Шлюбний контракт — плюси і мінуси укладення шлюбного контракту в Росії

Сімейний кодекс РФ, законодавство та судові прецеденти не використовують вираз «шлюбний контракт», а застосовують вираз «шлюбний договір». Але в народі поширеним є вираз «шлюбний контракт».

Читайте також: Цивільний шлюб або офіційний — що краще для жінки?

Що він собою являє, кому він вигідний, і навіщо його взагалі складати?

Зміст статті:

 • Суть шлюбного контракту
 • Шлюбний контракт — плюси і мінуси
 • Коли потрібно укладати шлюбний договір в Росії?

Суть шлюбного контракту — як сімейне право визначає шлюбний контракт?

Шлюбний договір — це угода на добровільній основі подружньої пари, складене у письмовій формі та завірений у нотаріуса. Він вводиться в дію після офіційного одруження.


Чітке поняття і сама сутність шлюбного контракту описані в главі 8 Сімейного Кодексу РФ в статтях 40 — 46.

Шлюбний договір чітко фіксує майнові повноваження подружжя. Причому укладати його можна, як після оформлення шлюбного союзу, так і до нього. На відміну від визначеного законом порядку розформування майна між подружньою парою, завдяки шлюбним договором подружжя може встановити свої права на спільно наявну власність.

Попросту кажучи, у шлюбному договорі подружжя може передбачити все своє наявне на даний час майно і майно, яке вони планують отримати в майбутньому, або окремі типи майна, а також майно до шлюбу кожного з сімейної пари, як спільну, і роздільну або часткову власність. Шлюбний договір допускає зачіпати питання, як вже набутого майна, так і сукупності речей, які подружжя збираються нажити в майбутньому часі.

Читайте також: Іпотека і розлучення — як при розлученні буде ділитися іпотека?

Шлюбний договір робить можливим обговорювати і формулювати на папері такі питання, як:

 • Розподіл сімейних витрат.
 • Взаємне утримання: які права та обов’язки має кожен з подружньої пари.
 • Визначити майно, з яким залишиться кожен з подружжя у разі розірвання шлюбного союзу.
 • Варіанти причетності кожного з подружжя у прибутковій сфері сім’ї.
 • Включити якісь свої пропозиції, які зачіпають майнову сторону подружжя.


Певні шлюбним договором зобов’язання та права повинні лімітувати позначеними відрізками часу або умовами, настання яких вказується при складанні шлюбного контракту.

У шлюбному контракті не повинна містити вимог, які дискримінують право — і дієздатність кого-небудь з подружжя або будуть ставити одного з них в досить неблагополучне положення. А також в ньому не повинно бути умов, які суперечать головним засадам сімейного законодавства (добровільність шлюбу, реєстрація шлюбу в Загсі, одношлюбність).

Шлюбний договір регламентує тільки майнові питання сімейної пари і не зачіпає їхні інші права, що стосуються прав на звернення в суди, немайнових взаємовідносин між подружньою парою, а також зобов’язань подружжя щодо своїх дітей і т. д.

Шлюбний контракт — плюси і мінуси

Шлюбний контракт не є популярним явищем у Росії, але має як плюси, так і мінуси.

Ось кілька причин, за якими росіяни не становлять шлюбних контрактів:

 • У більшої маси людей вважається ганебним обговорювати матеріальну сторону шлюбного союзу. Шлюбний договір для багатьох росіян вважається проявом корисливість, жадібність і злого умислу. Хоча, по суті, шлюбний договір свідчить про чесних взаєминах між подружжям.
 • Молодята не мають такого високого доходу для оформлення шлюбного договору, просто для них це не актуально.
 • Шлюбний контракт у багатьох викликає асоціації з шлюборозлучним процесом, розділом майна. Кожен із закоханих думає, що їх шлюб перший і останній, що розлучення їх ніколи не торкнеться, тому немає сенсу витрачати час, сили і фінансові активи на укладення шлюбного контракту.
 • Всі умови в шлюбному договорі повинні бути ясними і зрозумілими, інакше розмиті формулювання дадуть можливість оскаржувати його в судовому режимі, і договір буде визнано неправомірним. Щоб уникнути подальших судових розглядів, потрібно, щоб шлюбний контракт становив грамотний адвокат (юрист) — що саме по собі недешево.

До плюсів шлюбного контракту відноситься наступне:

 • Кожен їх подружжя ясно розуміє, з чим він залишиться після розлучення, тобто виникає чітка впорядкованість в матеріальних відносинах в подружній парі.
 • Кожен з подружжя має можливість залишити за собою прерогативу управляти майном, нажитим до шлюбу, після розлучення. Це стосується, в основному тих, у кого за плечима вже є особисте майно, прибутковий бізнес і т. д. і, зв’язуючи себе узами Гіменея, у разі розлучення, не ділитися цим з колишньою/їм дружиною/ом.
 • Чоловік або дружина можуть передати свою власність, нажиту до шлюбу, дружині або чоловікові, при цьому зазначаючи в контракті причини і ситуації, коли це рішення набуде чинності. Наприклад, визначити заздалегідь, що «у разі розлучення трикімнатна квартира буде належати тому з подружжя, з яким буде жити загальний дитина» або «при розлученні машина дістанеться дружину».
 • Можливість зберегти власність, якщо виникають претензії, що стосуються боргів одного з подружжя.

У яких випадках варто укласти шлюбний договір в Росії?

Шлюбний контракт в Росії за статистикою укладають лише 4-7% жителів країни, що вступають у шлюбний союз. Причому домінуючими особами є ті, хто не в перший раз пов’язує себе шлюбними узами. Для порівняння, в країнах Євросоюзу укладення шлюбного контракту є традиційним явищем, і його оформляють 70% наречених.

Шлюбний контракт вигідно укладати людям, далеко не бідним. А також тим, хто вступає в нерівний майновий шлюб, тобто того, хто до шлюбу мав достатню матеріальний стан.

Ще він буде важливий для:

 • Приватних підприємців і великих власників, які не бажають втрачати частину своєї власності при розлученні.
 • Подружжя з пристойною різницею у віці, причому, якщо один з них має істотну матеріальну базу і наявність дітей від попередніх шлюбів.

Укладення шлюбного контракту — справа недешева, і не розраховане на масового споживача. Шлюбний договір вигідний лише заможним людям, а для тих сімейних пар, у яких матеріальне становище було однаковим до шлюбу, підійде режим, який встановлений законом, — без шлюбного договору. Якщо такий шлюб розпадеться, то після розлучення спільно нажита власність розділиться порівну.

Коштував укладати шлюбний договір чи ні — вирішуєте Ви. Але, не забувайте, що він регулює суто майнові взаємини — як після розпаду сім’ї, так і в шлюбному союзі. І його оформлення — зовсім не перша сходинка до розлучення, а перший крок до сучасного вирішення майнових проблем між подружжям.

Автор: Наталі.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015