Підтікають навколоплідні води. Як підтікають навколоплідні води?

Мало хто з жінок може похвалитися вагітністю без «сюрпризів». Загострення хронічних захворювань, зайва вага, токсикоз, загроза передчасних пологів — всі ці та інші труднощі підстерігають майбутню маму на кожному кроці. Відчуваючи тривогу за себе і свого малюка-пузожителя, вагітні недовірливо ставляться до будь-яких, ледь помітним змінам в організмі. Саме завдяки підвищеної настороженості майбутніх мам вдається вчасно розпізнати такий симптом як підтікання навколоплідних вод.

В акушерській практиці своєчасна діагностика підтікання амніотичної рідини відіграє велику роль у подальшому перебігу вагітності і пологів. Багато залежить від уявлення жінки про те, як підтікають навколоплідні води.

Що таке навколоплідні води і чому вони підтікають?

Протягом всієї вагітності малюк знаходиться в плодовому міхурі — амніотичному мішку, заповненому навколоплідної рідиною, вкрай необхідної для його повноцінного розвитку.

Амніотична рідина забезпечує наступні функції:

 • бар’єрну (попереджає інфікування плода);
 • захисну (виступає в ролі «подушки безпеки» при травмах і падіннях);
 • перешкоджає порушення кровотоку (не дає стінок матки здавити пуповину);
 • бере участь у формуванні травної системи (плід заковтує амніотичну рідину, тренуючи ковтальний рефлекс і перистальтику кишечника).

По кількості навколоплідної рідини можна судити про стан плода, наявності внутрішньоутробної інфекції, вад розвитку і т. д.

ВАЖЛИВО! В нормі навколоплідні води — безбарвна рідина, що не має запаху, в кількості, що дорівнює 1-1,5 літра.

Як правило, підтікають навколоплідні води в результаті впливу одного з наступних факторів:

 • травми в області живота (у даній ситуації домішка крові в амніотичної рідини, що може вказувати на передчасне відшарування плаценти);
 • внутрішньоутробного інфікування (при цьому відбувається витончення стінки плідного міхура з наступним утворенням тріщини або розриву);
 • проведення внутрішньоутробної діагностики (пункція плідного міхура — амніоцентез, біопсія ворсин хоріону і т. д.);
 • перерозтягнення амніона (спостерігається при багатоводді або багатоплідної вагітності).

ВАЖЛИВО! У нормі вилиття навколоплідних вод відбувається під час пологів. Якщо навколоплідні води підтікають в терміні менше 37 тижнів вагітності, йдеться про передчасний розрив плодового міхура, при якому жінку необхідно госпіталізувати.

Як підтікають навколоплідні води? Зміна кількості і характеру виділень.

У третьому триместрі вагітності іноді досить складно зрозуміти, це навколоплідні води підтікають або ж просто піхвових виділень стало більше, що є цілком фізіологічним. На відміну від того, як підтікають навколоплідні води, піхвові виділення частіше всього посилюються вранці при вставанні з ліжка після нічного відпочинку.

Якщо навколоплідні води підтікають, то:

 • при русі, наприклад, ходьбі, обсяг виділень збільшиться;
 • зміниться характер виділень (рідкі, без запаху, прозорі);
 • вагітна не зможе контролювати даний процес (рідина витікає мимовільно).

ВАЖЛИВО! Навколоплідні води можуть набувати жовте забарвлення, що вказує на приєднання інфекції. Червоний відтінок вод — ознака внутрішньоматкового кровотечі, зелений — обумовлений наявністю меконію в амніотичній рідині, що є одним з ознак внутрішньоутробної гіпоксії плоду.

Як підтікають навколоплідні води? Визначаємо в домашніх умовах.

Тест «Біла простирадло».

Ніяких спеціальних пристосувань для визначення підтікання навколоплідних вод, крім чистого постільної білизни, в даному випадку не потрібно.

Щоб не сплутати підтікання вод з сечею і піхвовими виділеннями, перед тим як лягти на біле простирадло, необхідно спорожнити сечовий міхур, провести туалет зовнішніх статевих органів, промокнувши зайву вологу рушником. Так як підтікають навколоплідні води практично непомітно, слід нерухомо лежати на згорнутій простирадлі протягом 40-60 хвилин. Наявність мокрого безбарвного плями на білизні говорить про передчасне вилиття амніотичної рідини.

Тест-прокладка.

У великих аптеках зараз можна купити практично все, в тому числі і тест-прокладку для визначення підтікання навколоплідних вод. Це дуже простий і зручний спосіб визначити підтікання вод, який актуальне в тому випадку, якщо жінка не може найближчим часом звернутися до лікаря, але підозрює вилиття навколоплідних вод.

Що робити, якщо підтікають навколоплідні води? Відвідайте лікаря.

Про зміну характеру виділень в період вагітності необхідно повідомити лікаря. Тому при найменшій підозрі на вилиття вод майбутня мама повинна звернутися до лікуючого акушера-гінеколога, який проведе всі необхідні заходи для постановки точного діагнозу.

Під час гінекологічного огляду визначити, підтікають навколоплідні води чи ні, не завжди можливо. Тому одним з найбільш простих і інформативних методів є цитологічний метод дослідження, при якому проводять аналіз виділень (забір здійснюється в задньому склепінні піхви). Якщо є розрив амніона, то в мазку будуть виявлені елементи навколоплідних вод.

При ультразвуковому дослідженні визначити тріщину або розрив плодового міхура досить складно. При наявності результатів УЗД за останні два тижні, можна порівняти кількість навколоплідних вод, яке в нормі повинно залишатися незмінним до самих пологів.

Маловоддя при УЗД — діагностичний ознака, в деяких випадках підтверджує передчасне вилиття амніотичної рідини.

Передчасне вилиття навколоплідних вод — ускладнення вагітності, яке може спричинити за собою сумні наслідки. Відсутність лікування при підтікання навколоплідних вод може призвести до передчасних пологів, розвитку внутрішньоутробної інфекції, патологічної пологової діяльності, що значною мірою знижує шанси малюка на виживання. Не варто легковажно ставитися до підтікання навколоплідних вод, при перших же симптомах слід негайно звернутись за кваліфікованою допомогою в медичний заклад.

Ссылка на основную публикацию