Як можна витратити материнський капітал. Можна перепродати материнський капітал?

У цьому Законі про додаткової державної підтримки сімей з дітьми вказані чіткі терміни і процедури отримання Сертифіката, а також перерахування грошових коштів, які забезпечені Материнським капіталом. У цьому ж документі передбачено багато варіантів цільового використання грошових коштів, з забороною повного переведення суми, продажу та дарування сертифікату іншій особі. Які документи необхідно зібрати для отримання материнського капіталу?

Використовувати грошові кошти «капіталу» можливо через три роки, також передбачені випадки, коли скористатися засобами можна і раніше. Верхня ж межа часу використання грошових коштів, що містяться в материнському капіталі, не обмежений — їх можна використовувати за необхідності, витрачаючи, наприклад, на освіту дитини. Вся сума материнського капіталу, яка залишається невикористаною протягом усього періоду дії , індексується пропорційно інфляції автоматично — для цього не потрібно отримувати новий сертифікат або приносити в російський Пенсійного Фонду додаткові документи.

Читайте також: Новини про материнському капіталі 2014 — яка сума буде виплачуватися в рамках програми материнський капітал?

Зміст статті:

 • Отже, грошові кошти, які складають Материнський капітал, який можна витратити на наступні цілі:
 • Розглянемо кожен варіант вкладення грошових коштів більш докладно
 • Варіанти вирішення насущного житлового питання сім’ї:
 • Освіта на Материнський капітал
 • Варіанти використання Материнського капіталу на освіту дітей:
 • Оплата дитячого садку, школи на Материнський капітал
 • Пенсія мами на грошові кошти Материнського капіталу
 • Виплата готівкових грошових коштів (15 тисяч рублів) з Материнського капіталу
 • На що можна витратити кошти материнського капіталу?
 • Використання грошових коштів, забезпечених Материнським капіталом, в особливих випадках
 • Смерть дитини
 • Позбавлення батьківських прав матері (смерть матері)
 • Позбавлення батьківських прав обох батьків (смерть обох батьків; відсутність батька у дітей)

Отже, грошові кошти, які складають Материнський капітал, який можна витратити на наступні цілі:

 • Придбання, будівництво житла, поліпшення житлового становища сім’ї.
 • Освіту всіх дітей або одну дитину.
 • Оплата дошкільного закладу (муніципального, державного садка), школи.
 • Накопичення пенсії для мами.
 • Отримання готівкової одноразової виплати 15 тисяч рублів.

Розглянемо кожен варіант вкладення грошових коштів більш докладно

Всі варіанти вирішення житлових питань на кошти «Материнського капіталу».

Оскільки цей варіант вкладення грошових коштів щасливих володарів Сертифікатів найбільш популярний, він завжди розглядається пріоритетно.

Варіанти вирішення насущного житлового питання молодої сім’ї:

 • Будівництво або купівля будинку, квартири, будь-якого житлового приміщення.
 • Оплата внеску при оформленні іпотеки на житло, оформлення позики, кредиту.
 • Оплата боргу, відсотків по іпотеці, кредитом, позикою на придбання, будівництво житла.
 • Оплата частки в пайовому будівництві.
 • Оплата вступного внеску (житловий, будівельний кооператив).
 • Оплата будівництва або реконструкції індивідуального житла (з підрядними будівельними організаціями; без підрядних організацій).
 • Оплата компенсації всіх витрат на будівництво або реконструкцію житла (власником цього Сертифіката).

Важливе використання даного варіанта вкладання коштів від «Материнського капіталу» — житло повинно набуватися або будуватися на території Росії.

Для того, щоб правильно оформити та зібрати необхідні документи, подаючи заяву про використання суми «капіталу» на рішення житлового питання, необхідно у відділенні Пенсійного фонду взяти перелік необхідних додаткових документів, який залежить від обраного варіанту з зазначених вище.

Освіта на Материнський капітал

За своїм бажанням, одержувач «Материнського капіталу» може спрямувати кошти на оплату навчання однієї дитини, або ж усіх дітей у сім’ї. Як і у всіх інших варіантах використання, «капітал» можна використовувати по частинах, по мірі необхідності, поза обмеження по часу.

Варіанти використання Материнського капіталу на освіту дітей:

 • Навчання дитини, дітей муніципальних, державних установах освіти.
 • Навчання дитини, дітей у недержавних закладах освіти, що мають державну акредитацію, ліцензію на освітні послуги.
 • Оплата гуртожитку від навчального закладу під час навчання дитини.

Умова використання даного варіанту вкладення грошових коштів «капіталу» — заклад освіти, в якому буде навчатися дитина (діти), повинно знаходитися на території Росії.

Щоб проходити навчання з оплатою грошовими коштами з «Материнського капіталу», дитині повинно бути не більше 25 років на початок навчання.

Для того, щоб подати заяву на оплату послуг освіти для дитини, заявник повинен мати додатковий пакет документів:

 • Договір, укладений з освітнім установою на надання освітніх послуг.
 • Ліцензію на право закладу освіти здійснювати освітню діяльність.
 • Свідоцтво про державної акредитації даного закладу освіти.

При оформленні заяву на оплату гуртожитку від заклади освіти для дитини, необхідні додаткові документи:

 • Договір про найом житлового приміщення у гуртожитку (вказати строки внесення оплати, суми).
 • Довідка з установи освіти, яка підтверджує факт, що дитина проживає у гуртожитку.

Оплата дитячого садку, школи на Материнський капітал

Цей варіант використання грошових коштів, забезпечених «Материнським капіталом», став можливим з 2011 року. Даний вид вкладень грошей можна використовувати, коли дитині вже виповнюється три роки. Гроші надходять на рахунки обраної організації після подачі заяви в Пенсійному Фонді через два місяці. Оплачувати рахунки за дитячий сад Пенсійний фонд буде регулярно, згідно з договором. Якщо ж змінюється вартість утримання дитини, або змінюються строки оплати, заявнику необхідно принести в Пенсійний фонд нову заяву, в якій уточнити графік проведених платежів, і вони стануть надходити на рахунки установи за новою схемою через два місяці після цієї заяви.

Важлива умова — дошкільні установи освіти або школи, які оплачуються коштами з «Материнського капіталу», повинні обов’язково знаходитися на території Росії.

До типового пакету документів на розпорядження грошовими коштами Материнського капіталу» заявник повинен докласти додаткові документи:

 • Договір, укладений з установою освіти, в якому зазначені зобов’язання даної установи з надання освітніх послуг дитині і його змісту, а також терміни і суми виплат за послуги.

Пенсія мами на грошові кошти Материнського капіталу

Грошові засоби, які забезпечують «Материнський капітал», можуть спрямовуватися на накопичення пенсії для самої жінки (так звана накопичувальна частина пенсії). Заява про такому виборі витрачання грошових коштів можна подавати до відділення російського Пенсійного Фонду, або, за вибором, у недержавний російський пенсійний фонд (приватна управляюча компанія). Таке рішення жінка має право згодом скасувати, якщо подасть заяву до закінчення строку призначення їй пенсії.

Спеціальних документів для оформлення накопичувальної частини пенсії мами, подавати немає необхідності (треба тільки типову заяву самої жінки).

Виплата готівкових грошових коштів (15 тисяч рублів) з Материнського капіталу

До 2010 року сім’ї мали можливість двічі отримати з «Материнського капіталу» готівкові грошові суми двічі (за 12 тисяч рублів). Пізніше, в 2011 році, цей додатковий варіант використання грошей «капіталу» не діяв. Розгляд поправок до Закону про виплату готівкової суми в 10 тисяч рублів з грошових коштів «Материнського капіталу» повинно було відбутися восени 2012 року, але його перенесли на 2013 рік. В даний час очікується прийняття даного рішення.

На що можна витратити кошти материнського капіталу»?

 • На навчання дитини в освітніх установах поза територією Росії.
 • На проведення відпочинку і подорожей.
 • На утримання малюка в приватних закладах освіти; на послуги няні.
 • На оплату автомобільного кредиту на купівлю автомобіля (в деяких регіонах Росії можлива покупка автомобіля виробництва Росії на кошти регіонального «Материнського капіталу»; про це необхідно поцікавитися у відділенні пенсійного фонду Вашого району).
 • «Материнський капітал» не можна знімати і продавати!

Використання грошових коштів, забезпечених Материнським капіталом, в особливих випадках

Іноді в житті сім’ї наступають особливі випадки, при яких необхідно додаткове роз’яснення правил використання грошових коштів «Материнського капіталу».

Материнський капітал-що робити, якщо дитина померла?

В даний час батькам малюка, який помер за тим чи іншим причин протягом першого тижня після народження, у відділах Загсу не видають довідку, а свідоцтво про народження, що дає їм право на отримання Сертифікату «капіталу» в звичайному порядку. Якщо помер перший або другий дитина, то сім’я має повне право отримати грошові кошти «Материнського капіталу» на загальних підставах, і використовувати їх за визначеною схемою — не раніше, ніж через три роки, починаючи від дати народження другого малюка.

Позбавлення батьківських прав матері (смерть матері)

Якщо мати другу дитину, що померла, або вона була позбавлена (судом) батьківських прав, то грошовими коштами Материнського капіталу» має право розпоряджатися батько.

Позбавлення батьківських прав обох батьків (смерть обох батьків; відсутність батька у дітей)

Якщо ж у дітей немає батька, або його також позбавили батьківських прав, то сума коштів, забезпечених «Материнським капіталом», ділиться порівну між усіма дітьми (неповнолітніми). Поки дітям не виповнилося 18 років, грошові кошти «Материнського капіталу» може направляти на оплату освіти, житла дітей їх опікун, але він може це робити лише з підтвердженням своїх дій в органах опіки.

Автор: Наталі.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015