Всі хвороби від нервів

Усталене переконання, що «всі хвороби — від нервів», сформувалася давно. Захворювання нервової системи зустрічаються ще в єгипетських папірусах, а це — понад трьох тисяч років тому. Зокрема згадуються параліч і порушення чутливості.

Описи епілепсії, менінгіту, струсу мозку, інсульту знаходимо в працях Гіппократа, Галена, Ібн-Сіни. Вивченням різних захворювань нервової системи, та її вплив на патологію інших систем і органів людського організму займається така клінічна дисципліна, як невропатологія.

Класифікація нервових хвороб

Захворювання нервової системи виділяються залежно від їх походження. Серед них:

  • судинні (вегето-судинна дистонія, мігрень, дисциркуляторна енцефалопатія на фоні гіпертонічного захворювання або церебрального атеросклерозу, синкопе стану (непритомність), мозковий інсульт;
  • інфекційні (гострий і хронічний енцефаліт, арахноїдит, менінгіт, розсіяний склероз);
  • травматичні (наслідки травм голови, хребта, родові пошкодження нервової системи).

Окремо виділяються два досить поширених захворювання, лікування яких потребує тривалої терапії,

  • епілепсія,
  • дитячий церебральний параліч.

Вони пов’язані з травмою, отриманою при народженні, внутрішньоутробної інфекцією або спадковою схильністю. У дитячому віці часто зустрічаються тики (мимовільні посмикування тіла та обличчя), лунатизм, енурез.

Головне для лікаря-невропатолога — як можна детальніше розібратися в клінічних проявах захворювань центральної або периферичної нервової системи, розпізнати їх ранню симптоматику, встановити правильний діагноз.

Соматоневрология — все в організмі пов’язано нервами

Один з відносно молодих розділів неврології — соматоневрология («сома» з грецької — тіло). Про неї заговорили, коли стало відомо, що ізольованих захворювань не існує, що при будь-якої хвороби, запалення середнього вуха, або геморой, обов’язково будуть страждати і інші системи організму. Немає таких захворювань, у процес яких не втягувалася» б нервова система. Адже вона об’єднує всі органи і системи в єдиний організм, координуючи їх діяльність, забезпечуючи стабільність життєдіяльності.

Під час захворювання будь-якого внутрішнього органу завжди першою реагує нервова система. Симптоми порушень спочатку мають загальний характер, і їх причини, встановити складно. Хто не знайомий з такими симптомами, як часта стомлюваність, безпричинна роздратованість, порушення сну, пітливість, періодичні оніміння в нозі або руці? Всього і не перерахуєш. Спочатку, звичайно, ці симптоми не привертають уваги. Потім встановлюють діагноз: невроз. Діагноз поставлений правильний, але крапку ставити на цьому не можна, а потрібно ретельно шукати першопричину.

Пошук цей — не з простих. Але досвідчений невропатолог, розпитавши пацієнта, визначить, яким шляхом йти далі. Наприклад, на перший погляд «безпричинні» підвищення температури, пітливість свідчать про можливе зараження інфекцією. Неприємне відчуття в животі — про захворювання шлунково-кишкового тракту. Взаємозв’язок внутрішніх органів і нервової системи — складний клубок зв’язків, який може «розплутати» лише лікар-невропатолог. Ця спеціалізація потребує широких знань не тільки за своїм профілем, а й обізнаності в різних галузях медицини.

Методи діагностики нервових хвороб

Робота лікаря-невропатолога сьогодні немислима без використання таких методів діагностики, як електроенцефалографія (встановлює схильність до епілептичних припадків і синкопальным станів), ехо-энцефалография (визначає рівень внутрішньочерепного напруги), електроміографія, электронейрография і комп’ютерна томографія. Сучасним методом діагностики значної кількості захворювань є і ультразвукова доплерографія (УЗДГ), з допомогою якої можна обстежити всі судини головного мозку, шиї, верхніх і нижніх кінцівок. Цей метод ефективно використовується для діагностики тромбозу судин, визначення причин головного болю, втрати свідомості, непритомності, всіляких нападів, коливань артеріального тиску. З його допомогою проводиться індивідуальний підбір ліків для пацієнтів з подальшим контролем у динаміці.

Наявність у поліклініках відповідної сучасної апаратури, дає можливість перейти до безпосередньому застосуванню сучасних діагностичних методів і лікувати захворювання внутрішніх органів.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015