навіщо їхати в Карлові Вари

 

Насправді, в Карлові Вари я вирушила не для того, щоб лікувати якась недуга. Єдине, що я могла запропонувати на розгляд місцевим лікарям — це банальний остеохондроз, який є у кожної людини, чиїм знаряддям праці є комп’ютерна клавіатура. Головною моєю метою було провести пару тижнів у санаторно-курортних умовах, скинути швидкість повсякденному житті, пригальмувати і розслабитися на лоні природи.

Поїхати на води — це ж класика! А в Карлові Вари мене вабила, що називається, сила бренду: не випадково адже розумні люди їздять сюди вже 600 років. Кого тільки не бачили за свою довгу історію вулички Карлових Вар, хто тільки не припадав до цілющих джерел: Гете і Гоголь, Дворжак і Сметана, Тургенєв і Чайковський. Це здавна був курорт європейських монархів і російських царів, сюди на води приїжджали аристократи і полководці, купці, банкіри, фінансисти та їх красуні-мої улюблені. У XXI столітті змінилося небагато — в натовпі відпочиваючих у Млинової колонади раз миготять знайомі обличчя з телевізора. При цьому Карлові Вари — курорт не манірний і не пафосний. Повсякденний варіант тут — джинси, спортивні костюми, мокасини, кросівки. Правда, костюми Bogner і кросівки Prada. Але зовсім не обов’язково. Адже суть не в екіпіровці.

Деколи в холі біля дверей процедурних кабінетів, де відпочиваючі чекають запрошення на масаж або інгаляцію, я зустрічала таких солідних панів, яких не могла замаскувати навіть санаторна екіпірування. Незважаючи на босі ноги в капцях і недбало підперезаний махровий халат, було зрозуміло, що від одного погляду цього пана де-то в Росії тріпоче ціла промислова імперія, а може бути, цілий край чи область.

 

Історія виникнення міста Карлові Вари

Ну а першовідкривачем тутешніх цілющих джерел був чеський король Карл IV, який у той час обіймав за сумісництвом престижну посаду Великого імператора Східної Римської імперії. Велика імперія в XIV столітті переживала свій остаточний захід, зате Чеське королівство при Карлі IV процвітало. Сам же Карл, як і личило монархів середньовіччя, був правителем, воєначальником і великим любителем полювання.

Легенда свідчить, що одного разу під час полювання в цих місцях, загнаний королівськими гончаками олень стрибнув вниз з обриву. Розпалені переслідуванням собаки кинулися за ним, і тут же пролунав дикий вереск: зграя виявилася в гарячій воді термального джерела. Карл наказав слугам витягнути псів і сам осторонь не залишився, рятуючи свого улюбленця — мисливського пса, чиє ім’я до нас не дійшло. Вода виявилась і справді пекельно гаряча. Зате ввечері, згадуючи подію, Карл раптом з подивом вигукнув: «Хлопці! А ноги-то у мене не болять!»

Справа в тому, що монарх страждав ревматизмом і спадкової подагру, так і бойові рани давалися взнаки. А тут раптом — відпустило! Так і була відкрита цілюща сила гейзерних вод, а місце по зрозумілій причині отримало назву Карлові Вари.

 

Джерела Карлових Вар і від яких хвороб вони допомагають

Приймати карловарську воду всередину додумалися тільки в кінці XVI століття. До тих пір використовували виключно гарячі ванни з термальних джерел для лікування суглобів. Але науковий прогрес, помножений на допитливі розуми фізіологів, постановив, що вода б’є з-під землі гейзера здатна творити і інші чудеса.

Мікроелементи, розчинені в карловарської воді, надзвичайно корисні для шлунка, кишечника і жовчовивідних шляхів. Загадкою для більшості курортників залишається принцип, за яким лікар в перший же день перебування в Калових Варах призначає прийом води. Приміром, вранці джерело №12, вдень — №10, а ввечері — №6. Адже джерела — не крани з фантой і кока-колою, і вода, за ідеєю, — скрізь однакова. Виявляється, все не так просто.

Як пояснила мені лікар з мого готелю, а точніше, курортного будинку, як їх прийнято тут називати, вода розрізняється по насиченості мінерального складу і температурі, а це теж дуже важливо! Не випадково адже пити воду потрібно безпосередньо біля джерела, і перше, ніж ви обзаводитеся в Карлових Варах — це гуртка-поїльник. Прогулянка до джерела тричі на день за годину до їжі — невід’ємна частина оздоровчого процесу. Вода повинна бути тієї самої температури, який видає її джерело. Самий гарячий — джерело №1, там вода під 80 градусів, далі — за зменшенням. Самий холодний — №15, його називають «Зміїний».

Термічний фактор чарівним чином впливає на діяльність всього шлунково-кишкового тракту. Тепла вода сповільнює його діяльність, знижує секрецію шлунка, а вода холодніше — навпаки, підвищує перистальтику, надає послаблювальну дію. Це, звичайно, саме поверхневе пояснення, і про дію карловарської води можна цілу книжку написати. Але навіщо? Для лікарів все давно написано. А першу книгу про лікування питтям води біля Гейзера доктор Вацлав Пайер видав у Лейпцизі ще в 1522 році.

 

Втім, одну деталь пояснити все-таки варто. У ледачих курортників велика спокуса набрати води в пляшку і забрати в готель, щоб зайвий раз не ходити до джерела. Так от, робити цього категорично не можна. Тому що при охолодженні нижче 30°С у воді утворюється специфічний мінерал — арагоніт, який при повторному нагріванні вже не розчиняється. Користуючись цією особливістю, умільці в Карлових Варах виготовляють навіть спеціальний сувенір — карловарську троянду: на пластиковий квітка капають термальною водою, поки він не покривається мінеральних арагонитовым панциром. Дуже красиво і дуже наочно.

Краще зайвий раз прогулятися до джерела, ніж завести арагонитовые камінчики у себе всередині.

Якщо ж воду пити теплою, все буде відмінно, оскільки всередині людського тіла вона ніяк не охолоне нижче 36°С. Під час пиття краще не сидіти, а повільно проходжуватися. Тоді вода краще засвоїться і принесе більше користі.

 

Види лікування в Карлових Варах

Чеська мова чарівний. «Проходьте на уколки!» — усміхаючись, виглядає з дверей процедурного кабінету молодий симпатичний медбрат. Особисто я страшенно боялася проходити процедуру під назвою «газові уколи». Але боятися нічого — цей незвичайний вид практикують лікування в Карлових Варах вже сорок років. Спеціальним пневмошприцем під шкіру впшикивают невеликі порції вуглекислого газу. 6-8 «уколок» уздовж хребта, по одному між великим і вказівним пальцями рук, у ліктьових, плечових та кульшових суглобів. Процедура показана при артрозах і остеохондрозах, покращує кровообіг, знімає хронічний м’язовий спазм. Чи Не це треба змученому стресами і комп’ютером організму!

 

Інша, не менш дивовижна процедура називалася «іригація ясен». Якщо б я не перебувала в Карлових Варах, подумала б, що відбувається формене обдурювання. Сідаєш до звичайного умивальника, медсестра включає звичайний водопровідний кран. До крана приєднаний гумовий шланг, а до нього капа, ніби боксерської, тільки порцеляновий і з дірочками. Всі! Вода з-під крана десять хвилин приємними тоненькими цівками омиває ваші ясна. Але вода — жива, карловарська! Багато приїжджають на курорт саме із-за цієї процедури. Через слизову оболонку порожнини рота організм ідеально засвоює дефіцитні цинк, селен і безліч інших мікроелементів.

Іригація гасить хронічні вогнища запалення в порожнині рота, попереджає парадонтоз і якимось дивом стимулює очищення організму в цілому. До речі, оздоровлення порожнини рота знижує ризик ішемічної хвороби серця в дев’ять разів! Але і це ще не все. При ішемії і підвищеному артеріальному тиску курортникам призначають сухі вуглекислі ванни. Вас поміщають у мішок так, що голова залишається зовні, мішок щільно фіксують на шиї і наповнюють його вуглекислим газом. Така процедура нормалізує тонус судин, покращує діяльність серця і легенів, причому, за час перебування на курорті її досить зробити 6-9 разів.

 

Взагалі, курорт — це, звичайно, не лікарня. Тут мова не про чудесні зцілення, а про оздоровлення в цілому. Але я не випадково зустрічала в Карлових Варах людей, які приїхали туди в шістнадцятий або двадцятий, чи вже самі не пам’ятають, якою раз. Незважаючи на всю щирість процедур, ефект, очевидно, є.

Пам’ятки Карлових Вар

Серед всіляких процедур улюбленою активністю курортників, звичайно ж, є лікувальні прогулянки. Звиклі до автомобіля і зіпсовані цивілізацією, курортники в Карлових Варах раптом переймаються забутим чарівністю лісових стежок. Курорт оточують безкраї змішані ліси. Але не дикі, а досить цивілізовані. Альтанки, лавочки та вказівники з номерами маршрутів. У себе в кімнаті, в курортному будинку, ви знайдете карту лісу і зорієнтуєтеся по складності. Можна зробити легкий моціон — до Оленячого скока або до Поштового двору. А можна відправитися в далекий похід на Русалочьі гору або по стежці Гоголя. Виглядають лісові стежки не менш поетично, ніж звучать їхні назви.

 

А у вихідний, коли немає процедур, можна відправитися на екскурсію в середньовічне місто Чеський Крумлов або в замок Кршивоклад. Я особисто в Кршивоклад не потрапила тільки тому, що там йшли зйомки фільму з Анжеліною Джолі, яку супроводжував Бред Пітт! І екскурсії на час зйомок були, на жаль, скасовано. Зате з Карлових Вар можна з’їздити на деньок в Прагу. Квиток на автобус коштує усього 129 крон, і через годину ви на знаменитому Карловому мосту, де можна загадувати будь-яке бажання.

 

Втім, і в самих Карлових Варах, про яких кажуть, що там прийнято пити воду і помирати від нудьги, насправді можна непогано провести час. Нічних клубів і казино тут немає, це правда. Зате є безліч крихітних ресторанчиків, де подають чудові кнедлики, оленину і яблучний штрудель з ванільним соусом. Ах! Якщо ви розташувалися повечеряти за столиком під відкритим небом, офіціант з настанням сутінків запропонує вам закутатися в теплий плед і принесе домашнього вина. А в одній крихітній пивний подають особливу карловарское темне пиво «Вельвет» з білосніжною і дуже ніжною «вершкової» піною.

 

Карлові Вари — це один з небагатьох курортів, де персонал, від портьє на ресепшені до покоївок і офіціантів, чудово розуміють і вільно говорять по-російськи. Правда, за межами курорту можна нарватися на чехів старої закалки, які ще не висловили всіх своїх претензій росіян з часів перебування на території Чехословаччини радянських військових частин. Але на території курорту персонал нескінченно люб’язний — навряд чи ще хтось витрачає гроші так легковажно і щедро, як росіяни. Адже за чеським мірками, ціни в Карлових Варах — космічні. Уявіть: крона майже дорівнює рублю, і обідаючи у Варах на 200 крон, ви і не підозрюєте, що в інших містах країни є місця, де можна пообідати за 20.

Найкращий час для поїздки в Карлові Вари — травень і вересень. Але майте на увазі, що побувавши там один раз, багато хто просто не можуть зупинитися. Так що приїжджайте, якщо не боїтеся потрапити в залежність від карловарської води.

 

Васильєва Поліна спеціально для жіночого сайту Sebe-na-zametku.ru

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015