Як швидко зняти тонус матки при вагітності

Хто з майбутніх мам не знайомий з таким поняттям, як тонус матки? Та майже всі знайомі. Тільки, якщо він протікає практично безсимптомно і непомітно, в іншій викликає справжню паніку і дуже хворобливі відчуття. Як визначити в себе тонус матки при вагітності? Як же боротися з тонусом матки, і що взагалі робити при його підвищенні?

Зміст статті:

 • Тонус матки
 • Як зняти тонус матки?
 • Профілактика тонусу

Тонус матки на початку і наприкінці вагітності

Про те, що м’язовий шар матки має властивість скорочуватись, всі знають ще зі школи. Але ці скорочення не особливо нас непокоять у звичному невагітному стані. Коли ж у матці відбувається розвиток довгоочікуваного малюка, дане питання стає актуальним, як ніколи. Тим більше що тонус здатний спровокувати раптову відшарування плаценти, гіпоксію плода і навіть викидень. Причиною для цього може стати що завгодно, включаючи випитий келих вина або хвилювання з приводу майбутніх пологів. Як відбувається лікування тонусу на різних термінах вагітності?

 • Перший триместр.
  На даному терміні навіть доктор (та й сама майбутня мама) з працею може виявити тонус матки. Причому, як правило, трапляється так, що жінка ще навіть не знає про вагітність, а тягнучі болі сприймаються нею за передвісників майбутньої менструації. Іноді такі болі на цьому терміні можуть бути сигналом загрози викидня, завмерлої або навіть позаматкової вагітності. Тому без УЗД не обійтися. І якщо УЗД покаже відсутність відхилень у розвитку плоду, то, швидше за все, майбутній мамі можна буде обійтися спазмолітиками і більш спокійним режимом дня (тобто, зниженням звичної активності).
 • Другий триместр.
  Мова заходить про лікування тільки в тому випадку, якщо тонус проявляє себе хворобливістю, тривалістю і такими симптомами (зафіксованими на УЗД), як розкриття або укорочення шийки матки. Для збереження вагітності і, відповідно, зниження тонусу, використовуються свічки «прогестерон». Що стосується спазмолітиків — на думку фахівців, вони в даному випадку не ефективні.
 • Третій триместр (середина і кінець).
  Тонус на цьому терміні зазвичай обумовлений серйозними змінами гормонального фону і природної підготовкою до пологів шийки матки. Хоча, трапляється, що переймоподібні болі можуть перетекти і родові. Тоді потрібна термінова медична допомога, якщо до пологів залишається три (а то і більше) тижнів.

Як самостійно зняти тонус матки під час вагітності?

Навіть якщо лікар не вважав за потрібне розповісти вам про симптоми і лікування даного явища, і вас нічого особливо не турбує, крім незначних спазмів, не буде зайвим дізнатися — як самостійно впоратися з тонусом. Звичайно, візит до лікаря ніхто не відміняв — і при найменших сумнівах слід негайно вирушати до лікаря або викликати швидку. Але і корисна інформація завжди стане у пригоді.

 • Релакс.
  Вже давно доведений факт, що при абсолютному розслабленні лицьових м’язів відбувається автоматичне розслаблення всього організму, і матки зокрема. Дана взаємозв’язок запропонована до використання майбутнім мамам. У методі немає нічого складного. Досить при перших же симптомах дискомфорту розташуватися в максимально зручній позі і постаратися щосили розслабити всі шийні і лицьові м’язи.
  Дихання — тільки спокійне, рівне, а на видиху — скидання напруги. Регулярно виконується вправа забезпечить жінці контроль над тілом, що, звичайно, стане в нагоді при пологах.
 • Поза кішки.
  Ця вправа теж не представляє особливої складності, і багатьом знайома ще зі школи. Прогніть спину в позі «рачки», одночасно глибоко вдихаючи і піднімаючи голову. В процесі спробуйте розслабити лицьові м’язи і затримати «прогин» на кілька секунд. Потім вигніть спину в протилежну сторону, опускаючи голову на видих. Після 3-4 вправ відпочиньте в горизонтальному положенні годину-дві.
 • Також, для розслаблення матки, можна просто постояти на четвереньках пару хвилин, упершись ліктями в підлогу. Але після не забудьте відпочити на ліжку.
 • Прийом магнію (обов’язково в комплексі з вітаміном В6) теж сприяє розслабленню організму в разі порушення сну, стресу, напруги. Магній рекомендований в кількості 1-2 таблетки/1,5 тижня, після чого слідує перерва.
 • Поспішаєте? Спізнюєтеся на автобус або за черговий довідкою? Всі справи почекають! Нічого не може стати для вас важливіше, ніж дитина всередині вас. Потрібно терміново забрати старшого малюка з саду (школи)? Попросіть чоловіка або родичів. І взагалі, куди б ви не поспішали, якщо відчуваєте напругу — зупиніться і розслабтеся.
 • Ароматерапія.
  Покладіть собі в сумку аромамедальйон, попередньо вибравши приємний для себе, заспокійливий релаксант. Не зашкодять і теплі ванни з ароматичними маслами (тільки не переборщіть з кількістю крапель). І пам’ятайте, що деякі ароматичні олії можуть, навпаки, викликати тонус — будьте обережніше.
 • Заспокійливий чай.
  Змішати м’яту, мелісу, пустирник і валеріану (2/2/1/2), заварити окропом, прийняти з медом і відпочити.
  Не стрибайте з ліжка відразу після того, як напруга вас відпустило — організму потрібен час на відновлення.
 • Пустирник і валеріана в таблетках не заборонені (спиртові настоянки краще зовсім прибрати) — у рекомендованих дозах шкоди вони не завдають.
 • Позитивні фільми, кінокомедії і будь-які джерела радості і позитивних емоцій — також один із способів зняття напруги.
 • Не забувайте про спокійній розслаблюючій музики і йоги для вагітних.

Як уникнути тонусу матки, що допомагає запобігти тонус

Не допустити — завжди краще, ніж довго і болісно лікувати. Тому намагайтеся дотримуватися традиційних правил і методів, що дозволяють перенести ці дев’ять місяців без додаткових госпіталізацій і лікарських препаратів. Отже, що потрібно?

 • Повноцінна відповідна дієта, що передбачає також обов’язковий прийом вітамінів.
 • Максимальне зниження рухової активності. В окремих випадках — постільний режим.
 • При необхідності — лікарська терапія для розслаблення матки.
 • Вживання рідини в потрібній кількості (зазвичай — не менше 1,5 л/добу, якщо лікарем не призначено інше при набряках та багатоводдя).
 • Обов’язкове збереження спокою у будь-якій ситуації (аутотренінг).
 • Прогулянки і гімнастика (щодня, в обов’язковому порядку).
 • Усунення всіх причин стресу, відмова від фізичних навантажень, здатних спровокувати напруження матки.
 • Зведення до мінімуму використання комп’ютерів і мобільних телефонів, ТБ і, особливо, мікрохвильових печей. Подалі від випромінювання.
 • Заміна тісного одягу на комфортну і простору.

І головне — не панікуйте. Незначне напруження матки властиво організму при вагітності. Але берегти себе і своєчасно доповідати лікарю про свої побоювання — програма мінімум.

Сайт Colady.ru попереджає: самолікування може зашкодити Вашому здоров’ю та загрожувати життю Вашого майбутнього малюка! Наведені тут рецепти не замінюють медикаментозне лікування та не скасовують похід до лікаря!

Автор: Наталі.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015