Вазомоторний риніт при вагітності.

Вагітність — не хвороба, а одне з фізіологічно нормальних станів для жінки. Якби під час виношування дитини ніяких проблем зі здоров’ям майбутньої мами не траплялося, то, швидше за все, вона не потребувала б допомоги акушера-гінеколога аж до самих пологів. На жаль, вагітність у більшості випадків є пусковим механізмом, який сприяє розвитку або загострення захворювань, що ускладнюють ці прекрасні дев’ять місяців очікування. Одним з таких станів, пов’язаних з порушенням проникності судин слизової носа, є вазомоторний риніт при вагітності (риніт вагітних).

Фахівці в галузі сучасної медицини так і не змогли встановити точну причину появи вазомоторного риніту при вагітності. Закладеність носа, слизові виділення, чхання, головний біль — майбутні матусі повинні насолоджуватися своїм цікавим положенням, а не витрачати сили на боротьбу з цими признакамиринита. Ми розповімо, які способи лікування вазомоторного риніту в період гестації є найбільш ефективними і безпечними.

Причини вазомоторного риніту при вагітності. Чи можливо захистити себе?

Запобігти розвиток того або іншого захворювання, що виникає з невідомих причин, вкрай складно. У ситуації з вазомоторний риніт, його профілактика буде ґрунтуватися на виключення факторів-провокаторів.

В залежності від основного провокуючого фактора, вазомоторний риніт при вагітності можна розділити на:

 • ідіопатичний (спадковість, індивідуальні особливості організму);
 • гормональний (зміна гормонального фону при настанні вагітності);
 • медикаментозний (як результат тривалого використання судинозвужувальних крапель в ніс);
 • рефлекторний (у відповідь на тютюновий дим, брудне повітря, прийом гарячої та гострої їжі і т. д.)

З цього випливає, що запобігти появі вазомоторного риніту при вагітності досить складно. Крім того, поява риніту вагітних може бути спровоковано гестозом, який характеризується підйомом артеріального тиску, внаслідок чого підвищується проникність судин і виникає набряк слизової оболонки в носі.

Як розпізнати вазомоторний риніт при вагітності?

Враховуючи схожу симптоматику, риніт вагітних можна сплутати з алергічним ринітом або банальною застудою.

Вазомоторний риніт при вагітності проявляється наступним чином:

 • Закладеність носа, утруднення дихання через ніс;
 • Водянисті виділення;
 • Зниження нюху;
 • Чхання, в деяких випадках печіння та свербіж у носі;
 • Головний біль, відчуття розбитості (при відсутності лікування);
 • Закладеність носа, як правило, носить періодичний характер і переходить з однієї ніздрі на іншу. Вільне дихання через ніс — велика рідкість при вазомоторний риніті під час вагітності.

ВАЖЛИВО! Застосування судинозвужувальних крапель може посилити перебіг вазомоторного риніту, тому для усунення закладеності носа необхідно використовувати інші лікарські препарати.

Диференціальна діагностика.

На відміну від риніту вагітних, нежить при застуді часто супроводжується підвищеною температурою, ознобом, загальною слабкістю, головним болем.

При проведенні диференціальної діагностики з алергічним ринітом, при нежиті вагітних симптоматика не настільки виражена. До того ж, усунути нежить алергічного характеру набагато легше, зменшивши контакт з алергеном.

Вплив вазомоторного риніту на перебіг вагітності.

Безсумнівно, закладеність носа викликає масу незручностей у вагітної жінки, що особливо виражено на пізніх термінах гестації. Відсутність якого-небудь лікування природним чином посилює патологічний процес, що призводить до появи слабкості, головного болю, безсоння і т. д. В деяких випадках вазомоторний риніт при вагітності провокує розвиток застуди, на тлі ослабленого імунітету і попадання інфекції в носові ходи.

Якщо особливо не чіплятися, можна сказати, що вазомоторний риніт під час вагітності ніякого прямого негативного впливу на плід не надає.

ВАЖЛИВО! Полоскання відварами трав, застосування ароматичних олій і інших засобів народної медицини допустиме тільки після повного виключення зв’язку з’явився нежитю з алергією. Слід бути вкрай обережним, так як будь-які компоненти рослинного походження можуть погіршити перебіг алергічного риніту.

Вазомоторний риніт в період гестації. Як допомогти самій собі?

Головний помічник у лікуванні будь-якого захворювання — виконання всіх рекомендацій лікаря.

Ось деякі з них:

 • правильне положення під час сну (піднесений на 40°C узголів’я);
 • регулярне очищення носових ходів від слизу (препарати морської води — «Хьюмер», «Аквамаріс», «Отривин», «Марімер»);
 • застосування гомеопатичних назальних крапель та спреїв, дозволених під час вагітності («Эуфорбиумкомпозитум», «Делуфен»).

Гімнастика для відновлення дихання при вазомоторний риніті у вагітних.

Дихальна гімнастика для носа сприяє нормалізації дихання, що неминуче наближає майбутню маму до одужання. Отже, виконуючи наступні вправи всього тричі в день протягом 1 місяця, можна суттєво зменшити закладеність в носі.

Прийнявши зручну позу, випрямити спину. Вказівним пальцем прикрити перенісся, великим пальцем крило правої половини носа, середнім — крило лівої половини.

Після повного видиху необхідно великим пальцем натиснути правий носовий хід і вдихати повітря через ліву половину носа протягом 4-5 секунд.

Затиснувши обидві ніздрі після вдиху, затримати дихання на 8 секунд, після чого повільно видихнути повітря через праву ніздрю. Повторити 10 разів з інтервалом між циклами в 10 секунд.

Важливо, щоб видих за тривалістю у два рази перевищував вдих.

Як показує практика, повне одужання при вазомоторний риніті вагітних настає після пологів, протягом перших 7-10 днів. У тих випадках, коли вазомоторний риніт мав місце бути задовго до виношування, фахівці пропонують два шляхи вирішення проблеми: хірургічний і консервативний.

На щастя, оперативний метод лікування відійшов на другий план, так як сучасні методики дозволяють обходитися лише лікарськими препаратами, що впливають на пошкоджені капіляри слизової носа. Шляхом дрібнодисперсного зрошення порожнини носа спеціальними мінеральними сполуками, вдається досягти не тільки санірування слизової і підвищення місцевого імунітету, але і відновлення дихання. У важких або спірних випадках, лікування вазомоторного риніту включають лазерну медицину, з метою зменшення кількості судин на слизовій носа.

Ссылка на основную публикацию