Основні стилі відносин батьків і дітей — який з них у Вашій родині?

Відносини між дітьми і батьками — основа майбутнього життя дитини. Дуже багато залежить у майбутньому дітей від того, які існують відносини в сім’ї, і наскільки вони вдалі. На сьогоднішній день є три основних типи відносин між дорослими і дітьми, що відображають основні ситуації в сім’ї.

Читайте також: Типи сімей в Росії сьогодні — визначте тип своєї сім’ї!

Отже, які типи відносин дорослих і дітей є в сім’ях взагалі, і який тип відносин склався саме у Вашій родині?

 1. Ліберальний тип відносин дорослих і дітей властивий найдемократичнішим сім’ям
  Даний тип відносин ґрунтується на тому, що батьки — авторитет, але вони вислуховують думку своїх дітей і приймають його в рахунок. У сім’ї, де панує ліберальний тип спілкування, дитина дотримується дисципліни і певні правила, але при цьому він знає, що батьки завжди вислухають і підтримають.

  Діти, які виросли в сім’ї, зазвичай дуже чуйні, вміють себе контролювати, самостійні, впевнені у собі.
  Даний тип спілкування в родині вважається дуже ефективним, так як допомагає не втратити контакт з дитиною.
 2. Попустительский тип стосунків дорослих з дітьми — самий анархічний стиль сімейного укладу
  У сім’ї, де панує попустительский стиль спілкування, найчастіше процвітає анархія, так як дитині дають занадто багато свободи. Дитина стає диктатором для власних батьків і не сприймає нікого у своїй родині всерйоз. Батьки в таких сім’ях найчастіше сильно балують дітей і дозволяють їм більше, ніж дозволяють іншим дітям.
  Перші наслідки такого спілкування в родині почнуться відразу після того, як дитина піде в садок. У дитячих садках існують чіткі правила, а діти в таких сім’ях не звикли взагалі ні до яких правил.

  Чим старше буде ставати дитина, вирощений в «попустительской сім’ї», тим більше буде проблем. Такі діти не звикли до обмежень і вважають, що вони можуть робити все, що хочуть.
  Якщо батько хоче зберегти нормальні відносини з таким дитиною, то слід встановити межі для дитини і змусити дотримуватися правил поведінки. Не можна починати лаяти дитини, коли вам вже набридло його непослух. Це краще робити тоді, коли ви спокійні і здатні пояснити все без зайвих емоцій — це допоможе дитині зрозуміти, чого конкретно ви від нього чекаєте.
 3. Авторитарний тип відносин дорослих і дітей в сім’ї заснований на жорсткому підпорядкуванні і насильстві
  Цей тип відносин передбачає, що батьки занадто багато чого чекають від своїх малюків. У дітей у такій сім’ї зазвичай є вкрай низька самооцінка, іноді в них виникають комплекси з приводу своїх умінь, своєї зовнішності. Батьки в таких сім’ях ведуть себе дуже вільно і повністю впевнені у своєму авторитеті. Вони вважають, що діти повинні повністю їм підкорятися. Причому досить часто відбувається так, що батько навіть не може пояснити свої вимоги, а просто тисне на дитину свої авторитетом. Читайте також: Негативні наслідки сімейних конфліктів для дитини.

  За провини і недотримання правил дитини суворо карають. Іноді карають і без причини, просто тому, що у батьків немає настрою. Авторитетні батьки не показують почуттів до своєї дитини, тому дуже часто діти починають сумніватися — чи люблять вони його взагалі. Такі батьки не дають дитині права вибору (дуже часто навіть робота і чоловік — вибір батьків). Діти авторитетних батьків звикли беззаперечно підкорятися, тому в школі і на роботі їм досить важко — в колективах слабких людей не люблять.

У чистому вигляді ці типи відносин можна знайти дуже рідко. Найчастіше в сім’ях об’єднуються декілька стилів спілкування. Батько може бути авторитарним, а мама дотримується демократії і свободи вибору.

Читайте також: 10 кращих способів налагодити стосунки батьків і дітей у сім’ї і зробити їх міцнішими.

У будь-якому випадку, діти вбирають у себе всі «плоди» спілкування і виховання — і батькам потрібно завжди пам’ятати про це.

А який тип відносин дорослих і дітей склався у Вашій родині і як Ви вирішуєте проблеми? Ми будемо вдячні за Ваші відгуки!

Автор: Наталі.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015