Низька плацентация при вагітності.

Незважаючи на старання і суворе дотримання лікарських рекомендацій, майбутня мама не завжди в силах попередити розвиток тих чи інших патологічних процесів. Це стосується і неправильне прикріплення дитячого місця при виношуванні, внаслідок чого вагітність вважається ускладненою, а пологи представляють великий ризик для здоров’я матері та плода.

Низька плацентация при вагітності — стан, при якому ділянку плаценти (посліду, дитячого місця) прикріплюється поблизу внутрішнього зіва матки. За статистикою, приблизно у 15% вагітних спостерігається неправильне прикріплення дитячого місця. Як правило, прогноз вагітності і пологів залежить від того, наскільки низько розташована плацента. Чим небезпечна низька плацентация при гестації? Що краще при неправильному прикріпленні посліду: кесарів розтин або природні пологи?

Критерії визначення низькій плацентації при вагітності.

Плацента — багатофункціональний орган.

На час внутрішньоутробного життя, дитяче місце виступає в ролі «ангела-хранителя» для малюка. Поряд із забезпеченням зростаючого організму харчуванням, плацента являє собою якийсь фільтр, який перешкоджає надходженню в кров плоду материнських антитіл, вірусів, бактерій. Крім захисної функції, за допомогою плаценти здійснюється газообмін у плода: кисень надходить, а вуглекислий газ транспортується з током крові назад з організму. Крім того, плацента продукує ряд гормонів, необхідних для нормального перебігу вагітності, а також підготовки молочних залоз до лактації.

Нормальне прикріплення плаценти в матці.

Плодове яйце рухається по матковій трубі в порожнину матки, де і відбувається її імплантація. У нормі прикріплення плодового яйця відбувається в області дна матки, на її задній або передній поверхні. Матка — це порожнистий м’язовий орган, за формою нагадує перевернуту грушу. Інакше кажучи, чим ближче до широкої частини (дну) матки розташоване дитяче місце, тим краще.

Низьке прикріплення плаценти.

Про низькій плацентації в період гестації говорять в тому випадку, коли прикріплення дитячого місця сталося в області внутрішнього зіву матки, а точніше, в її нижній частині.

 • Низька плацентация при вагітності — відстань від нижнього краю плаценти до внутрішнього зіва матки не більше 6 див.
 • Повне передлежання: внутрішній зів матки повністю закриває плацента.

При низькій плацентації під час вагітності небезпечним вважається прикріплення дитячого місця на відстані 2 див і менш від внутрішнього зіва матки.

ВАЖЛИВО! Передлежання плаценти — абсолютне показання до проведення планової операції кесаревого розтину.

Низька плацентация при вагітності. Причини.

Основною причиною неправильної плацентації при вагітності є пошкодження ендометрія матки в ділянці дна.

Патологічні зміни в слизовій оболонці матки відбуваються в результаті:

 • запальних захворювань (ендометрит);
 • механічного пошкодження ендометрія (оперативні втручання, в тому числі медичний аборт);
 • патологічних або ускладнених пологів в анамнезі (передлежання плаценти, дефект часточки плаценти, інтимне прикріплення плаценти);
 • пухлинних утворень в матці (міома);
 • багатоплідній вагітності;
 • віку жінки 35 років і старше.

Діагностика низької плацентації при вагітності.

УЗД матки.

До кінця 12 тижня гестації хоріон перетворюється на плаценту, наповнене великою кількістю кровоносних судин. Приблизно до цього часу вагітній призначають перше ультразвукове дослідження матки, з метою діагностики грубих патологій у плоду. Практично в 80% випадків на ранніх термінах визначається низька плацентация при вагітності. У більшості випадків дитяче місце «мігрує» і до 34-35 тижнів гестації набуває нормальне розташування.

Тривожні симптоми.

Характерною ознакою для низької плацентації при вагітності є мізерні кров’янисті виділення з статевих шляхів, появі яких найчастіше передує фізичне навантаження.

ВАЖЛИВО! На відміну від кровотечі при низькому передлежанні дитячого місця під час гестації, процес відшарування плаценти супроводжується болями в животі і поперекової області.

Низька плацентация при вагітності. Ускладнення.

 • Відшарування плаценти раніше терміну з розвитком масивного кровотечі;
 • Оперативне розродження;
 • Гостра нестача кисню у плода;
 • При масивній відшаруванні плаценти порушується кровопостачання плоду, що призводить до гострої гіпоксії і загибелі плоду;
 • Перервана вагітність.

Протипоказання при низькій плацентації під час вагітності.

Низьке прикріплення дитячого місця ні в якому разі не можна:

 • виконувати тяжкі фізичні навантаження;
 • займатися сексом;
 • перевтомлюватися, нервувати і турбуватися;
 • відвідувати місця з великим скупченням людей (метро, концерт тощо);
 • пересуватися по місту на громадському транспорті;
 • здійснювати різкі рухи.

ВАЖЛИВО! При низькій плацентації гінекологічний огляд під час вагітності не проводиться.

Низька плацентация при вагітності — досить делікатний стан, яке не є грубим порушенням, але все ж потребує медичного спостереження. Слід пам’ятати, що при наявності низько розташованої плаценти шанси на природний перебіг пологів приблизно 50/50, все буде залежати від перебігу вагітності та ступеня ризику внутрішньоматкового кровотечі.

Ссылка на основную публикацию