Заміж за колишнього чоловіка — бути чи не бути зворотним шлюбу?

Поняття «поворотний шлюб» можна віднести до повторних шлюбів, з тією лише різницею, що союз укладається повторно не з новою людиною, а з колишнім партнером. Тобто, відбувається відновлення одного разу розпалася сім’ї.

Читайте також: Які слова і вчинки не можна прощати навіть коханому чоловікові?

Які плюси і мінуси поворотного шлюбу? Можна увійти двічі в одну річку», не зруйнувавши відносини остаточно? І як уберегти відносини від старих помилок?

Зміст статті:

 • Виходити заміж за колишнього чоловіка?
 • Всі за і проти поворотного шлюбу
 • Як уникнути старих помилок?

Як прийняти правильне рішення — виходити заміж за колишнього чоловіка?

Як правило, думка: «А може, спробувати ще раз?» виникає тільки в тому випадку, якщо розрив з чоловіком не супроводжувалося серйозною ворожнечею, поділом майна та іншими «радощами» розлучення. Нові кавалери не вселяють довіри, відносини наполегливо ні з ким не складаються, діти не бажають ділити маму з невідомим дядьком, та й той «добрий старий чоловік», начебто, і нічого такий був. А чому б, власне, і не спробувати?

Такі думки виникають у половини розлучених жінок, які зберегли мало-мальськи нормальні стосунки з чоловіками. Так чи варто все-таки наступати на вже знайомі граблі, або краще обійти їх за кілометр, а то і прибрати в сарай, геть з очей?

На що спиратися, приймаючи рішення?

В першу чергу, на мотив свого бажання…

 • Сила звички? Проживши з чоловіком 2-3 роки (не кажучи вже про довгого спільного життя), жінка звикає до певного укладу життя, до загальних з чоловіком звичок, до його манери спілкування тощо Сила звички багатьох штовхає в «перевірені часом» обійми, нерідко — незважаючи на обшарпані проблемами крила.
 • Якщо формулювання причини розлучення звучала традиційним чином — «не зійшлися характерами» — то чому ви вирішили, що тепер-то вже ваші характери обов’язково зійдуться? Якщо ви категорично різні люди, і ділити на двох свої біди і радощі не в змозі, то навряд чи у вас вийде це знову. Якщо вас, патологічного фаната чистоти, кидало в тремтіння від розкиданих шкарпеток, крихт в ліжку і кришечок від пасти на раковині, то чи вистачить вам сил не помічати ці «страшні гріхи» чоловіка у повторному шлюбі?
 • Якщо ви усвідомлюєте, що ваш чоловік — невиправний донжуан, і при всій вселенській до вас любові він буде продовжувати список любовних перемог, поки старість не позбавить його привабливості, то задумайтеся — чи зможете ви пройти цей шлях разом з ним? І залишитися мудрою дружиною, закриває очі на «дрібні інтрижки» чоловіка. Чи зможете, якщо в перший раз не змогли?
 • «Я зрозумів, що краще тебе — нікого на цілому світі! Жити без тебе не можу. Прости і прийми блудного свого чоловіка», говорить він, падаючи на коліна перед вашими дверима з букетом троянд і черговим колечком в красивій коробочці. Як показує життя, половина таких зворотних шлюбів дійсно дає старт новим міцним відносинам. Особливо, якщо ваші відносини будувалися на глибоких почуттях і були зруйновані втручанням третьої особи (інша жінка, його мама тощо).

Так як же бути?

Для початку — струсити романтичний флер і включити режим «тверезого погляду на ситуацію».

Зрозуміло, що він з букетом і з тугою в очах — дуже милий. І його бажання вас повернути — таке гладеньке. І сам він так рідно пахне, що хоч зараз стрибай до нього в обійми. Навіть хочеться налити йому чаю, нагодувати борщем і, якщо буде добре поводитися, залишити на ніч. А тут ще й діти прибігли — стоять, радіють, мовляв, «папка повернувся»…

Але чи вийде все забути? Все пробачити? Побудувати стосунки заново, не повторивши минулі помилки? А чи жива взагалі любов? Або вас тягне просто за звичкою? Або тому, що жити матір’ю-одиначкою дуже складно? Або тому, що просто втомилися без чоловіка в домі?

Читайте також: Як зрозуміти, що любов пройшла і відносини закінчилися?

Якщо серце з грудей вистрибує, і ви відчуваєте ті ж емоції у відповідь від чоловіка — то звичайно, навіть і роздумувати нічого. А якщо у вас бореться почуття образи зі спогадами про його зраду, то є сенс в перспективі нового розлучення?

Всі за і проти поворотного шлюбу

Переваги поворотного шлюбу:

 • Ви добре знаєте один одного, всі звички, недоліки і плюси, потреби і пр.
 • Ви здатні реально оцінити перспективи ваших відносин, зважуючи кожен крок і розуміючи, що за ним піде.
 • Ви здатні знайти один до одного підхід.
 • Ваші діти будуть щасливі возз’єднання батьків.
 • Ефект «новизни» у відносинах освіжає спільне життя у всіх сенсах — ви починаєте все з чистого аркуша.
 • Цукерково-букетний період і весілля дарують більше глибокі емоції, а сам вибір — більш осмислений і тверезий.
 • Вам не потрібно знайомитися з родичами один одного — ви їх всіх знаєте.
 • Розуміння проблем, які призвели до розпаду першого шлюбу, допоможе у зміцненні повторного союзу — уникнути помилок простіше, якщо знати ворога в обличчя».

Недоліки поворотного шлюбу:

 • Якщо з моменту розриву минуло багато часу, ваш партнер міг встигнути істотно змінитися. Ви не знаєте, чим і як він жив. І цілком можливо, що той, яким він став, відштовхне вас ще швидше, ніж у першому шлюбі.
 • Жінка, за певних обставин, схильна ідеалізувати партнера. Якщо їй самотньо і важко, діти зводять з розуму непослухом, ночами хочеться плакати в подушку від безвиході, а тут з’являється він, практично рідний, з полум’яним поглядом і обіцянкою «знову разом і вже до гробової дошки», то тверезість думок розчиняється в полегшеному видиху «нарешті-то все устаканиться». Ідеалізований партнер, через тиждень-місяць, раптом забуває про свої обіцянки, і починається друге коло пекла». Відсутність тверезого та холодного погляду на ситуацію при прийнятті рішення загрожує як мінімум новим розчаруванням.
 • Душевні рани, отримані при першому розлучення, не проходять безслідно. Чи зможете ви переступити через них і жити, навіть подумки не згадуючи про біль, яку вам завдали? Якщо ні — то ця проблема завжди буде стояти між вами.
 • Повторний шлюб не вирішить ваших минулих проблем сам по собі. Вам доведеться багато попрацювати, щоб виправити минулі помилки і, звичайно, не допустити нових.
 • Якщо ви розходилися з-за його мами (або іншого родича), пам’ятайте — мама нікуди не зникла. Вона як і раніше вас на дух не переносить, і ваш чоловік як і раніше залишається для неї обожнюваним сином.
 • Його вічно розкидані шкарпетки, за які ви його лаяли кожен вечір, не почнуть самі стрибати в пральну машину — вам доведеться змиритися з його звичками і прийняти його з усіма мінусами/плюсами. Перевиховувати дорослого чоловіка марно навіть у першому шлюбі. А вже при повторному — і тим більше.
 • Якщо він був «жадібним» і любив пропустити чарочку-другу за обідом, не розраховуйте, що він став щедрим непитущим.
 • За час, що минув після розлучення, ви обидва звикли жити за своїми правилами — самостійно вирішувати проблеми, приймати рішення і пр. Він звик ходити вранці по квартирі в сімейних трусах і палити натщесерце, ви — відпочивати з подружками по вечорах і не питати ні в кого і ні на що дозволи. Тобто, вам доведеться або міняти свої звички, або пристосовуватися один до одного, з урахуванням всіх нюансів.
 • Притиратися один до одного заново буде складно, враховуючи великий старий «валіза» образ і претензій з кожної сторони.

Виходжу заміж за колишнього чоловіка — як будувати щастя по-новому та уникнути старих помилок?

Міцність повторного шлюбу залежатиме від щирості кожного, від чіткого розуміння проблем і від сили бажання — бути разом всупереч всьому. Щоб уникнути помилок та побудувати справді міцні відносини, слід пам’ятати про головне:

 • Перше і ключове — мотив возз’єднання. Розберіться в собі і на причинах, які є дійсно визначальними для вас при прийнятті рішення. Самотньо ночами, грошей не вистачає, нікому лагодити кран прибивати і полички — це ті причини, які ляжуть в основу ще одного шляху в нікуди.
 • Пам’ятаєте, у вас є тільки одна спроба почати життя наново. Якщо ви готові все забути і пробачити, якщо готові будувати відносини з урахуванням помилок — дерзайте. Якщо сумніваєтеся — не пірнайте у вир з головою, спочатку розберіться в собі.
 • Починайте все з нуля, закресливши всі образи і відразу з’ясувавши всі спірні моменти між собою.
 • Перш ніж вступити в шлюб заново, дайте один одному час на «цукерковий період». Вже в ньому багато для вас проясниться.
 • Якщо в процесі «цукеркового» періоду ви відчуваєте, що ваша половина повертається до того, що стало причиною розлучення, вважайте це сигналом для припинення відносин.
 • Ухвалюючи рішення пам’ятайте, що вашим дітям буде вдвічі важче пережити ваш другий розлучення. Якщо немає впевненості в надійності і стабільності відносин, не починайте їх і не давайте дітям порожню надію. Нехай розлучення стане одноразовою акцією, а не «гойдалкою», на яких ваші діти остаточно втратять віру в вас і єдність сім’ї, а також свою психологічну рівновагу.
 • Хочете, щоб образи і проблеми залишилися в минулому? Обидва працюйте над собою. Забудьте про взаємні докори, не нагадуйте один одному про минуле, не сипте сіль на старі рани — будуйте нове життя, цеглинка за цеглинкою, на взаємній довірі, повазі і любові. Читайте також: Як навчитися прощати образи?
 • Не намагайтеся повернути відносини в тому їх вигляді, в якому вони були на самому початку першого шлюбу. Ніколи вже колишніми не будуть, ілюзії безглузді. Зміни у відносинах торкнуться і психологічних аспектів, і звичок, і інтимних стосунків. Дайте один одному час. Якщо бажання знову зіграти весілля не пропаде протягом 3-4 місяців романтичних відносин — значить, шанс на міцне спільне майбутнє дійсно є.
 • Вчіться слухати і чути один одного, а також вирішувати проблеми шляхом «мирних переговорів».
 • Вибачте один одного. Прощати — велика наука. Не кожен здатний нею оволодіти, але тільки вміння прощати «обрубує непотрібні хвости», які тягнуться за нами по життю, і рятує від помилок.

А що Ви думаєте про відкликання шлюбі чи варто починати все спочатку? Нам дуже важливо знати Вашу думку!

Автор: Наталі.

Жіночий сайт. Всі права захищені. © 2015