Як відучити дитину кусатися?

Ситуація, коли немовлята кусаються, є досить типовою і досить поширеною серед матусь, вскармливающих своїх малюків грудьми. Причина подібної поведінки маленької дитини — спроба знизити біль в яснах, яка виникає при прорізуванні молочних зубів. Це також спосіб вираження свого невдоволення при нестачі молока. При дискомфорті, болю або розчарування, діти рефлекторно стискають щелепи і кусають маму, абсолютно не усвідомлюючи, що їй може бути дуже боляче. Для вирішення подібної проблеми багато жінок часто прикладають до грудей спеціальні накладки, мажуть десна малюків знеболюючим гелем і дають їм гризти гумові іграшки. Звичайно, терпіння, любов і досконалий спокій — це єдине, що може зробити в цьому випадку жінка, груди якої періодично піддається серйозним випробуванням. Але що робити, якщо мова йде не про рефлекторному прикусывании грудей новонародженим, а про усвідомлених укусах півторарічного, а то і трирічну дитину? А якщо ситуація зовсім виходить з-під контролю, і дитина починає кусати абсолютно незнайомих людей? Наприклад, в гостях, в дитячому садку чи у дворі? Як відучити дитину кусатися в цьому випадку? Чому дитина починає стискати зубки свідомо і спеціально? І що це взагалі таке: огріхи виховання або наслідок наявності у дитини проблем неврологічного характеру? Давайте розбиратися!

Чому дитина кусається?

Незважаючи на те, що причин такої нетипової поведінки дитини може бути декілька, всі вони, як правило, мають один зміст і одну першопричину: емоційність! Вважається, що приблизно 10% дітей народжуються більш емоційними, ніж решта 90%. Будь-які події в житті таких дітей, і позитивні, і негативні, супроводжуються бурхливою реакцією. У таких дітей все гіпертрофовані почуття: в них, як правило, або все добре, або все погано. Переживаючи якісь сильні емоції, емоційні діти починають кусатися. І відбувається це не тому, що вони хочуть зробити боляче джерела цих переживань, а тому що інакше не вміють і не можуть виражати свої емоції і почуття. З цієї причини, дитина кусається не тільки тоді, коли він перебуває у поганому настрої і хоче якось образити і зробити боляче близької та рідної людини, але і тоді, коли хоче поділитися своєю радістю і зробити йому приємно. Наприклад, він може вкусити, навіть у відповідь на ласку чи поцілунок. Як реагувати на подібні прояви любові? Можна коригувати поведінку занадто емоційного дитини, які ще ситуації можуть спричинити за собою бажання вкусити і як відучити дитину кусатися?

Причини укусів дитини і способи рішення проблем.

Вираз своєї значущості.

Часто діти кусаються тільки тому, що інакше не можуть довести свою значимість у суспільстві. Таким способом вони намагаються підкорити оточуючих людей і контролювати їх дії. Як відучити дитину кусатися в такому випадку? Найголовніше — допомогти дитині навчитися виражати свої думки і бажання не укусами, а словами. Пограйте в рольові ігри між собою або між іграшками. Розіграйте різні ситуації, де ваш малюк був би спочатку в ролі кусающегося, а потім у ролі укушеного. Дайте зрозуміти дитині, що укушеним бути боляче, образливо і неприємно. Покажіть, що звичайні фрази, такі як: «не хочу», «я не задоволений», «я серджуся», можуть бути набагато результативніше, ніж укуси.

Відчуття тривоги і невпевненості в собі.

Подібні відчуття дитини теж можуть стати причиною його звички кусатися. Можливо, малюк, який кусає оточуючих, почуває себе дискомфортно в тому чи іншому оточенні, Ймовірно, він відчуває страх і почуття беззахисності у тій обстановці, в якій він знаходиться. В даному випадку для того, щоб відучити малюка кусатися, необхідно оточити її любов’ю і турботою, а також постаратися створити дружню атмосферу. Іноді важливо надати такій дитині більше особистого простору. Допоможіть дитині, який кусається, знайти свій безпечний куточок, де б він почував себе впевнено і спокійно. У разі якщо проблема пов’язана з новим місцем проживання дитини, наприклад, з дитячим садком, дайте малюкові час. Проявіть терпіння і будьте трішки хитріше. Дозвольте взяти з собою в групу улюблену іграшку або яку-небудь річ з дому. Так він буде почувати себе більш впевнено і спокійно.

Надлишок фізичної енергії.

Подібні речі часто відбуваються з гіперактивними дітьми. Як відучити дитину кусатися в даному випадку? По-перше, необхідно строго дотримувати режим дня дитини. При цьому, якщо в першій половині дня малюка необхідно навантажити рухливими іграми і піддати його фізичного навантаження: зайнятися танцями, плаванням, катанням на велосипеді; то другу половину дня краще присвятити малювання, конструювання, ліплення з пластиліну або читання книг.

Надлишкова емоційність.

Укуси в даному випадку застосовуються дитиною як вираження своїх емоцій, причому, частіше позитивних. Тому вчіть дитину проявляти любов і ласку через обійми, добрі слова і поцілунки — для чого будьте щедрі на подібні прояви і самі.

Агресія.

Це теж емоційний стан дитини, висловити яку він ніяк не може, тому вдається до укусів. При цьому ні в якому разі не можна карати дитину за укуси, і вже тим більше, кусатися у відповідь. Так ви самі показуєте поганий приклад і вчіть відповідати агресією на агресію.

Недолік уваги.

Подумайте гарненько, чи вистачає вашій дитині уваги? Можливо, він просто привертає вас до себе. Як відучити дитину кусатися? Постарайтеся якомога більше часу проводити з дитиною. Обіймайте його, цілуйте, разом грайте, читайте книги і просто розмовляйте. Якщо ви будете більше уваги приділяти дитині, з часом ви зможете зрозуміти його психологію і почнете передбачати, коли і чому він намагається вкусити. Це допоможе вам вчасно відвернути дитину від виникає бажання і перевести його увагу на щось інше.

Відчуваючи сильний прилив почуттів, неважливо, негативних або позитивних, перше, що робить, навіть доросла людина, — це стискає щелепи, а вже потім, обміркувавши, починає говорити або діяти. М’язова реакція щелеп — це природна захисна реакція, дана нам природою. Маленькі ж діти, особливо гіперактивні і дуже емоційні, не в змозі тримати свої емоції під контролем і тому, не знаючи як їх висловити, починають діяти відразу, а перше, що рефлекторно виходить — це кусатися. Так що укуси — це цілком виправдані дії малюків, яких батьки і оточуючі не змогли навчити альтернативним способам вираження сильних почуттів і переживань. Тому перше, що повинен зробити будь-який батько, дитина якого сильно і боляче кусається, — це переглянути весь процес виховання своєї дитини й осмислити способи взаємин з ним. Поспостерігайте за дитиною, проаналізуйте всі ситуації, в яких він намагався скористатися своїми маленькими, але дуже гострими зубками. Виявляйте по відношенню до малюка терпіння і приділяйте їй більше уваги. Проводите з ним більше часу і частіше розмовляйте. Говоріть про свої переживання і показуйте їх не з допомогою фізичних дій, а за допомогою слів. Для цього і самі тримайте свої емоції під контролем, адже любов, турбота і ласка необхідна не тільки новонародженим дітям, але і для дітей всіх віків.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015