Як поводитися батькам при сварках дітей — як помирити синів і дочок?

Коли діти сваряться, багато батьків не знають, що робити: байдуже відійти в сторону, щоб діти самостійно розібралися в конфлікті або вступити в суперечку, з’ясувати, в чому справа і винести свій вердикт?

Читайте також: Виверти дитини-маніпулятора — як правильно його виховувати і чого робити не можна?

Зміст статті:

 • Найбільш часті причини сварок між дітьми
 • Як не можна поводитися батькам при сварках дітей
 • Поради батькам, як помирити дітей

Найбільш часті причини сварок між дітьми — так чому діти сваряться і б’ються?

Головними причинами сварки між дітьми є:

 • Боротьба за володіння речами (іграшками, одягом, косметикою, електронікою). Ви, напевно, часто чули, як одна дитина кричить іншому: «Не чіпай, це моє!». У кожної дитини повинні бути саме його речі. Деякі батьки хочуть, щоб, наприклад, іграшки були загальними. Але, таким чином, у відносинах між дітьми стає ще більше проблем, — так стверджують психологи. Дитина буде цінувати, берегти тільки свої власні іграшки, а загальні — не представляють для нього цінності, тому, щоб не віддавати їх братові або сестрі, він може просто поламати іграшки. В цьому випадку потрібно надати дитині особистий простір: закриваються на замок тумбочки, скриньки, шафи, де малюк може покласти свої цінні речі і не турбуватися за їх збереження.
 • Розподіл обов’язків. Якщо одній дитині дали завдання винести сміття або вигуляти собаку, помити посуд, то тут же звучить питання: «А чому я, а не він/вона?» Тому потрібно давати навантаження кожній дитині, і, якщо їм не подобається своє завдання — нехай поміняються
 • Нерівне ставлення батьків до дітей. Якщо одній дитині дозволено більше, ніж іншим, то це викликає обурення другого і, звичайно ж, сварку з братом або сестрою. Наприклад, якщо одному дають більше кишенькових грошей, дозволяють довше гуляти на вулиці, або грати в ігри на комп’ютері — це привід для сварки. Щоб уникнути конфліктів, потрібно пояснювати дітям, чим мотивовано ваше рішення діяти саме так, а не інакше. Розповісти про різницю у віці і що випливають звідси обов’язки і привілеї.
 • Порівняння. У цьому випадку самі батьки є джерелом конфлікту. Коли батьки проводять порівняння між дітьми, вони змушують дітей змагатися. «Подивися, яка слухняна в тебе сестричка, а ти…» або «Який же ти повільний, подивися на братика…» Батьки думають, що таким чином одна дитина буде запозичувати у іншого кращі якості, але цього не трапляється. Дитина сприймає інформацію не так, як дорослі, і на такі зауваження у нього виникає думка: «Якщо батьки так кажуть, значить, я — поганий дитина, а мій брат або сестра — хороша».

Як не можна поводитися батькам при сварках дітей — типові помилки, яких необхідно уникати

Сварки дітей найчастіше виникають із-за неправильної поведінки батьків.

Якщо вже діти сваряться, то батькам можна:

 • Кричати на дітей. Потрібно проявити терпіння і спробувати стримати свої емоції. Крик — це не вихід.
 • Шукати винного у цій ситуації, оскільки кожен з дітей вважає себе правим;
 • Не варто приймати чию — небудь сторону в конфлікті. Це може розділити дітей в їх поданні на «улюбленця» і «нелюба».

Поради батькам, як помирити дітей — правильна поведінка батьків при сварках між дітьми

Якщо бачите, що діти самі вирішують спір, йдуть на компроміс і продовжують грати далі, то батькам втручатися не варто.

Але якщо сварка переходить у бійку, з’являється образа, роздратування, батьки зобов’язані втрутитися.

 • Вирішуючи дитячий конфлікт, не потрібно паралельно займатися ще якоюсь роботою. Відкладіть всі справи на потім і розберіться в конфлікті, доведіть ситуацію до примирення.
 • Уважно вислухайте бачення ситуації кожної конфліктуючої сторони. Коли дитина розповідає, не перебивайте його і не дозволяйте цього другій дитині. Знайдіть причину конфлікту: що конкретно стало приводом для бійки.
 • Разом шукайте компромісний варіант вирішення конфлікту.
 • Проаналізуйте свою поведінку. Як вважає Еда Ле Шан, американський психолог, що сварки між дітьми породжують самі батьки.

Чи були у вашому сімейному житті подібні ситуації? І як ви з них виходили? Поділіться своїми історіями в коментарях нижче!

Автор: Наталі.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015