Вузький таз при вагітності.

Незважаючи на всі спроби людства піти, як можна далі від первісних засад, деякі з них все ж таки мають право на існування. Багато чоловіки підсвідомо вибирають тих жінок, які в змозі виносити і народити дитину, тобто, продовжити людський рід. За даними соціологічного опитування, для більшості з них постать обраниці повинна мати округлі форми. Це означає, що представники сильної статі частіше захоплюються жінками з широкими стегнами, ніж худорлявими дівчатами з фігурою підлітка.

При постановці на облік всім вагітним визначають анатомічні розміри тазу. Згідно зі статистикою приблизно 15% жінок є власницями анатомічно вузького тазу при вагітності. За якими критеріями визначається вузький таз при вагітності? Якими станами можуть ускладнитися пологи у жінки з вузьким тазом при вагітності?

Чим відрізняються нормальний і вузький таз при вагітності?

Трохи фізіології для загального розвитку не завадить, тому розберемо, що собою являє таз.

Отже, жіночий таз являє собою частину скелета, яка виконує опорну функцію, а також є захисним каркасом для внутрішніх органів. Парні тазові кістки з’єднуються з хрестцем і утворюють щільне кільце, яке умовно поділено на дві частини:

 • верхню (великий таз);
 • нижню або вузьку (малий таз).

Вагітна матка, потіснивши всі інші не менш важливі органи, розташовується в порожнині великого таза. Малий таз є частиною родового каналу, по якому проходить дитина під час появи на світ.

Анатомічно вузький таз при вагітності — стан, при якому один або кілька зовнішніх розмірів тазу менше покладеного на 1,5-2см.

Клінічно вузький таз при вагітності — невідповідність розмірів малого тазу по відношенню до розмірів голівки плоду.

ЦІКАВО.

Жіночий таз дещо відрізняється від чоловічого, що пов’язано з функцією дітонародження, тому по кістках тазу можна визначити статеву належність людини.

Вузький таз при вагітності. Фактори, що впливають на формування скелета:

 • Харчування (нестача мінералів, вітамінів і мікроелементів в раціоні);
 • Порушення обмінних реакцій в організмі;
 • Тяжкі інфекції, перенесені в дитинстві (поліомієліт, туберкульоз, рахіт);
 • Гормональний дисбаланс в організмі в пубертатному віці;
 • Аномалії розвитку скелета, травми і деформація тазових кісток;
 • Спадковість.

Ознаки, що дозволяють запідозрити наявність вузького тазу у вагітної.

Як правило, жінки з вузьким тазом при вагітності мають невысокиий зростання (не більше 160см) і мають «мініатюрною фігурою: короткі пальці рук, маленький розмір ноги (36 розмір і менше). Крім того, при виявленні вузького тазу під час вагітності важливий анамнез, а саме, наявність у минулому ускладнених пологів, захворювань або травм, які могли б вплинути на звуження таза.

Параметри, за якими можна визначити вузький таз при вагітності.

Пельвиометрия (лат.«pelvis» — таз) — визначення розмірів жіночого тазу.

Для визначення відповідності розмірам тазу лікар використовує спеціальний інструмент — тазомер. Акушер-гінеколог вимірює три поперечні і один прямий зовнішні розміри тазу.

 1. між верхівками клубових кісток.
 2. між горбками» клубових кісток.
 3. між найбільш випирають точками великих вертелів стегнових кісток.

Прямий розмір — від верхенаружного краю лобкової кістки до надкрестцовой ямки (при вимірюванні зовнішньої кон’югати жінку вкладають на бік таким чином, щоб нижележащая нога була зігнута під прямим кутом, а верхнележащая — повністю випрямлена).

Показники тазу в нормі (см): 25-26 — 28-29 — 31-32.

Нормальне значення прямого розміру тазу — зовнішньої кон’югати: 20-21.

Діагональна кон’югата: 12,5-13 (може бути визначена тільки при бімануальному дослідженні).

Прямий розмір входу в малий таз — справжня кон’югата: від найбільш видатною точки внутрішньої поверхні лобкового симфізу до мису. Визначається наступними способами:

 • відняти з зовнішньої кон’югати 9 див.
 • відняти з діагональної кон’югати 2 див.

Ступені звуження тазу при вагітності, в залежності від розмірів істинної кон’югати (см):

 • I — не більше 11 та не менше 9;
 • II — 7,5-9,0;
 • III — 7,5-6,5;
 • IV — 6,5 і менше.

ВАЖЛИВО! З допомогою зовнішніх вимірювань таза можна визначити справжні розміри порожнини малого тазу, з врахуванням товщини м’яких тканин і кісток у жінки.

Індекс Соловйова визначається шляхом вимірювання окружності зап’ястя, з метою визначення товщини кісткових тканин. Окружність руки в області зап’ястя більше 14 см вказує на масивність кісток, що слід враховувати при обчисленні справжніх розмірів тазу.

Чим може ускладнитися вузький таз у вагітних?

Незважаючи на відсутність будь-яких ускладнень при вузькому тазі під час вагітності, існує висока ймовірність розвитку одного з станів в подальшому, а саме:

 • Раніше часу відійшли навколоплідних вод
 • Кровотечі в результаті відшарування плаценти
 • Ураження нервової системи плода
 • Слабкої пологової активності
 • Розрив лобкового симфізу
 • Розриви пологових шляхів
 • Освіти піхвових нориць
 • Клінічно вузький таз у вагітних

Такий діагноз, як клінічно вузький таз, для періоду гестації не характерний.

Незважаючи на нормально протікає вагітність, під час пологів плід не може пройти по родовому каналу і з’явитися на світ природним чином. Причиною розвитку клінічно вузького таза найчастіше є:

 • занадто великий розмір плоду;
 • патологічне передлежання голівки дитини;
 • діагноз вузького тазу при вагітності не був встановлений.

ВАЖЛИВО! Функціонально, або клінічно вузький таз у вагітних — стан, що представляє загрозу для здоров’я і життя плода і є прямим показанням до проведення ургентної операції кесарів розтин.

Як народжувати вагітної з вузьким тазом?

Майбутніх мам з вузьким тазом при гестації потрібно планово госпіталізувати у відділення приблизно за два тижні до дня пологів.

Наявність 3 або 4 ступеня звуження тазу при вагітності є абсолютним показанням для розродження шляхом операції кесарів розтин. Народження через природні шляхи при дуже вузькому тазі неможливо і є ризик не тільки для життя плода, але і для матері.

Як правило, за 1 або 2 ступеня звуження тазу при вагітності та відсутності супутньої патології пологи природним способом не виключені, проте існує висока ймовірність виникнення ускладнень. В даній ситуації вагітна повинна перебувати під пильною увагою медичного персоналу, регулярно проходити всі необхідні обстеження і чітко виконувати лікарські рекомендації. Такі пологи ведуться з особливою обережністю, під контролем загального стану плода.

Вкрай несприятливо на перебіг пологів при вузькому тазі у вагітних впливає переношування, в результаті якого підвищується ризик розвитку клінічно вузького таза.

Ссылка на основную публикацию