Стоматит у дорослих

Побутує переконання, що стоматит-це, звичайно ж, дитяча хвороба. Але ця думка помилкова. Насправді стоматит може розвинутися як у дітей, так і дорослих. Крім того, така інфекція досить часто зустрічається саме у дорослих людей. Потреби в лікуванні стоматиту у дорослих такі ж, як і у маленьких діточок. Потрібно уважно поставитися до того, що етіологія захворювання у дорослих дорівнює причин цієї хвороби у дітей.

Зазвичай причинами служать неусвідомлені травми в районі рота і різні інфекційні розлади. У ряді випадків цей вид стоматиту у домашніх умовах може розвиватися на тлі прогресуючих захворювань травної системи або ендокринної.

Причинами розвитку стоматиту може сприяти:

— Погане харчування
— Теплова травма слизової рота
— Зневоднення організму, на тлі блювоти, проносу
— Значною втратою крові
— Тривалим підвищенням температури і малим споживанням води
— Погано зроблені або неправильно встановлені зубні протези
— Дуже мала або, навпаки, занадто велика гігієна рота
— Ще причина стоматиту — прийом лікарських засобів, высушивающих порожнину рота
— Авітаміноз
— Нестача фолієвої кислоти, заліза
— Анемія
— Недоброякісні освіти в районі носоглотки або шиї
— Куріння
— Гормональні порушення
— Здійснення хіміотерапії
— Користування зубними гелями, пастами та інших гігієнічних засобів, у складі яких лаурилсульфат натрію.

Які існують ознаки стоматиту у дорослих? В першу чергу, дане захворювання супроводжується дуже сильними больовими відчуттями, які у людини підсилюються під час їди. Далі явною картиною захворювання є утворення в ротовій порожнині окремих виразок. Слід звернути увагу, що якраз такі ранки заподіюють біль. При стоматиті у дорослих відбувається підвищення температури тіла, до того ж температура стає дуже високою. Ще симптом захворювання — збільшення лімфатичних вузлів, що повідомляє про початок інфекційного розвитку. Таке захворювання у дорослих може зустрічатися в природі декількох видів — це виразковий, катаральний і афтозний стоматити.

Кандидозний стоматит

Кандидозний буває набагато частіше всіх інших видів цієї недуги. Утворюється він в результаті недотримання всіх норм гігієни ротової порожнини.

Кандидозний стоматит — часто зустрічається захворювання слизової оболонки ротової порожнини, яке виникає і у дітей, і у дорослих. Не менш важлива причина освіти — неповна санація ротової порожнини. Це створює сприятливе середовище для розмноження хвороботворних мікроорганізмів. Дуже часто дана форма стоматиту у домашніх умовах утворюється у тих людей, у яких є зубний камінь, наліт на зубах, незалеченный до кінця карієс. Виникнення стоматиту навіть можуть сприяти гострі краї зубів або цілком можливо тільки, що поставлені пломби. У рідкісних випадках герпетичний стоматит теж може залучити неприємності зі слизовою оболонкою в роті. Це можуть бути хвороби крові, шлунково-кишкові або ендокринні розлади. Стрімке ослаблення імунітету часто тягне за собою катаральний стоматит.

Симптоми

Кандидозний стоматит має конкретної симптоматикою, яка повинна змусити хворого прийти за допомогою до лікаря. Пацієнтів з даною формою стоматиту стоматологи лікують.

Особливо очевидним симптомом є почервоніння слизової оболонки порожнини рота. При цьому відбувається набряк у роті. Ще причини стоматиту — у хворого виникає відчуття, припухлості щік. Насправді ніяких візуальних змін, на обличчі немає. У місці утворення вогнища інфекції, де є потертості, тріщини, ранки, виникає наліт білого кольору. Людині з ураженої ротовою порожниною важкого розмовляти, вживати їжу — все це створює дискомфорт і хворі відчуття. У важких випадках цей вид стоматиту у дорослих може перейти до ясен — тоді вони стають роздутими, червоними. Відбувається підвищення слиновиділення, що також створює дискомфорт у роті. При подальшому перебігу запального процесу відзначається постійний неприємний запах з рота. Пацієнти стають нервовими і скаржаться на нездужання, втома.

На тлі цих симптомів і допоміжних аналізів, мазок з ротової порожнини, лікар розцінює такий діагноз як кандидозний стоматит.

Лікування

Лікування цього стоматиту не слід відтягувати. Крім дискомфортних і хворобливих відчуттів, які створює стоматит, ще велика небезпека перетворення в виразковий або афтозний стоматит. До цієї стадії хворого краще не доводити.

В терапії хвороби перше, що потрібно зробити, це прибрати запалення, яке заподіює страждання пацієнта. Для цього необхідно пополоскати рот настоянками лікувальних трав з кори дуба, ромашки, календули, звіробою — вони дуже добре знімають запалення. При лікуванні стоматиту у домашніх умовах, якщо поруч немає лікарських рослин, то можна використовувати содовий розчин — одну або дві чайні ложки на одну склянку теплої води або розчином перекису водню в тих же пропорціях для полоскання рота. Чим частіше проводити полоскання — тим швидше вилікується стоматит у дорослих. В метод лікування ще можна включити у проміжки між полосканням рота протирання запалених місць соком алое, а для зниження болю — лідокаїном. Під час терапії катарального стоматиту потрібно дотримуватися дієти — не споживати гарячу їжу, також кисле і солоне, велика кількість приправ, гостре.

Видалення симптомів ще не означає усунення причини стоматиту. Якщо підтверджується наявність дефекту зубів, то спочатку слід попрацювати саме з цією першопричиною, і також залікувати захворювання шлунково-кишкового тракту. Постійно робити профілактику ротової порожнини дотриманням гігієни, тобто полоскати рот настоєм трав або особливими ополіскувачами, купленими в аптеці типу «Лісовий бальзам», «ORAL-B».

Афтозний стоматит

Афтозний стоматит — це варіація стоматиту, найбільш особливим властивістю якої служить присутність на шкірі слизової ротової порожнини афт, тобто нездорових виразкових вад.

Афтозний стоматит — це одна з найбільш прикрих варіантів стоматиту, яка завдає хворому сильний дискомфорт.

Причини афтозного стоматиту

До ряду причин, можливих порушити зародження та оновлення афтозного стоматиту експерти вважають різного роду інфекційні хвороби: вірус герпесу, L-форми стафілококів, аденовірус, кір, дифтерію, грип тощо.

Супроводжуючими причинами стоматиту та особливими прискорювачами захворювання припадають:

— Слабкий імунітет
— Дефіцит в організмі вітамінів В, С і мінералів заліза, цинку, селену тощо
— Захворювання шлунково-кишкового тракту
— Схильність до алергії
— Погана спадковість
— Хвороби порожнини рота, такі, як карієс, пульпіт, зубні відкладення тощо
— Довільні ушкодження порожнини рота, наприклад, надкусывание, пошкодження слизової оболонки гострим зубом або жорсткою їжею
— Опіки слизової рота.

Дуже часто афтозний стоматит виявляється у дітей, а хронічний афтозний стоматит типовий для дорослих у віці від двадцяти до сорока років.

Стадії і симптоми афтозного стоматиту

У власному формуванні афтозний стоматит протікає в кілька стадій, будь-яких виражається особливою категорією проявів.

На початковій щаблі ознаки афтозного стоматиту, певною мірою, тотожні з ознаками ГРЗ і охоплюють:

— Високу температуру часто до 40 градусів
— Позбавлення апетиту
— Тотальну слабкість
— Розпухання шийних і потиличних лімфатичних вузлів.

У цьому періоді на слизовій в області рота утворюються почервоніння, які в подальшому перетворюються в осередок виникнення афт і починається афтозний стоматит.

Виникнення афт, округлих в однині або у множині ранок в діаметрі до п’яти міліметрів, є першою ознакою другого етапу перебігу захворювання.

Афти, зазвичай, виникають на слизовій оболонці всередині губ, щік, на дні ротової порожнини або по бічних поверхнях язика. При автозном стоматиті, вони обліплені огидно пахне фіброзної слизом жовтуватого або сіруватого кольору і обрамлені червонуватою облямівкою.

Загальна слабкість при цьому зберігається. Додатково до всього утворюється велике почуття дискомфорту від постійного печіння і жахливих болів при прийнятті їжі, розмові, переміщення язика в роті і так далі.

Види афтозного стоматиту

По природі проходження хвороби афтозний стоматит може бути двох видозмін:

— Гострий афтозний стоматит, розвивається на тлі вірусної інфекції;
— Хронічний відновлює афтозний стоматит, який проходить досить довгий час з фазами ослаблення і повторюваного загострення до декількох разів на рік, переважно навесні і восени. У більшості випадків посилення хвороби передує машинально травма слизової рота. Драматичність возобновляющего афтозного полягає в постійному наростанні кількості виникаючих афт, а час їх зарубцовывания може тривати до місяця.

За типом зараження тканин ротової порожнини виявляються наступні форми афтозного стоматиту:

— Некротичний
— Рубцующийся
— Деформуючий.

Діагноз афтозний стоматит ставиться порівняно елементарно на прийомі у стоматолога. Для конкретизації укладення та встановлення збудника зарази з афт беруть мазок на розгляд.

Лікування афтозного стоматиту

Вилікувати афтозний стоматит — це мета або повного усунення захворювання, або усунення його стійкої ремісії. І одне, і друге совершатся з участю як сукупного, так і локальної терапії, все залежить від тяжкості стану.

Особливо важливим в лікуванні стоматиту є антисептична обробка порожнини рота і безпосередньо обробка афт. Обробкою може проводити лікар-стоматолог в атмосфері стаціонару або ж самим в домашній обстановці.

На практиці лікування стоматиту виглядає як періодичне полоскання ротової порожнини специфічними антисептичними засобами, в які входять перекис водню, фурацилін, хлоргексидин і тому подібне, або настоями лікарських трав. Місцево застосовуються мазі від стоматиту: оксалиновая мазь, винилин.

Спільно хворий по мірі необхідності повинен приймати жарознижуючі засоби, протиалергічні та інші препарати, до складу яких входить новокаїн, лідокаїн, гепарин, гідрокортизон, здатні поліпшити сукупний стан пацієнта.

Споживання сумішей цитраля, вітаміну С і Р, ліків з вмістом прополісу сприяють прискоренню процесу загоєння афт.

Якщо ж поява афтозного стоматиту обумовлено вірусною інфекцією, то лікарі призначають противірусну терапію.

До складу лікування афтозного стоматиту також входить витримування особливої дієти, а конкретно — грунтовне стримування і обмеження гострої, гарячої, кислої, жорсткої їжі, що сприяє дратувати слизову. У довершенні лікування пацієнту пропонують також закріпити курсом вітамінотерапії з підвищеним вмістом вітамінів С і Ст.

При лікуванні стоматиту також пропонується намагатися зберігати підвищений імунітет цілісності організму, щоб уникнути загострень цього захворювання.

Якщо афтозний стоматит пустити на самоплив, не лікувати, то афти пропадуть самі приблизно через один або два тижні, а захворювання при цьому придбає хронічну фазу, яку дуже важко вилікувати повністю.

Виразковий стоматит

Виразковий стоматит у дорослих, він же ще його називають виразковий гінгівіт — критичне захворювання в порожнині рота, що супроводжується омертвлением, виразковим розкладанням хворої слизової. При виразковому гінгівіті уражається не тільки епітелій, але і всі шари слизової оболонки порожнини рота.

Причини виразкового стоматиту

До теперішнього часу етіологія цього виду стоматиту у дорослих остаточно не встановлена. Велика кількість досліджень розцінюють як інфекційне захворювання. Порушується виразковий стоматит фузиформной паличкою і спирохетой Венсана. Кількість цих збудників прямо пропорційно рівню небезпеки захворювання. Такі бактерії присутні у практично здорової ротової порожнини. У нормі дані мікроби повинні бути в малій кількості. Виразковий стоматит у дорослих супроводжується підвищенням одних видів мікробів над іншими. У здорової ротової області поодинокі палички та спірохети розташовані переважно в поглибленні карманів ясен. Такі мікроби в нормальній порожнини рота не хвороботворні або середньо хвороботворні, при появі стоматиту в домашніх умовах в специфічному стані організму вони набувають вірулентність. На сьогоднішній день вважається, що хвороба виникає тоді, коли з якихось причин відбувається ослаблення опірності організму. У дослідженні з тваринами герпесный стоматит виходив тоді, коли хвороботворні мікроорганізми приживалися після довгої травми ясен тварин, які перебували на неповноцінному харчуванні, переважно з дефіцитом вітамінів.

Першорядну роль в освіті та перебігу захворювання виступають фактори зовнішньої обстановки, і неодмінно санітарно-гігієнічні та соціально-побутові правила, ознаки харчування. Повальні захворювання виразковим стоматитом у дорослих простежувалися під час війни.

Виразковий стоматит розвивається у дорослих, раптово виснажених серйозними хворобами, наприклад, грипом, а також у дорослих, хворих на лейкоз, порушеннями в шлунку і кишечнику. Причинами хвороби можуть також виступати нервові розлади. Сприяють розвитку хвороби гіповітаміноз і авітаміноз, більшою частиною недолік вітамінів Р, С, групи В, також допомагає перебігу хвороби герпесный стоматит, цинга, пелагра, інтоксикації продовольчими продуктами і хімічними матеріалами.

Вчені, які вивчають прояви виразкового стоматиту у дорослих на різних рівнях, пишуть про значну роль у його появі гіповітамінозу С. Автори вважають захворювання сезонним. Численні рецидиви у весняний сезон при зменшенні в організмі запасів вітаміну С. Винуватцем виразкового гінгівіту, як вказують вивчають хвороба, є авітаміноз.

Досвідчений професор С. В. Вайс підрозділяє виразковий стоматит у дорослих на два види — некротичний і гангренозний.

За течією хвороби розпізнають три типи виразкового гінгівіту: гострий, підгострий і хронічний. По тяжкості розвитку — важку, середню і легку форми виразкового стоматиту.

Симптоми

Клініка виразкового стоматиту у дорослих все-таки особлива. Часто він виражається у вигляді виразкового гінгівіту. Процес в основному народжується на краю ясен близько одного або декількох зубів і поширюється по десні поруч з присутніми зубами, охоплює все нові купки зубів на якому-небудь окремому ділянці або оволодіває всієї щелепою, або обома щелепами. Цей стоматит у дорослих не трапляється в порожнині рота, де немає зубів і відповідно немає і кишень в яснах. Дуже часто у дорослих, у місці нижнього зуба мудрості, утворилося збільшення десни елементарно піддається травмі і інфікуванню. Не рідкість, що виразковий гінгівіт виникає у районі кишені різця або якого-небудь іншого підданого зуба, або зачіпає десну пломби, або в місці скупчення чималою величини зубного каменю. У підсумку, виразковий гінгівіт може зародитися на тлі герпесного стоматиту, головним чином, в області ясен там, де присутні найкращі умови для припинення подальшого формування інфекції.

Попередня фаза коротка і не постійно досить виражена. Іноді хворий скаржиться на подразнення в яснах, на те, що в роті постійно сухо, часом на обпалюють болю в яснах. Хвороба починається з проявів кандидозного стоматиту. Десна по зубному краю робиться набряклою, припухлою, спостерігається почервоніння. З’являється значна болючість при торканні, біль значно підвищується під час пережовування. Запальний процес блискавично наростає. Може виступити герпетичний стоматит. Буквально на наступний день хвороби сосочки на яснах перетворюються у виразки, і відбувається їх некроз. Десна в метастазе покрита сірувато-білим, пачкающим шаром. Шар являє собою безструктурну тканина, пронизане величезною кількістю мікроорганізмів, неживими лейкоцитами, залишками волокон із сполучної тканини. Некротичне розкладання відносно легко знімається. При усуненні мертвих тканин виразкова слизова кровоточить.

При виразковому стоматиті у дорослих запалення часто охоплює шкіру слизову щік, язика, губ, на них утворюються сліди зубів. Некроз іноді переходить на периост кістки. Виразки вміщують сіро-брудне денце. Виразкова слизова оболонка відділяється. Характерна ознака неприємного запаху з рота. Спочатку несуттєвий, він відчувається тільки хворим, а потім робиться відчутним, для людей, що знаходяться поруч. Запах має гнильний характер. Паличка і спірохета Венсана впливає на розпад білків виразкової тканини і відбувається виділення аміаку і сірководню.

При стоматиті у дорослих місцеві лімфатичні вузли: підщелепні і підборіддя — збільшуються, ущільнюються на дотик, стають дуже болючими при пальпації. Рідко відбувається збільшення шийних, пахвових лімфатичних вузлів. Великі болі в роті мимоволі посилюють слиновиділення, досягає часто до двох або трьох літрів на добу. Через рясне слиновиділення і утрудненого ковтання у багатьох хворих стоматитом дорослих слина частково не вміщується в порожнині рота, у них виникає необхідність безперервного сплевиванія слини. Кровоточивість слизової слина часто забарвлена кров’ю. Коли величина слини підвищується, вона перетворюється в тягучу, густу, смердючу. Всілякі руху в роті болючі.

Загальні прояви не завжди однотипно виражені. В одному випадку виразковий стоматит у дорослого проходить при звичайній або трохи підвищеній температурі, в іншому — температура стає дуже високою 38-39° і 40°. При важких випадках стають явними загальні прояви. Це виражається у неспокої, втрати апетиту і сну, нападає депресія.

У крові відбуваються порівняно малопомітні зміни. Навіть у найтяжчих випадках стоматиту у дорослих узагальнене кількість лейкоцитів підвищується незначно. Лейкоцити трохи зсуваються вліво, інший раз проглядається дуже значний лімфоцитоз, до 70%, ШОЕ трохи вповільнена. У всяких випадках гострого чи хронічного перебігу виразкового стоматиту необхідно досліджувати кров. У сечі зустрічається білок. Слина, витікаючи з рота, дратує шкіру і може сприяти утворенню дерматиту, в основному біля рота.

Виразковий стоматит у дорослих зазвичай починається з одного боку в порожнині рота, в основному, на стороні, де існує схильність для утворення і перебігу інфекції. Піддається найбільше сторона, яка особливо дратується, мимовільно не очищається або постійно травмується. Тривалість загостреною фази захворювання протікає від десяти до п’ятнадцяти днів. Належне лікування стоматиту у дорослих набагато скорочує час гострого періоду захворювання. Болі йдуть, хвора площа очищається від омертвевшего розкладання, плівка некротичної тканини постійно відторгається, відбувається грануляція виразок та їх загоєння. Однак при відсутності або недостатньому лікуванні в домашніх умовах стоматиту може статися поновлення на вже заживавшем ділянці.

Ознаки виразкового стоматиту — схильність до рецидивів і перетворення в хронічний вигляд. Рецидиви бувають в основному тільки при виразковому гінгівіті.

Хронічний тип може розвинутися як ускладнення після гострої хвороби, рідко починається спонтанно. При хронічному перебігу виразкового стоматиту у дорослих хворіють, насамперед, десна між зубів. Хвороба проходить загальмовано, симптоми слабко виражені, болю щодо непомітні. Трапляються нескінченні, досить стійкі види виразкового стоматиту, важко піддаються лікуванню, наприклад, при захворюванні малярією. При виразковому стоматиті у дорослих можуть бути ускладнення: хронічний нежить, запалення середнього вуха, запалення статевих шляхів. Помічені ще гастроентерити, плеврити і ендокардити.

Сприятливий прогноз

Бездоганне лікування і виконання всіх приписів лікаря — вірний шлях до одужання. Епітелізація після терапії призводить до зарубцовыванию десни з оголенням коронки і ділянки кореня зуба.

Як вилікувати стоматит

Сьогодні в ліках від стоматиту використовують, насамперед, антибіотики. Місцево терапія спрямована на виключення всіх подразників і санацію виразкових областей слизової. Тому місцево лікування починають з рясних промивань в порожнині рота слабкими антисептичними розчинами перманганату калію, перекису водню, фурациліну. Промивання в області рота робиться під напором, для цього користуються багатофункціональної стоматологічною установкою, кухлем Есмарха або при лікуванні стоматиту у домашніх умовах шприцом для води. Найбільш скрупульозно треба полоскати простору між зубів. Необхідно використовувати мазі від стоматиту: Метрогіл Дента, оксолінову мазь. Подальше ліки від стоматиту міститься в позбавленні від зубного каменю, нашарувань на зубах, дбайливому, але доскональному вилучення продуктів некротичного розкладання. Як вилікувати гостру стадію виразкового стоматиту? Лікування стоматиту гострого виразкового у дорослих наполягає на дієвої хірургічній обробці запаленої тканини. Виразкові вогнища хірургічно обробляються під анестезією.

Омертвілий наліт раціонально зняти маззю від стоматиту або змоченими в розчині пеніциліну у новокаїні ватними тампонами. Обробку вогнища інфекції виробляють до розкриття дна виразок. Таким чином, кисень стає доступний запаленої тканини і з’являється можливість придушення діяльності анаеробних мікроорганізмів. Слідом за обробкою інфікованих ділянок і старанного туалету ран використовуються ліки від стоматиту такі, як аплікації розчинами микроцида або пеніциліну. Можна користуватися іншими антибіотиками, зокрема антибіотиками широкого спектру дії. П. Т. Максименко рекомендує комбінувати ліки від стоматиту — пеніцилін, стрептоміцин, граміцидин. Перед тим як застосувати антибіотик необхідно перевірити на чутливість мікроорганізму.

Непохитність мікрофлори до конкретного антибіотика означає, що потрібно випробувати інший. Безумовно, місцеве використання антибіотика, наприклад, пеніциліну, тягне за собою утворення живучих щодо пеніциліну штамів стафілокока і, найчастіше, сприяє виникненню чутливості організму до препарату більше, ніж внутрішньом’язові введення.

Буквально на наступний або третій день слідом за проведенням місцевої терапії ліками від стоматиту призупиняються або зменшуються болі, кровотеча ясен, знижується або зникає смердючий запах з рота, виразки очищаються від омертвевшего розкладання. У деяких випадках на третій чи четвертий день починається процес загоєння, в особливих випадках він починається на п’ятий, восьмий день, а при хронічному перебігу — від шести до восьми днів. В даному проміжку лікування стоматиту у дорослих потрібно часто полоскати рот лилоцимом, що тягне за собою більш швидке загоєння. Можна рясно полоскати содовими розчинами, що підвищують переселення лейкоцитів з ясен, що підсилюють в цій області імунітет. В даний час при санірування виразкового гінгівіту, на десну накладають твердіючу медикаментозну пов’язку. Захисна цілюща пов’язка помітно прискорює процеси загоєння.

При важкому виразковому гінгівіті ліки від стоматиту зводяться до антибіотикотерапії. Призначають внутрішньом’язово. Або при захворюванні середньої тяжкості ефективний таблетований метод лікування.

Лікування стоматиту у дорослих обов’язково входить загальнозміцнюючу лікування, тобто вітамінотерапія. Призначають ударну дозу вітамінів С, Р, групи В.

В якості знеболюючого засобу застосовують пірамідон з анальгіном. Свідчення в гострій стадії — постільний режим, що щадить, рідка, висококалорійна їжа.

У гострій стадії виразкового стоматиту у дорослих не можна проводити хірургічні втручання, зокрема видалення зубів.

Хворі, які перенесли стоматит виразково-некротичний, належать активного контролю протягом року. Спочатку оглядають через один місяць, подальші огляди через шість 6 місяців.

Профілактика Виразково-некротичного стоматиту

Дотримання гігієни порожнини рота, регулярної санації, лікування ліками від стоматиту вчасно і повністю ізлечіванія інфекційних захворювань, які призводять до зниження імунітету, захищає від виразково-некротичного захворювання.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015