Симптоми авітамінозу та гіповітамінозу у дітей. Способи лікування

Гіповітамінози та авітамінози найчастіше спостерігаються в зимовий час, коли в раціоні людини значно зменшується кількість страв і продуктів, багатих вітамінами. Але авітамінози і гіповітамінози можуть виникати, і як супутні стану явним або прихованим поки захворювань, як наслідки хвороб або порушень в організмі дитини. Як помітити ознаки нестачі вітамінів у малюка, як його лікувати від авітамінозу?

Зміст статті:

 • Гіповітаміноз, авітаміноз — що це таке?
 • Причини виникнення гіповітамінозу і авітамінозу
 • Симптоми гіповітамінозу і авітамінозу у дитини
 • Симптоми авітамінозу за окремими групами вітамінів
 • Лікування авітамінозу та гіповітамінозу у дітей
 • Продукти, багаті вітамінами певних груп

Гіповітаміноз, авітаміноз — що це таке?

Гіповітаміноз — це недолік якихось вітамінів в організмі дитини. Це дуже поширене стан, воно може бути пов’язано з багатьма причинами і потребує корекції вітамінної. Гіповітаміноз — це дефіцит певних груп вітамінів, а не повна відсутність їх в організмі, тому стан гіповітаміноз дає набагато менше негативних наслідків і лікується швидше, ніж авітаміноз. До групи ризику людей, у яких може розвиватися гіповітаміноз найбільш часто, належать маленькі діти, підлітки в період статевого дозрівання, люди, які зловживають алкоголем або сигаретами, вагітні і годуючі жінки, люди, що сидять тривалий час на строгій дієті, вегетаріанці, люди після серйозних захворювань і операцій, люди з хронічними захворюваннями, люди з надмірними розумовими і фізичними навантаженнями, з хронічною втомою, стресами. Гіповітаміноз можуть викликати і деякі ліки, що руйнують вітаміни в організмі людини, а також у травному тракті.
Авітаміноз — це повна відсутність в організмі дитини якої-небудь групи вітамінів або одного вітаміну. Авітамінози зустрічаються вкрай рідко, але за звичкою багато людей називають стану гіповітамінозів авітамінозами.
Коли малюка вигодовують не грудним материнським молоком, а тільки коров’ячим чи козячим, а також у разі, коли для немовляти неправильно підібрали молочну суміш, у нього може розвинутися гіповітаміноз або навіть авітаміноз. Дефіцит вітамінів у малюка може виникнути через надто пізнє введення прикорму, неправильно підібраного прикорму.

Причини виникнення гіповітамінозу і авітамінозу у дітей

 1. У дитини виникли проблеми з травною системою, з-за яких вітаміни в їжі не засвоюються в травному тракті.
 2. Дитину годують стравами і продуктами, що містять дуже мало вітамінів. Гіповітаміноз може виникнути через одноманітного меню, відсутність у раціоні фруктів, овочів, якої-небудь категорії продуктів.
 3. Дитина отримує медикаментозне лікування препаратами, які руйнують вітаміни або перешкоджають всмоктуванню в шлунково-кишковому тракті.
 4. У дитини спостерігається порушення обміну речовин, зниження імунітету.
 5. Дитина має хронічні, явні або приховані захворювання.
 6. Генетичні фактори.
 7. У дитини є паразити в організмі.
 8. Захворювання щитовидної залози.
 9. Несприятливі екологічні фактори.

Симптоми гіповітамінозу і авітамінозу у дитини

Загальні ознаки дефіциту вітамінів у дітей:

 1. Слабкість дитини, небажання вставати вранці, важке пробудження.
 2. Протягом усього дня — сонливість, млявість.
 3. Неуважність, неможливість дитини концентрувати увагу на чому-небудь тривалий час.
 4. Зниження успішності в школі.
 5. Дратівливість, плаксивість, депресія.
 6. Поганий сон.
 7. Шкіра стоншена, дуже суха, на ній з’явилися ділянки лущення, тріщини в кутах рота, зміни мови, «географічний язик».
 8. Імунітет знижений, дитина схильний часто хворіти.
 9. Зниження апетиту, зміна смаку.
 10. У дитини спостерігаються проблеми з боку серцево-судинної системи, органів дихання.
 11. Поява незвичайних смакових пристрастей — дитина починає їсти крейду, вапно, вугілля, глину, землю, пісок, нюхати пари бензину з вихлопної труби машини.
 12. У дитини з важкою формою гіповітамінозу або авітамінозу може виникнути деформація кісток скелета, сутулість, часті переломи кісток, викривлення кінцівок.
 13. У дитини виникають судоми і мимовільні скорочення груп м’язів.

Симптоми дефіциту за окремими групами вітамінів

Дефіцит вітаміну А

У дитини відзначається сильна сухість шкірних покривів, поява на ній гнійників, висипи, які не піддаються лікуванню. Слизові оболонки рота і носа також сухі.

Дефіцит вітаміну В1

У дитини спостерігаються дуже важкі порушення в серцево-судинної системи, нервової системи. Його турбують судоми, мимовільні скорочення м’язів, нервовий тик. Кількість сечі різко скорочується. Дитину часто то9шнит, рве, у нього знижений апетит.

Дефіцит вітаміну В2

Дитина швидко втрачає вагу, у нього порушений апетит, він відстає в рості. На шкірі обличчя і тіла спостерігаються екземоподобние плями, острівці лущення, тріщини. Дитина то загальмований, млявий, дратівливий і збуджується. У малюка порушена координація рухів.

Дефіцит вітаміну D

Симптоми даного гіповітамінозу у малюка виявляються в другому півріччі першого року життя. Поступово у дитини спостерігається деформація кісток скелета, сильне випинання живота, дуже тонкі ручки і ніжки. Захворювання, викликане нестачею вітаміну Д, називається рахітом.

Дефіцит вітаміну Е

Найчастіше розвивається у немовлят, які знаходяться на штучному вигодовуванні. Симптоми не виражені, дефіцит вітаміну Е визначається лабораторними дослідженнями.

Дефіцит вітаміну К

У дитини спостерігається дуже сильна кровоточивість ясен, часті кровотечі з носа, миттєве появу синців на шкірі, кишкові кровотечі. В особливо важкій формі гіповітамінозу вітаміну К може виникнути крововилив у мозок.

Дефіцит вітаміну РР (нікотинової кислоти)

У дитини спостерігається сильна слабкість, швидка стомлюваність. У нього спостерігається характерне для цього гіповітамінозу три «Д» — дерматит, діарея, деменція. На шкірі виникають пухирці, скоринки. В складках шкіри з’являються попрілості до сильної ерозії шкіри. Шкіра стає товстою, з’являється складчастість. Запалюється мову, порожнину рота. Мова стає яскраво-червоним.

Дефіцит вітаміну В6

Дитина млява, у нього відзначається слабкість. У роті виникає стоматит, глосит, язик яскраво-червоний. Виникають судоми. На шкірі з’являється дерматит.

Дефіцит вітаміну В12

У дитини можна помітити задишку, він слабкий, знижується апетит. На шкірі можуть виникати ділянки з гіперпігментацією, вітіліго. У важких випадках авітамінозу у дитини виникає атрофія м’язів і втрата рефлексів, мова стає яскраво-червоним і блискучим — «лакований язик». Гіповітаміноз з цього вітаміну призводить до психічних порушень.

Дефіцит вітаміну С

При нестачі вітаміну С у дитини може виникнути цинга — кровоточивість ясен, випадання і руйнування зубів. Виникають набряки на ногах. Дитина гнівається, плаксивий. Рани, опіки на тілі гояться дуже повільно.

Лікування авітамінозу та гіповітамінозу у дітей

Не всяке стан гіповітамінозу необхідно лікувати — іноді достатньо налагодити раціон дитини, ввести в нього вітамінні страви та харчові добавки з вітамінами. Але іноді цей стан у дітей може бути досить важким, і тоді будуть потрібні всі засоби, аж до госпіталізації дитини і введення вітамінних препаратів за допомогою ін’єкцій і крапельниць.
Спосіб лікування гіповітамінозу залежить від того, дефіцит якого вітаміну або якоїсь групи вітамінів у дитини спостерігається. Для корекції вітамінів можуть призначатися різні вітамінні препарати, що продаються в аптеці, харчові вітамінні добавки. Дуже важливою умовою для лікування дитини від гіповітамінозу є особлива правильна дієта, коли в раціон вводять більше продуктів, що містять вітаміни потрібної групи.
При симптомах авітамінозу, навіть при будь-яких підозрах на авітаміноз або гіповітаміноз мама з дитиною повинні звернутися до лікаря.

Тільки лікар може поставити правильний діагноз і призначити адекватне лікування.

Сучасні вітаміни для дітей дуже гарні, вони часто мають у складі та комплекси мікроелементів, так необхідних організму дитини. Але самостійно давати препарати малюкові, а тим більше — багаторазово перевищувати дозу вітамінів ні в якому разі не можна, адже тоді може виникнути гіпервітаміноз, що приносить не менш тяжкі наслідки для здоров’я малюка.

Продукти, багаті вітамінами певних груп-лікування авітамінозу

Вітамін А

Тріска, риб’ячий жир, печінка, вершкове масло, яєчний жовток, молоко, морква, салат, шпинат, щавель, петрушка, чорна смородина, червоний перець, персики, аґрус, абрикоси.

Вітамін В1

Вівсяні, пшеничні, рисові висівки, горох, дріжджі, гречка, хліб з борошна грубого помелу.

Вітамін В2

Субпродукти — нирки, печінка, молоко, яйця, сир, зернові злаки, дріжджі, горох.

Вітамін D

Риб’ячий жир, яєчний жовток. Цей вітамін продукується клітинами шкіри людини під впливом сонячних променів. При гіповітамінозі Д дитину необхідно частіше виносити на сонці.

Вітамін Е

Паростки злаків, рослинні масла, зелені частини рослин, жир, м’ясо, яйця, молоко.

Вітамін До

Синтезується в кишечнику під впливом мікрофлори. Міститься в листках люцерни, свинячої печінки, рослинних оліях, шпинаті, плодах шипшини, цвітній капусті, зелених томатах.

Вітамін РР (нікотинова кислота)

Печінка, бруньки, м’ясо, риба, молоко, дріжджі, фрукти, овочі, гречка.

Вітамін В6

Злаки, бобові, риба, м’ясо, печінка, нирки, дріжджі, банани.

Вітамін В12

Печінка, нирки тварин, соя.

Вітамін С (аскорбінова кислота)

Перець, апельсини, лимони, мандарини, ягоди горобини, чорна смородина, полуниця, суниця, хрін, капуста (свіжа і квашена), шпинат, картопля.

Автор: Наталі.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015